Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bildiğiniz üzere ithal tarihinden itibaren 10 yıl geçmiş bulunan sakat statüsündeki otomobiller vergisiz olarak istenilen kişiye satılabilir.
    Ne var ki bunun olabilmesi için araç ruhsatındaki şerhin kaldırılması gerek. Bu da ancak ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü'nce yapılabiliyor.

İşte bu işlemi posta yoluyla gönderdiği bir dilekçeyle gerçekleştiren bir arkadaşımızın yazışmaları aşağıdadır. Emsal olması açısından paylaşmak istedim:

Şerhin kaldırılması için Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne gönderilecek dilekçe örneği:

ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü
    istanbul yolu 6.km.toprak mahsülleri arkası behiçköy/ankara

1998 yılında sakatlara mahsus özel tertibatlı otomobilimi yurtdışından bedelsiz ithal ettim.
    ... marka otomobilimin şasi nosu ve motor nosu ...... dur. Malatya trafik amirliğince otomobilimin üzerine satılamaz-devredilmez şerhi konulduğu için 10 yılını doldurduğu halde aracımı satamıyorum. Vergisiz, harçsız olarak otomobilimin üzerindeki şerihin kaldırılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim

Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'nden gelen yanıt:

ilgi:sayılı dilekçenize cevap...

ilgide kayıtlı dilekçeniz konusu ile alakalı olarak aynı gün ve sayılı yazımızla malatya trafik şube müdürlüğüne araç üzerinde bulunan şerhin kaldırılması hususunda bilgi verilmiştir.
    bilgi alınmasını rica ederim.

A.s..... G......
    Müdür yardımcısı gümrük müdürü A.

istanbul yolu 6.km. TCDD gümrüklü ambarları behiçbey/ankara
    0312 397 77 89 / 405 faks: 0312 397 75 52

tc başbakanlık gümrük müsteşarlığı ankara gümrük ve muhafaza başmüdürlüğü
    naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü ankara

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:54
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Ben aracımı 2006 yılında gümrükten geçirdim ruhsatımda şerh yok. Şimdi ben bunu istediğim kişiye satabilir miyim ?

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim aracımdada satılamaz diye ibare yok peki ben satabilir miyim

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

sizde de taahhütname var, ithal izin belgesi aldığınızda imzaladığınız taahhütnamede 10 yıl süreyle satmıyacağınızı ve başkasına devretmeyeceğinizi belirttiğiniz ve imzaladığınız taahhütnamede mevcut aynı koşullar, dolayısıyla Ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğüne bilgi vermeden satamıyorsunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ruhsata yazmamış olsalar da dosyanızda vardır o ibare. Satmak isteseniz karşınıza çıkar...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tytzfb Avatarı

Son Giriş
    11.03-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    kilis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ankargümrük ve muhafaza başmüdürlüğü
    naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü ne telfon actım oradaki bayan aracımla birlikte gekmem gerektigini söylemişti. bir dilekçede ben yazayım bakalım inşallh cevap alırım.

Üye
    ramses55 Avatarı

Son Giriş
    18.12-2011
    Saat
    19:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki bu yanıtı aldıktan sohra izlenecek yol nedir?

Sorun şu: Ben Sapancada yaşıyorum, posta ile gümrüğe başvurdum ve yukarıda sözünü ettiğiniz yazının İstanbul Gayrettepe Trafik Şube Müdürlüğüne gönderildiğini bildirir yazı elime ulaştı.

Şimdi ruhsatla birlikte sözü edilen yere mi gitmeliyim, ruhsat üzerinde değişiklik mi yapacaklar, yoksa satılabilir diye bir yazı mı verecekler?

Eğer yazı verecekler ise, -her şeyin bilgisayarda kayıtlı olduğunu var sayarak- bu yazıyı herhangi bir trafik şube müdürlüğünden (örneğin Sakarya) alabilir miyim?

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İstanbul Gayrettepe Trafik Şube Müdürlüğü'ne gönderilmesini mi talep etmiştiniz?

Sakarya'da trafik müdürlüğü isterse o yazıyı alır bence. Sonuçta yazı bu. Fakslar, olur biter... Şansınızı deneyin bence.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ramses55 Avatarı

Son Giriş
    18.12-2011
    Saat
    19:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şerhi Gayrettepe koyduğu için oraya göndermişler. Yazının resmini koymak istedim ama ancak internetten eklenebiliyor sanırım. Ya da masaüstünden eklemeyi ben beceremedim.

Üye
    hknizm1977 Avatarı

Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar ben aracı 2005 de almıştım 5 yıl satamaz devremez diyor bu durum 10 yıl nerden cıktı yaaaa...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konuda (7 Ekim 2009 itibarı ile) son bilgi şudur: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...satilamaz.html