Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    14:24
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    PEKİ BENDE ŞÖYLE Bİ SORU SORAYIM BU YASA
    ENGELLİLERİN HATATINI BİRAZ DAHA KOLAYLAŞTIRSIN VE BU SABEPLE ARABA ALIRKEN İNDİRİMDEN YARARLANSIN DİYEMİ YOKSA BİR TAKIM APARAT YAPAN FİRMALAR PARA KAZANSIN DİYEMİ ÇIKTI.
    YANİ ŞUANDAKİ KONU ÖYLE BİR YERE GELDİKİ BEN ARABAYI NE İÇİN ALIYORUM ? GİTMEK İSTEDİĞİM BİR NOKTAYA DAHA RAHAT VE KENDİMİ YORMADAN ,BAŞKA KİŞİLERİ RAHATSIZ ETMEDEN KENDİ İMKANLARIMLA GİTMEK İÇİN ALIYORUM. PEKİ AYNI DERECEDE SAKATLIĞI OLAN BİRİ SAĞ AYAK ENGELLİ DİĞERİ SOL AYAK ENGELLİ KİŞİLER ARASINDA SADECE SAĞ SOL FARKI VARKEN NE DİYE BÖYLE BİR AYRIMCILIK YAPILIYOR ? KONU APARAT TAKIP TAKMAMAK DEĞİLKİ KONU ENGELLİ İNSANIN YUKARIDA SAYDIĞIM BİR TAKIM İHTİYAÇLARINI KENDİ İMKANLARIYLA BECEREBİLMEK. BU SEBEPLEDE ENGELLİ KİŞİLERE DEVLETİMİZ BİR TAKIM KOLAYLIK GETİRMİŞ . AMA MALESEF ŞU ANDA OLAY TAMAMİYLE APARAT TAKAR VEYE TAKAMAZ OLMUŞ .
    YAHU!!! BEN ARABAMA APARAT TAKMAYINCA BENİM ENGELİM ORTADANMI KALKIYORKİ, BEN APARAT TAKMAYINCA KOŞUP TAKLAMI ATABİLİYORUM YÜK MÜ KALDIRIYORUM SEKMEDENMİ YÜRÜYORUM NOLUYO YANİ BİRİSİ BANA SÖYLESİN .
    BU ÖTV VE MTV KANUNU NİYE ÇIKTI LÜTFEN BİLGİSİ OLAN SÖYLESİN NİÇİN ENGELLİLERDEN ÖTV VE MTV ALINMIYOR?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Hayır, "sol ayaktan engelliler bedensel engelli ve tertibata ihtiyaç" duymazlar. Onlar otomatik vitesli araçları hiç bir donanım olmaksızın kullanabilirler. Tıpkı iki ayağı da olan herkesin otomatik vitesli araç kullanırken sol ayağını kullanmaması gibi...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Rapora göre çok güzel tertibat takılıyor.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

SEVGİLİ BÜLENT BU KANUN NİYE ÇIKTI OZAMAN ? ÇIKIŞ AMACINI LÜTFEN YAZARMISINIZ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Maliye'ye göre amaç, otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyan sakatların, bu özel donanım masraflarının devlet tarafından sübvanse edilmesi. Yani diyorlar ki, "bu insanlar özel donanım almak zorunda. Bu masraflarına karşılık onlardan ötv almayalım". Beğeniriz ya da beğenmeyiz ama adamların gerekçesi bu!
    Böyle olunca, otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duymayan kişilere de vergi muafiyeti yapmıyorlar. Bu kadar basit.

Rapor alıp vergi dairesince de onaylatan arkadaşlara ne mutlu... Dilerim herkes bu sekilde araç alabilir. Lütfen deneyin ve sonucu bizlerle paylaşın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

TEŞEKKÜREDERİM

Üye
    pluton... Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET ÖSEN
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturanboğa heyetteki doktorlar alınacak raporun maliye tarafından ne anlam taşıdığını bilmiyorlar doktor sadece işe anotomik ve azıcıkta teknik açıdan bakıyor özel tertibat kullanabilir yada otomotik vites kullanabilir yazıyorlar.Ancak doktorlar tam bu aşamada çıkan yasaların sadce başlıkların haberdar sol bacaktan özürlü yada sağ bacaktan özürlü kavramı onlar için aynı şeyler.Benim 1 sıra önümde sol bacağından özürlü arkadaşın raporuna otomatik vitesli araç kullanabilir yazarken ben özel tertibatlı araç kullanabilir yazabilirmisiniz diye sordum doktorda ikilemedi öylede yazabiliriz deyip önceki yazdığını çizdi ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazdı.Sonraki sırada benim olduğu için aynı kavramı kendi raporuma yazdırarak raporu aldım.Yani heyete giren arkadaşlar raporda hangi ibarenin yazılacağını doktora söylerse bir sorun yaşamazlar diye tahmin ediyorum.Zaten dilekçede özel tertibatlı araç kullanmak istiyorum diye yazarlarsa istedikleri yönde raporu alabilirler.

Üye
    Metas63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama tüm varsayımlar otomatik vites üzerinden yapılmış.
    Engelli olmayan kişilerin otomatik veya düz vites araç almak gibi 2 tane seçenekleri yok mu ?
    -VAR
    SOL Bacaktan engelli olanlara neden illaki otomatik vites kullanma mecburiyetinde bırakılıyorlar ki.
    Mesela diyelim ki otomatik vitesin Allah göstermesin motor veya şanzımanının bozulması durumunda ( Tamirci ustalardan edindiğim bilgiye göre ) Düz vitesli araçlara göre tamiratı çok daha pahalıya patlıyor birde yaşadığın ilde otomatik şanzımanı tamir edebilecek usta bulabilirsek.
    Durum böyle olunca ben otomatik vites araç almak istemem kendi şahsım adına. Benin için şu anki durum itibariyle aklıma yatan. Alabilirsek Hastaneden Debriyağı elden kumandalı " Özel tertibatlı araç kullanabilir raporu almak ve debriyajı elden kumanda edip aracı rahat bir şekilde sürmek.
    Özel tertibat takılı olacağından Maliyede de bir sorun çıkacağını sanmam.

Üye
    benim Avatarı

Son Giriş
    27.04-2017
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Karabük
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sanırım su yazdıklarınızı ne kadar kabullenmekistemsemde konu anlasıldı..
    ya adil olmayan yollardan yapacaksın yada adil yoldan vereceksn parayı ötv mtv demiceksn..

olay engellilere saglanan bi yardım yada kolaylık olayı deil anladıgım kadarıyla..

öle olması gerektiğini sölesekte sanırım işe yaramıcak..

sitemlerimiz cok ama...sanırım işe yaramıo...ne desek boş..
    saolun cvplar için..

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

şaka gibi yada siyasi bir ayrimcilik gibi geliyor bana bu sag sol meselesi sene 2002 de otomatik vit. arac almak icin bayiye basvurdum.arac hazirlandi teslim almaya gitdigimde sen h sınıfı ehliyete sahipsin oto.vit. arac alamazsin dediler. düz vit. alıp aparat takdıracaksin dediler.diyen kisi ise vergi dairesinden gelen memur :lol: ne dedilerse yaptim. düz vit. alip aparat takdim.ötv felamda ödemedim. su an kullaniyorum bu araci.simdi yeni bir arac alsam ötv den muaf olmak istesem arac alamayacakmiyimmm cokkkk cokkkkk komik bir kural gibi geliyor bana........... :mrgreen:

Üye
    benim Avatarı

Son Giriş
    27.04-2017
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Karabük
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

madem otomatik araba kullancam herkes gibi engelli ibaresi olacak mı plakamda??

kesn burdada aksinee bi durum vardır..:S

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

sol ayağından sakat olupta otamatik vitesli araç kullanmayı seçersen ,zannedersem engellilerin yararlandığı tüm haklarıda kaybetmiş oluyorsun buna plaka da dahil. yani normal bir vatandaş statüsüne geçiyorsun ama ilginçtir engelin hala devam ediyor.

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol ayağından engelliler özel tertibatlı arac kullanabilir raporu alabilirler. Bu raporla sadece Düz vites arac ötv siz alabilirler. Otomatik vites kanunen almaları yasak.
    Ama sol ayagından engelli raporunda Otomatik vites kullanır yazdırabilirse ozaman ÖTV den yararlanamaz, istediği otomatik vitesli aracı kullanabilir.
    Yani sol ayaktan engellilerin iki tercihi var istediğini tercih edebilir.

BAYRAK AUTO

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

işte bu benimde beklediğim cevap budur işte sevgili bayrak çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için ,çünkü ben gibi bir çok sol ayaktan engelli kişilerin aklında hep acaba tertibatlı araç kullanması uygundur raporu dahi alsak ötv den yararlamıyacakmışıs gibi bir fikir oluştu.
    bunun üzerine bende 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7/2.maddesini inceledim orada kesinlikle sol ayak ötv den muaf sağ ayak muaf değil gibi bir ibara yok 1) Sakatlığa uygun hareket ettirici özel bir tertibat yapılmadığı sürece otomatik vitesli araçlar özel tertibatlı araç olarak kabul edilmeyecektir. yani burada senin dediğin gibi eğer ben arabamı otamatik vites almazsam ve raporumda da özel tertibatlı araç kullanması uygundur yazısı olursa ben ötv ve mtv den yararlanabilirim.
    UMARIM TÜM SOL AYAKTAN ENGELLİ ARKADAŞLARIM BU OLAYI ANLAMIŞTIR.

DRMS
    Misafir Üye
    DRMS Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sevgili arkadaşlar burada şöyle bir durum var...

1-) sol ayağından engelli arkadaşlar ötv ve mtv siz araç almaları uygundur.. sayet raporunda "özel tertibatlı araç kullanması uygundur" yazması lazım ve düz vitesli bi araç alarak ona debriyaj aparatı taktırması lazımdır....

2-) "otomatik vites li araç kullanması uygundur" diyosa raporunuzda ötv ve mtv den yararlanamıyosunuz...

3-) vergi indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız eğer ; raporunuzdaki "otomatik vitesli araç kullanması uygundur" ibaresi yerine "özel tertibatlı araç kullanabilir" diye değiştirmeniz lazım.. ondan sonra tertibatınızı taktırıp vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz....
    HEPİNİZE KOLAY GELSİN

DRMS ortopedik engelli tertibatları

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12