Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erjando Avatarı

Gerçek Adı
    can
    Son Giriş
    12.05-2015
    Saat
    20:12
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bende 2009 yılında ehliyet almak için devlet hastanesine başvurdum.
    raporun tanı kısmı rtopedi. poliomyelit sekeli. sağ bacak tutulmuş.
    karar kısmı : gaz ve firen tertibatı sol ayak için ayarlı otomatiik vitesli, hidrolik direksiyonlu araç ile H sınıfı sürücü olur. sakatlık oranı %19'dur.
    Şimdi ben bu raporla H sınıfı sürücü belgesi alsam. vergiden muaf araba alabirlirmiyim.

Üye
    adiL cuni Avatarı

Gerçek Adı
    adiL cuni
    Son Giriş
    08.12-2013
    Saat
    01:51
    Yaşadığı Yer
    istanbuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 2 gün ömce bi araba bayisine gittim. raporumun %40 oLduğunu söyLedim oLmaz dedi.
    E Lere indirm yapıLıyo dedi ama önemLi oLan vergi dairesinin onayı. benim raporda H sınıfı ehLiyet aLabiLir. tertibatLı araç kuLLanabiLir yazıyo. ama daha denemedim. yani vergi dairesine bişey sormadım.
    size yanLış biLgi vermeyeyim ama büyük bi ihtimaLLe faydaLanamazsınız. çünkü raporunuzun en az %40 oLması Lazım. diye düşünüyorum..

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:51
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    195
    Verilen Beğeniler
    85

ÖTV'den muaf olabilmek için oranın bi önemi yoktur. ' özel donanımlı araç kullanabilir, H ehliyeti alabilir ' raporunuzun ve H ehliyetinizin bulunması yeterli. ki gerekli ibarelerin olduğu raporunuz varmış, H sınıfı ehliyetinizide alabilirseniz, ÖTV'den muaf olabilirsiniz.
    Araç bayiine başvurduğunuzda onlar sizi yönlendireceklerdir.

Üye
    adiL cuni Avatarı

Gerçek Adı
    adiL cuni
    Son Giriş
    08.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben gittim woswogen bayisine bana en %45 raporun oLması Lazım dedi.
    bende ehLiyet raporumu gösterdim H tertibatLı ozaman aLırsın dedi..
    benim soL ayak poLio sekeLi..

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:51
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    195
    Verilen Beğeniler
    85

Sol alt ekstremite için ' Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır ' raporun ve H sınıfı ehliyetin varsa, derecenin önemi olmaması gerekir, başka bir bayii ile görüşebilirsiniz..

Üye
    adiL cuni Avatarı

Gerçek Adı
    adiL cuni
    Son Giriş
    08.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bakın ben size işin asLını anLatim..
    ben 24.07.2010'da ehLiyet kursuna baş vurdum.. dedim benim soL ayağım sakat 4 cm. kısa.. fakat kas güçLerim debraj kuLLanmaya yeterLi..
    ve motor kuLLanmak için kas güçLerim vides değiştirmeye yeterLi.. bana B-A2 ehLiyet verebiLirmisiniz.?
    rapor aLırsanız veririz dediLer.. bi özeL hastaneye gittim. rapor aLdım.. raporda
    ''SOL AYAKTA POLiO SEKELi MEVCUTTUR. KAS GÜÇLERi B-A2 KULLANMAYA YETERLiDiR'' diye rapor aLdım.
    tüm sınavLara girdim hepsini geçtim. tüm ücretLerini ödedim. enson emniyete 67 Lira verip ehLiyeti aLmam kaLdı.. ve amniyet müdürLüğüne geLdim sertifikamı verdim, bana ne demesin; bu rapor yeni yasaya göre geçersizdir. özürLüLerin raporu devLet onayLı oLması gerekLi dedi..
    bende aynı gün içerisinde hemen suLtanbeyLi devLet hastanesine gittim 5'te raporumu aLdım..
    raporda; B-A2 EHLiYET .A.L.A.M.A.Z. SOL AYAKTA POLiO SEKELi MEVCUTTUR. H EHLiYET ALABiLiR. ELLE KUMANDALI ÖZEL TERTiBATLI ARAÇ KULLANABiLiR'' yazmışLar..
    emniyet müdürLüğüne gittim raporu gösterdim. dediki ''yeniden özürLü ehLiyet kursuna gitcen sınavLara gircen kazancan geLcen ehLiyetini aLcan
    bu kazandığım ve tüm parasını ödediğim B-A2 ehLiyetini miLLi eğitim tarafından iptaL etcekmişim
    neyse bi sürücü kursunu aradım. dedim iLk'okuL mezunuyum. dedi kayıt aLmıyoruz
    bende başka devLet hastaneLerine baş vurdum hep H tertibatLı verdiLer.. ben 14 yaşından beridir motor kuLLanıyorum. bi motor tutkunuyum.
    7 yıLdırda normaL araba kuLLanıyorum. ama rapor aLamıyorum. bi şansım daha var H-A2 ehLiyet varmış emniyet müdürü söyLedi.
    bende bu sevinçLe hastaneye baş vurdum. ben H-A2 ehLiyet raporu aLabiLirmiyim diye, raporuma yazmışLar A-2 uygun değiLdir..!
    sizce ne yapmam gerekLi.? ben bütün yoLLarı denedim. acaba yeniden başka hastaneLerde baş vurimmi.?
    ben KDV, ÖTV, MTV indirimi istemiyorum ehLiyet aLıp motorumLa özgürce şehir, şehir gezmek istiyorum..
    %40 soL ayaktan özürLüyüm soL ayağım 4 cm. kısa, ince..
    bakın size devLetin adaLetsizLiğini söyLim:
    1997'de 2022'den yararLanmak istedim: %18 verdiLer.. 2002'de bi işe girmek istedim: %41 rapor verdiLer..
    2007'de özürLü kartı çıkartmak istedim %40 verdiLer.. 2008'de tekrar 2022'den yararLanmak istedim: %08 verdiLer..
    şimdide ehLiyet aLmak istiyorum %40 rapor veriyorLar..!
    yani maaş aLmak istiyorsan, sağLamsın diyorLar.. ama özeL bişey aLmak istediğin zaman raporunu yükseLtiyorLar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Vergi avantajlı araç almak için rapordaki oranın hiç ama hiç bir öenmi bulunmamaktadır. Önemli olan tek şey, rapordaki ibarenin doğru olmasıdır.

Evet Can, elinizdeki %19 oranlı rapor ile ÖTV istisnalı araç satın alabilirsin

Not: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...mahkemesi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...