Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar allah rızası için birisi bana belgeli yönetmelikli v.s artık ne varsa dayanak sunabilecek şekilde yardımcı olsun lütfen. 30 yaşıma geldim devlet memuruyum ve ben daha yeni cesaret edebildim ehliyet almaya nedense malum. Yıllardır dik durabilmek için savaştım ama bir yerde önüme engeli koydular anladımki işte bu yüzden bize engelli deniyor.
    Evliyim ve eşimde herhangş bir engel yok. Bir arabamız var otomatik vites,araç benim üzerime tescilli. Baktım ben bu aracı kullanabiliyorum ehliyet alayım bari dedim(arazi sürüşü)) Sağ bacağımda diz ve diz altımda polio sekeline bağlı hasar var, heyete gittim geçen hafta H sınıfı sürücü olur özel tertibatlı araç kullanır yazıldı, otomatik vites olarak yazılsa ben kullanabiliyorum bu şekilde olmazmı dedim, doktor bana, bu şekilde yazma yetkim yok neyse o dedi. Neyse şimdilik tamam kursa kayıt yaptırdık ağustosta sınava gireceğim. Ama sorun şurada bizim 2 tane araca ihtiyacımız var. Benim işim gereği araca ihtiyacım var ve eşim devamlı şoförlüğümü yapamıyor, bizdeki aracı ben kullanamıyorum otomatik vites özel tertibatı yok yan, diyelim ben bunu sattım özel tertibat yaptırdım bir araç aldım veyahut halihazırda olan aracımıza tertibat yaptırdık öyle gerekli ya benim için. O zamanda eşim kullanamayacak değilmi. Allahını seven bir çıkış yolu göstersin bana. Bizim 2 ayrı araç kullanabilme lüksümüz yok, Ben ne yapmalıyım??

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Eee devlet ötv, mtv o kadar indirim hakkı tanıyor ya sistem "hem engelli, hem de araç alabiliyor, vardır bunun parası" diye düşünüyor olacak ki eşin kullanmasına izin vermiyor.

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben ÖTV indirimide istemiyorum başka hiçbir hakkada sahip olmak değil niyetim sadece mevcut olan aracımı yakında alacağım H sınıfı sürücü belgemle kullanmak istiyorum. Çok karmaşık bir durum çözüm yok, çok yere başvurdum ama cevap olumusuz..

Üye
    feyza Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    09:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ben de sağ bacaktan polio sekeliyim ve uzun yürüme cihazı kullanıyorum.2005 te ilk aracımı aldım ve raporumda soldaa gaz freni bulunan otomatik vites araç kullanabilir yazıyor.benim de eşimin sağlık açısından bir problemi yok bizim de ikinci aracı alacak lüksümüz yok.ben de eşimin aracı kullanmasını çok istiyorum ama bizden başkasının kullanması yasak arabayı bağlıyorlar.bir sürü problem çıkıyor.Benim eşim araba kullanmayı bilmiyor ona ben otomatik vites araba da öğretiyorum.bence en azından eşimizin kullanımına izin verilmeli.uzun yola çıktığınızı rahatsız olduğunuzu düşünün mutlaka kullanabilme izni olmalı.bunun için çoğu arkadaş şikayetlerini internet üzerinde bazı mercilerire yazıyor.ben de bu konuda yazacağım.siz de yazarsanız umarım bilere cevap veren birileri çıkar.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Mehtap ve Feyza
    Dava açın hemen İnanın bilgisayarım felaket durumda. İlgili tüm mevzuatı tarardım ama bu bilgisayar beni mevzuattan önce öldürür
    Ya inanın ki bu sorunu en güzel siz dile getirdiniz. Yazdıklarınızı okuyunca anında online oldum

Türk Medeni Kanunu ilgili hükümlerini işine geldiği zaman para sözkonusu olunca can simidi gibi sarılan mevzuatın işine gelmediği zaman nasıl da simitsiz yüzdüğüne şahit olmak baya kahkaha attırdı bana
    2022 aylıkları bağlarken eşinin "aile mallarına iştirak edebileceği miktarı" es geçmeyen ve eşi çalışıyor diye eşinin gelirinden dolayı eşi yoksul bulmayan SGK TMK hükmünü nasıl kullanaıyor işine gelince
    Bakım ucretleri için eşini,anasını,atasını, ust soyunu, alt soyunu sayıyor sosyal hizmetler Gelirlerini tarıyor ve özürlünün geliri olarak gösterebiliyor. Yine dayanagı TMK
    Eşler evde,malda birçok alanda eşit haklara sahipken evliliğin getirdiği hukum olarak
    Burada TMK nasıl dikkate alınmıyor havsalam almıyor dogrusu
    Üstelik dul aylığı almak için boşanan ama eşiyle yaşayan dul kadınları bile keklik gibi avlıyor yargı...
    Dul aylıgı alabilmek için kadınlar eşinden boşanınca bakıyor yargı, iş ciddi TMK ilkelerini rafa kaldırıor eşin gelirini dikkate almak için.
    Yahu boşanmış tamam da ama halen eşiyle yaşıyor bu kadın ve haksız yere sgk'yı iflas ettiriyor Bir sahtecilik durumu yani Yargı haklı buluyor 5510 sayılı yasadaki şu maddeyi:
    "Ölen sigortalının hak sahiplerinden, eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınır"

Eşiyle boşansa bile eşiyle yaşadığı için evli muamelesi çekiyor. TMK hükümlerine aykırı bile olsa bir yol buluyor kurumlar yani. Mevzuat bile değiştirebilior görüldüğü gibi.
    NİÇİN? E kadının geliri var çünkü. Aslında evli sayılırlar, anlaşmalı boşanma bu

Şimdi sizin olayda kadınlar/erkekler resmen evli. Evlisiniz yani. Sizin olayda TMK hükümleri gözetilmeden damgalı arabası olan eşe, bekar muamelesi çekilior.

Bnce yargıya gidin dava açın
    Damgalı arabası olan eşin aslında bekar olmadığını, evli olduğunu, bir eşi olduğunu hatırlatın

Bu konulara vakıf iyi bir avukat bulun gerekirse. TMK konusunda deneyimli biri olursaa zaten damgalı araçlar konusunda istdeiği her bilgiye burada ulaşabilir avukat.
    Anayasa'nın eşitlikle ilgili hükümlerini, TMK hükümlerini alsın çantasına çıksın yargının karşısına
    Aslında aklımdan geçen şu da, yapabilir misiniz bilemiorum

"Evliyim, eşim bir araba aldı ve ben oun arabasını kullanamıorum hakim bey! Boşanmak istiyorum"
    Hakimin yüz ifadesini düşünemiyorum bile

yahu daha ben bu konuyu kaynatırım da tamam, çenemi kapatıorum

Neyse işin özü dava açın arkadaşlar
    Ben de musade ederseniz mehtap ve feyza, bu ikinizin mesajını bir dosta göndermek istiyorum
    Yorumsuz olarak göndereceğim aynen Dostumun da bu mesajlarınızı ilgili makama bizzat ualşatıracagından eminim

Mesajlarınızı kullanmama musade eder misiniz?

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim için hiçbir sıkıntı yok arkadaşım mesajlarımı kullanabilirsiniz, mevzuatta bir boşluk bulamazsam dava açmaktan başka çare yok ki bulamadımda zaten. Trafik işleri başkanlığına BİMER'E aklınıza gelebilecek çok yere dilekçe ve bilgi edinme hakkı kapsamında müracaatlarda bulundum. Sadece BİMER'den cevap geldi tabiki olumsuz. Bu ne insafsızlık böyle ben engelliyim diye engelli bir eşe mi sahip olmalıyım ikimizinde ortak hakları olsun. Burada aile bütünlüğü denen şey yok. Farzedelimki 2 araba alacak gücü var bir ailenin biri engelli diğeri normal aldı,bunlar uzun yol yapacaklar peşpeşe tren katarı gibi giderler artık.Engelli bireyler hiç mi yorulmaz uzun yolda eşi alsın direksiyonu.Öyle sinirliyim ki ne yazacağımı bilemiyorum. Şimdiye dek çok şeyle mücadele ettim,ancak şununcevabını bana söyleyen bir kişi çıkmadı çıkamadı: BENİM YADA BİZLERİN SİZLERDEN DAHA AZ DEĞER GÖRMEMİZİ YADA FARKLI DAVRANIŞLARA MARUZ KALMAMIZI SAĞLAYAN NE GİBİ BİR FARKINDALIĞIMIZ VAR BUNU BANA BİRİSİ SÖYLESİİİNNN...BU ENGELİMİZ DAHA DEĞERSİZ YADA DAHA DEĞERLİ OLMAMIZI SAĞLAYAN BİR GEREKLİLİK Mİ? İşte bunun cevabını bulmak adına yasal haklarımı kullanmayı düşünüyorum. Ben elimden gelen tüm hukuki mücadelenin peşindeyim ve mümkünse bizler gibi mağduriyet yaşayan arkadaşlarım lütfen desteklerinizi esirgeremeyin...TEŞEKKÜRLER.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    Ben de musade ederseniz mehtap ve feyza, bu ikinizin mesajını bir dosta göndermek istiyorum
    Yorumsuz olarak göndereceğim aynen Dostumun da bu mesajlarınızı ilgili makama bizzat ualşatıracagından eminim

Mesajlarınızı kullanmama musade eder misiniz?
    Sağ bacağı sorunlu nun arabasını yakınları kullanıyor. Sol bacağı sorunlunun kullanamıyor.
    Ne yani burası ingiltere olsaydı bu sefer sağ bacak kusurlularmı engellenicekti. HaKKI gaspa uğrayacaktı
    Böyle bir bürokrasi saçmalığı dünyada örneği varmı çok merak ediyorum!

Bürkrasinin kendisi çözmesi gereken işlere dava açmak da pek mantıklı gelmiyor.
    Devlet harç toplasın diye mi acaba bu işgüzarlık diyede düşünmeden edemiyorum.?
    30 senede zaman aşımına uğrayan dava gördükten sonra bu mahkeme yolundan da pek hayır gelmeyeceği aşikar!
    Bunu da iletin ortaya meze olsun..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mehtap05 Mesajı Gör
    . Bu ne insafsızlık böyle ben engelliyim diye engelli bir eşe mi sahip olmalıyım ikimizinde ortak hakları olsun. Burada aile bütünlüğü denen şey yok. Farzedelimki 2 araba alacak gücü var bir ailenin biri engelli diğeri normal aldı,bunlar uzun yol yapacaklar peşpeşe tren katarı gibi giderler artık.Engelli bireyler hiç mi yorulmaz uzun yolda eşi alsın direksiyonu..
    Çok saçma oğlu saçma bu kural. Portatif sökülen takılan aparatlar var. 2 dk da fren gaz pedalına monte edebiliyorsunuz.
    Sizene bizim araba kullanma özgürlüğümüzden. Dediğiniz gibi bir hanede neden 2 araba alma zorunluluğu olsun ki?
    Böyle dünyada başka örnek varmı? Böyle bürokrat maaşı ve hakları olmadığını biliyorum. Millet bunları başına eziyet etsinler hak kısıtlasınlar, özgürlük kısıtlasınlar diye bela ediyor.
    Bide üstüne dünyada görülmmemiş hakları veriyorlar. Aziz Nesin Boşa dememiş türk milleti zekidir diye....

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bunun neyin mücadelesi olduğuyla ilgili kesin bir konu tespitim yok arkadaşım,lakin farkında değillerdir saçmalıkların içinde kendilerine güldürdüklerine.Bir kamu binasına gittim işim vardı, tabela dikkatimi çekti engellilerin sorunlarıyla ilgili bir danışma bürosu yapmışlar, vay be ne güzel dedim, yanında bulunan kat numarası ürküttü beni çünkü o binada asansör yoktu, büro 5. kattaydı. Resmen tırmanarak çıktım bir bayan oturuyor. İlk sorduğum soru neden 5. kat ve asansör yok... zaten gelen engelli yok bir tane gazi var oda zaten çıkabiliyor tabi bu bayanın radar sistemi yokki aşağıdaki tabelayı görüp çıkmaktan vazgeçenleri bilsin... işte bunun adı YURDUM İNSANI..

Üye
    feyza Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    09:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hanım benim için de bir sakınca yok mesajı kullanabilirsiniz.arkadaşınız gerçekten bize bu konu da yardımcı olabilecek mi?ben uzun yürüme cihazı kullanıyorum.arabayı park ettiğim yere bir başka araba yanaşıp yük indirecek.beni çağırıyorlar.cihazımı giyiyorum aşağı inip arabamı çekiyorum eşime veremiyorum.9 aylık hamileyken bile ben bunları yaşadım.

Üye
    aynzeliha Avatarı

Gerçek Adı
    zeliha
    Son Giriş
    09.08-2012
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam feyza hanım bende uzun yürüme cihazı kullanıyorum. yeni araba aldım arabamı engelsiz biride kullanabiliyor donanımı yaptırdığınız yere başvurun.

Üye
    black bishop Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    evren
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

yanlışım var ise affola ama benim bildiğim 1. derece yakının biniyor diye biliyorum aracın ruhsatında şu kişiler aracı kullanabilir gibi bi ibarede eşinizinde ismini yazdırarak kullanabilir diye biliyorum .. bence yakındaki bi trafik şubesine danışın ..

ha bide artık otomatik vites özel donanıma alınmış olması lazım

Üye
    Hayatin anlamı Avatarı

Son Giriş
    13.12-2012
    Saat
    09:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Umocuk, engellilik durumu % 90 ve üstü olanlar araba kullanamaz zaten onlarda hiçbir şart şurt yok yakın akrabaları alıp sürer, ama % 90 altıysa H sınıfı ehliyet alman ve plakada engelinin belirtilmesi lazımmış başkasıda kullanamazmış. Misal ben işitme engelliyim plakada ve arka camda kulakla ilgili sticker olacak, eşim normal ama o kullanmaya kalkarsa aracı bağlarlar ceza da keserler..Mehtap05 çok güzel anlatmış; evlilikte aynı evi paylaşıyorsun ama arabayı paylaşamıyorsun çok saçma..saçmanında üstü hatta..benim eşimin arabası var normal vites, ben kullanamıyorum..otomatik vitesli araba alsam kendi üzerime bu seferde o kullanamıyor 2 arabaya ne lüzum var ya? hayret birşey...

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

özel tertibatlı aracı sahibinden başka hiçkimse kullanamaz, kanun böyle söylüyor..
    araç otomatik vitesliyse, 21 Haziran 2011 tarihli İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile "Otomatik vitese sahip araç, araç sahibi ile 3. dereceye kadar yakınları tarafından kullanılabilecek"...

sizin gibi istisnalar olsa da kanun bu durumları şimdilik gözardı ediyor..

OTOMATİK VİTES ısrarınızdan vazgeçmeyin....

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Mehtaap ve Feyza öncelikle teşekkürler. Siz bu sorunların mağduru olarak hakkınızı arayın. Gerekirse dava açın.
    Elbette Saww arkadaşımızın iletmemi istediği mezeyi de atlayacak değilim...Davalara gerek kalmadan da çözülebilir bazı sorunlar. Ama dava gerekiyorsa dava da açmaktan çekinecek değiliz.
    Kurumlar sorumlulukları yapar, yapmazsa uygulamalardaki haksızlıkları mahkemeye taşıma seçeneği de elbette kullanılır.
    Bürokrasi ciddi bir sorun önümüzde. BU gibi konular da bürokrosi atlattırılacak konulardır. Mevzuattan kaynaklanan sorunlar ilgili makamlara direkt sunulmlaıdır. Yaşanılan sorunlaar da mevzuattan kaynaklanan sorunlardır. O yüzden memurların yapabileceği konular dğillerdir bunlar.
    Konumu gereği ve taşıdığı sorumluluk gereği bu mesajlarımız ilgili makamlara aynen iletilecektir.
    Kurumlar ve kurumların başındaki makamlar ne yapar ne yapamaz bilemem.
    Fakat bu sese kayıtsız kalamayacaklarını biliyorum. Belki zaman alacaktır ama sonuç alacaktır sesimiz.
    İnanın buna.
    Mevzuattaki sorunlar zaman alıyor haliyle, o yüzden dava seçeneğini de kullanın diyorum.
    Fakat ben saww arkadaşımızın sunduğu burokrosi saçmalıklarıyla ilgili mezesinden yola çıkarak sadece davalarla (dava açmak hiçbir zaman tek seçenek dğeildir) yol alınmayacagının da farkındayım ve makamları sıkıştırmaktan yanayım. Yaptığımız da bu.
    bürokrasiyi atlayıp sesimizi duyurmak.

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anti Oksidan;

Sayın arkadaşım senin söylediğin ifade yanlış 21 haziran tarihli talimatta otomatik vitesli araçları sol bacak problemi olanlar kullanacak çünkü tertibata gerek yok çünkü herşey sağ tarafta( bende var otomatik araç biliyorum) bu nedenle eşi çoluk çocuk kullanır diyor. Kullandığında da bir yaptırım olmaz ötv mtv muafiyeti vardır diyor. Feyza arkadaşımda da bende de sağ bacağımda sorun var ama ben yinede otomatik kullanabiliyorum ama adamlar teknik açıdan kullanmamalısın diyorlar, uzun hikaye vesselam.

Bu arada lütfen lütfen arkadaşlarım gerekli yerlere müracaat edin... işte gerekli bir adres:
    bilgiedinme@ozida.gov.tr

özürlüler idaresi başkanlığının bilgi edinme birimi

Sayfa 1 / 3 123 SonSon