Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    arallara Avatarı

Son Giriş
    25.06-2012
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öncelikle alınan raporda araç ithal edebilmesi için herhangi bir yazı olması gerekiyor mu, yoksa sadece %90 rapor yeterl mi? 2.si ithal edilecek aracın 0km yada 2. el olması farkeder mi? aracın motor hacmi 1600'mü olacak.. forumlarda birisnde gördüm 2200 motor ithal etmiş. vefat durumunda varise kalan araç yine vergilerden muaf mı oluyor. en önemliside %90 engelli raporu sadece ötv indirimi için mi yoksa gümrük vergisinden muaf mı:? çok soru sordum ama herhangi birisine cevap yazarsanız bile memnun olurum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

%90'In üzerindeki raporun yanı sıra, ninenizde "el ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olması şartı aranır": http://www.engelliler.biz/forum/ozel...egisiklik.html

Araç 3 yaşından büyük olamaz.
    Minibüs için motor sınırı 2800 cc'dir. Otomobil zaten getiremezsiniz.

Yurt içinden almak her açıdan kat be kat daha avantajlıdır...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    arallara Avatarı

Son Giriş
    25.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa öcelikle teşekkürler, herkese imkan dahilinde yardım edip soruları cevapsız bırakmadığın için.... sitede detaylı bir araştırma yaptıktan sonra yurt içinden araç almanın artık daha mantıklı olduğuna karar verdim. hastane raporunda sadece oranın %90 olması yeterli mi? , yoksa herhangi bir ibare olması şartmı? bu konuda kafam karıştı kimisi %90 yeterli yazmış ,kimisi özel tertibatlı araç ibaresi olması gerektiğini yazmış , kimisi ötv indiriminden yararlanabilir ibaresi olması gerektiğini yazmış. ben yurt içinden özel tertibat yaptırmadan nineneme 1600 cc araç alacam. herhangi bir ibare olması gerekiyorsa bunu rapor başvurusunda mı belirtmem gerekiyor ? şu rapor konusunda yardımcı olursan sevinirim. şimdiden teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet, yurt içinden almak her açıdan çok daha avantajlıdır...

Raporda özel bir ibare bulunmasına gerek yok. Sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneği" işinizi görür (bkz: madde 2).
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    arallara Avatarı

Son Giriş
    25.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa açıklamışsın ama bir sorum daha olacak tam netleşmesi için... rapor başvurusunun amacının farklı olması herhangi bir sıkıntı yaratırmı?. biz ayın 10unda gün aldık rapor için. bu rapor bakıcı parası almak için. nineme annem bakıyor evde. ninem yatalak,parkinson,alzheimer. baya kötü yani durumu. bakıcı aylığı için aldığımız raporda %90 veya üzeri yazsa araç alabilirmiyim...rapor amacı farklı ya sorun olurmu acaba....zaten raporu almak hem bize hem nineme işkence oluyor. eğer bakıcı aylığı için aldığımız rapor araç alımında kabul olmazsa 2. bir eziyeti nineme çektiremem. yukarıda %90 yeterli yazmışsın ama net olması açısından durumu daha detaylı açıklayım istedim

Üye
    MÜDÜR Avatarı

Gerçek Adı
    Nusret
    Son Giriş
    22.12-2014
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul/Şişli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sorun olmaz, ben geçen sene eşim için sakatlık derecesini bildirir rapor almıştım % 90 onunla araç aldım bir problem çıkmöadı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Raporda %90 ibaresinin bulunması yeterlidir... Ayrıca özel bir ibare bulunması gerkitğine dair mevzuatta hiç bir düzenleme yer almamaktadır: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html