Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    necotunca Avatarı

Gerçek Adı
    nejdet tunca
    Son Giriş
    15.08-2017
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar selamlar

2000 model bir 2.el engelli aracı almak istiyorum.2.el arabalarda 5 sene vergiden muaf oluyormu?yada vergiden muaf arabalar illa sıfır mı almak gerekiyor?

Üye
    gelgulelim Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aldığın 2,el araca satışını üzerine almadan önce,özürüne göre kullanım tertibatı yaptırman ve tadilat projesi çizdirip,fenni muayeneye girerek noter satışıyla aracı üzerine alman gerekiyor.satışta ve muayene de projeyle aracını engelli aracı olarak kendi adına aldığın için,vergi dairesine giderek vergiden aracını düşüttürmen gerekiyor.aracı kullandığın sürece yıllık taşıt vergisi ödemiyorsun.bu işi trafik takipçileri iyi bilirler.
    5 yıllık muafiyet olayı sadece sıfır araç alırken bizlerden alınmayan ötv vergisiyle ilgilidir.bizlerden ötv (sıfır araçlar için geçerli- ikinci el araçlarda ötv olmaz) alınmadığı için 0 aracı 5.yıl satamayız.ancak alırken ödemediğimiz ötv yi ödemek şartıylen aracımızı satabiliyoruz.ancak yine 5 yıl dolmadan ikinci 0 aracı alamıyoruz.bildiklerim bunlardan ibaret.
    Ben tertibatlı aracımı normale dönüştürüp(10.yıl kullandıktan sonra) sattım.şimdi sıfır araç aldım.projeli otomatik vites.özürlü plakalı.selamlar.
    Yani ikinci ellerde kullandığın sürece devlet yıllık taşıt vergisi almıyor.
    Sıfır araçlarde hem taşıt vergisi hemde ötv alınmıyor ama ötv den dolayı 5 yıl kullanmak zorunluluğu var..
    Inşallah sorunu cevaplıyabilmişimdir.ben 1990 yılından beri engelliyim.

Üye
    necotunca Avatarı

Gerçek Adı
    nejdet tunca
    Son Giriş
    15.08-2017
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

detaylı olarak beni bilgilendirdiğin için çok telşekkür ederim benim annem felçli %96 özürlülük oranı var son sorular lütfen kusurabakmayın
    1-sıfır araç aldım 5 sene kullandım normal birisine satmak istiyorum yine ötv ödermiyim?
    2-engelli bir kardeşime sıfır aldığım arabayı satmak istesem yine 5 sene beklermiyim yoksa ötv ödemeden hemen satabilirmiyim?
    3-zannediyorum yeni araç aldınız tavsiye edebileceğiniz yada şuan kampanyada olan bir araç biliyormusunuz?
    20000 tl bir bütçem varda

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

2. el araçta ötv yok ki muaf olasınız.

1- Ödemezsiniz
    2- Satabilirsiniz, ama o 5 sene dolmadan yeniden ötv istisnalı araç satın alamazsınız. Sakattan-sakata araç satışı çok zordur... Sıfır araç alma hakkı bulunan kimse sizin ikinci el aracınızı almaz.
    3- Alım - Satım
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gelgulelim Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1- Ben;Sıfır alıp 10 yıl kullandığım aracımı tertibatını söküp,tadilat projesi çizdirip fenni muayeneden sonra normal bir vatandaşa sattım.Süre azami 5 yıl dır.5 yıl dolduysa aracını vergi ödemeden satabiliyorsun.Ancak 5 yıl dolmamışsa aracı O alırkene vermediğin muaf olduğun ÖTV vergisininin hepsini vergi dairene yatırıyor ondan sonra satış yapabiliyorsun.Bu süre dolduğuna göre vergi yatırmaz sın.Diye biliyorum.
    2- Kardeşinin engelli aracıda dediğim gibi 5 yıl dolmadan satarsın ama muaf olduğun vergiyi geri ödersin.(Tabi sağlıklı vatandaşa sattığını düşünerek böyle dedim.Engelli bir alıcı bulursan vergi ödemeden devir yapabiliyorssun) Ama sonuçta bu araçtan sonra tekrar sıfır aaraç alabilmen için o beş yılın dolmasını beklemen gerekiyor.5 yılı doldurmadan tekrar vergi muafiyetli araç alamıyorsun.Vergini geriye ödesen bile....
    3.Ben 2010 yılında otm.vites dizel almıştım.Şuan ki karar senin...Sağlık durumuna,kullanımına vede bütçene göre karar senindir.Selamlar.

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

2.el araçlarda motor hacmi sınırı var mı??

Üye
    şimşek59 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    15:27
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

2. el araçlarda ÖTV yok ve MTV yönünden ise motor hacmi sınırı bulunmamaktadır.

Üye
    kenan288 Avatarı

Gerçek Adı
    kenan
    Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    KAHRAMANMARAŞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim bildiğim 2.elde 1600 cc sınıra var diye bliyorum....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Kenan,motor hacmi sınırlaması ötv muafiyeti içindir.
    2.elde ötv olmadığına göre motor hacmi sınırlaması da yoktur.
    Motor hacmi ne olursa olsun mtv muafiyetinden faydalanılabilir.

Üye
    merhum12 Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi inidirimi almayan biri H sınıfı ehliyetiyle sıfır araba alırsa Bunun Senelik vergisini ödermi ?

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm yenı bır arac almak ıstıyorum yanı ıkıncı bır arac ıkıncı el alabılırmıyım engelleyen bır durum
    sozkonusumudur.elımde araç olması sıkıntı yaratırmı acaba.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hç bir sorun olmaz. Tek kriter, 5 yıl içinde sadece bir araç ÖTV-MTV istisnalı olur. Bunun dışında, vergisini ödeedikten sonra istersen bin tane araç al...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    CAN_KUŞ Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2. bır aracın mtv sınden yararlanabılıyormuyum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Aynı anda sadece 1 araç için MTV istisnası uyguluyor Maliye.

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Birici aracı ÖTV ve MTV den muaf olarak aldın diyelim ikinci aracı ide Normal Olarak aldın ama Aracın birisini alırken H sınıfı istiyorlar Diğerine B sınıfı nasıl olacak acaba

Sayfa 1 / 2 12 SonSon