Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Çözüm basit; Bu kurumların alayını özelleştireceksin!
    Bak bakalım bu beyinsizlere özel kurumlar bir dk maaş veriyormu?
    Adamı kapı dışarı yaparlar böyle bir hatada!
    Oh ne güzel memleket. Dokunulmazlığın cepde, istediğin gibi hareket et milleti mağdur et!

Yukarıda bir arkadaşın mağduriyetide buna delildir. Aracını verdiği servis test sürüşünde kaza yapmışşş.
    E tabi aracı kendisinden başkası kullanamadığından ötürü mağdur oğlu mağdur...
    YUH kii ne YUH... Bu nu da iletin KALEM hanım!..

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Mehtap05;
    Ben sadece otomatik vitesli araç kullanmanız durumunda eşinizin de kullanabileceğini söyledim..
    Tabiki hangi sakatlık durumunda otomatik vitesli araç kullanılabileceğini mevzuata bakarak görebilirsiniz..
    Eğer ehliyetinize "otomatik vitesli araç kullanabilir" yazdırabiliyorsanız sizin için iyi olur, diyorum...

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anti Oksidan;

Senin söylediğin sol ayak polio sekelinde geçerli mevzuat bunu söylüyor arkadaşım bende bunu anlatmaya çalışıyorum zaten sağ bacağımda var problem ben ne yapacağım diyorum ve zaten sağ bacağında problem olanların raporuna da otomatik yazmıyorlar... Biz sadece çenemizi yoruyoruz. Ben az önce sayın bakanımız FATMA ŞAHİN'e mail yolladım aile ve sosyal politikalar bakanı ve ayrıca özürlüler idaresi başkanlığından da sorumlu, durumu anlattım bilmiyorum ne olmalı. Ya ben eşi bırakacam yada arabayı ama arabasızda işim yürümüyor iş gereği bana lazım, idareciyim ve devamlı araç gerekli....allah yardımcımız olsun arkadaşlar.

Üye
    black bishop Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    evren
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

valla ben %40 engelliyim ben aracımı alırken bana trafiktekiler sordu aracı başka biri kullanacakmı diye hatta bu soruyu bana ankara gümrükler m bilmem nesinde de sordulart bende yok bir ben kullanıcam dedim eğer ki ben orada abimi veya babamın adını verse idim benden hariç verdiğim o isimde aracı kullanabilecekti ki mantıklı düşünsene ben hastalandım bişi oldu arabayı kullanıcak bi başka biri lazım ..

Üye
    alcatel Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    13:19
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar. benim de sol ayağım yok, eviliyim ve özel tertibatsız aracımın, aracın P sahibi olan (medeni kanuna göre) eşim tarafından kullanılabilmesi için başbakanlık, özürlüler idaresi ve cumhurbaşkanlığına e-posta gönderdim. tek ciddiye alan kurum cumhurbaşkanlığı oldu. cumhurbaşkanlığı da trafik uygulama denetleme ve değerlendirme başkanlığına göndermiş. Bu başkanlıkdan da şöyle bir cevap e-postası geldi

"Sayın Gökhan ERDOĞAN

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin 30.05.2011 tarih ve 10682 sayılı yazısı ekinde gönderilen 21.02.2011 tarihli dilekçeniz incelenmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 53 üncü maddesinde; “Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, “Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde, 2. el araç olarak satın alınmış ise, “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulur.” hükmü bulunmaktadır.
    Bu sebeple özürlü aracı olarak kullanmış olduğunuz otomatik vitesli aracınızı eşinizin kullanması mümkün olmamaktadır.

Ancak, konu Genel Müdürlüğümüzce yapılan Yönetmelik değişikliği kapsamına alınmış olup, sonuçlandığında trafik tescil kuruluşlarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi verilecektir. İyi günler dileriz."""
    umarım lehimizde sonuçlanır.
    aNCAK yukarıda belirtmiş olduğunuz 21 Haziran tarihli talimatın aslını nerden bulabilirim? yardımcı olabilir misiniz?

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Gökhan Bey;
    İlgili talimata aşağıdaki Başbakanlık ÖZİDA'nın linkinden ulaşabilirsiniz...

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

Üye
    alcatel Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    13:19
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler avni bey :-) acayip sevindim yahu...kışın epey tırmalamıştım bu konuyla ilgili (sağa sola telefon ve e-posta vs) ve çorbada azda olsa tuzum var gibi hissediyorum..... bir engel daha kalktı sırada diğer engeller var....

Üye
    21cevdet Avatarı

Gerçek Adı
    cevdet
    Son Giriş
    19.07-2011
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar bazı yazılarınızı okudum galiba 2 arabanız var biri tertibatlı d
    geri degil yeni yasaya göre senin arabanıda hanımın kullana bilir hiç bir sorun yok kim kullanamıyor diyorsa yanılıyor daha iyi anlamak için başbakanlık özürlü sayfasına baka bilirsin şayet bi sorun olursa gene burdayım sana yardımcı olurum iyi akşamlar istersen sana adresimi vereyim vitamin_exselans@mynet.com buraya ban yaza bilirsin sana yardımcı olurum

Üye
    akın16 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:19
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

mrhaba burda herkezin sorunu aynı bu msj melek hanım sğize kullan bilirsiniz.. bende ailemle beraber oturuyom benim aracımıda ailem kullanmadığı için bi<de çok madur oluyoruzz artık bunada bir çözüm bulunmasını istiyoruzz herkez aynı ağızdan bir olup artık melek hanımın önderliğin de ne gerekiyorsa yapaılım şimdi düzelnemyi yeni yaptılar sadece otomatik vitesli araç kullananların yakınları sürebiliyorr. bunu bizimde talep etmmeiz lazım.. lütfen bu iş sadece lafta kalmasın çünkü sadece biz deyil bütün ailelerde madur. ayrıca ben otomatik vites kulanıyom zaten ama sağ ayağımda poli olduğu için tertibatda koydular .. herkeze saygılarr..

Üye
    feyza Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    09:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sağ bacağında problemi olan kişiler otomatik vites aracı aparat taktırmak şartı ile kullanabilir.Ama sadece kendileri.Ben arabama aparat olarak sol tarafına bir gaz pedalı daha taktırdım.yani iki gaz pedalı var.sağda ve solda .ben soldaki gaz pedalını kullanıyorum.sonuçta %90 nın altında özrü olanların arabaları özel tertibatlı araç statüsüne girdiği için bizzat kendileri kullanmalı.Ama bu çok acımasız bir yasa.Eşimin de kullanması için elimizden gelen yasal yollara başvuracağız.çünkü ikinci arabayı alma lüksüm yok.Bazı arkadaşlar yanlış anlamış.İkinci araba falan.ikinci araba yok ki alma lüksüm de yok.ben 24 kasumda kaza yaptım arkadan bir araç araba çarptı.bana sordukları ilk şey kendiniz mi kullanıyordunuz.

Üye
    mehtap05 Avatarı

Gerçek Adı
    mehtap
    Son Giriş
    21.09-2011
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, ben bizi ilgilendiren pek çok birime durumu anlatan mailler ve dilekçeler yoluyorum. Bakın şimdiye dek dilekçe yolladığım yerler:
    1- BİMER: SONUÇ OLUMSUZ(Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi
    tuddb@egm.gov.tr
    Sayın Mehtap ELMAS 05.07.2011 tarih ve 620421 Bimer başvurunuz incelenmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 38 inci maddesinde; “H Sınıfı Sürücü Belgesi, Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara, verilen belgelerdir.” hükmü bulunmaktadır.

Özel tertibatlı aracı tescil belgesinde kayıtlı kişi haricinde başka bir şahsın kullanması mümkün değildir. (Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 53)

İyi günler dileriz.

2- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Başkanlığı: Henüz cevap yok
    3- Türkiye Sakatlar Derneği: Henüz cevap yok
    4- T.B.M.M dilekçe hakkımı kullandım ve henüz cevap yok
    5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN'E mail yolladım :Henüz cevap yok(özürlüler idaresi başkanlığından sorumlu)
    Şimdilik bu kadar ama bugünde bizi ilgilendiren pek çok yere mail ve dilekçe yollamaya devam edeceğim , özellikle evli bireylerin bu mağduriyette olduğu kanaatindeyim. Yasal bir açıklık oluş madığı sürece sıkıntı söz konusu. Trafik tescil işlemleriyle ilgili birimle bile görüştüm, cevap aynı, araç benim adıma tescil alınca plakada amblem olacağı için eşim kullanamayack, aracım normal şekilde kalırsa benim ehliyetimde h sınıfı özel tertibatlı araç kullanır yazacağı için ben kullanamıyorum.....diye derdimi anlattım.Ses tek kişiden çıkınca olmuyor lütfen sizlerde bu konuda gerekli yerlere müracaat edin.

Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:54
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    88

arkadaşlar ben de araç alacam engelli aracı ehiyetimi b'den h sınıfına çevirdim. birde devlet hastanesinden araç kullanabilir raporu aldım.. bu rapor%91 üzeri : yani alınan araç raporu %90 dahil üzeri olunca 1. derece akrabaların kullanabiliyorr diye biliyorum.. bu rapora görede ruhsata işliyolar sanırım..

eğer ki alınan rapor %40 üzeri ise sadece araç sahibi kullanabiliyor diye biliyorum..

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Özür durumu farklı fakat ehliyetleri otomatik vites kullanmaya müsait olan iki karı kocanın aynı otomatik vitesli olan aracı kullanmalarında hiçbir sıkıntı yok bildiğim kadarıyla, yalnız ruhsata yazması lazım.sizin durum ise çok karışık gerçekten.

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ben ve eşimde aynı durumdan ötürü çok sıkıntı yaşadık. Ankarada yaşıyoruz. Ankarada katıldığımız engellilere yönelik bir araç fuarında emniyet müdürlüğüne gidip ruhsata eşimizin adını ekletirsek karı koca aracı kullanabileceğimiz söylendi. fakat eşinizin adını eklettiğiniz anda 5 sene araç getirtememe sınırına takılıyorsunuz. Açıkcası bu pek işimize gelmedi. Olurda 3-5 sene içinde eşime de araç getirecek olanağımız olursa bu sefer eşime araç getirtemememiz demek olacaktı ve buda sorun tabi. Eğer sizin böyle bir derdiniz yoksa eşinizina dını ruhsata ekletebilirsiniz.

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Derya Hanım o zaman iki kişi aynı engelli aracını kullanabilirler ama ikisi de 5 sene yenisini alamazlar mı diyorsunuz. buna da şükür...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon