Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yurt dışından gelen araç 3 yıldan sonra bir engelliye satılabilir peki ya sonra
    satan kişi yeni bir aracı hemen getirebilirmi yoksa 5 yılın dolmasınımı beklemeli
    yurt içinden almak istese ötv muafiyetinden yararlanabilirmi
    yurt içinden almak içinde yine yurt dışındna getirdigi aracın satsada satmasada 5 yılını doldurmasınımı beklemeli açıklığa kavuşuşmayı bekleyen çok soru var muallak olan bir çok soru var bunların tek tek gun yuzune çıkarılması gerekiyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yurt dışından araç almayla yurt içinden araç almanın birbiri ile hiç bir ilgisi yok.

Tüm soruların tek ortak cevabı bu
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    spark33 Avatarı

Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    15:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurt içinden araba alıyorsun herkes binebilecek artık,5 yıl sonra herekese satabiliyor ee yurt dışından getirenler sadece engelli bineblliyor 10 yıl satamıyor mode kısıtla yılı kısıtla o zaman hiç izin verilmesin de umutlanmayalım.Arkadaşlar BİMERE,Cumhurbaşkanlığına yazın yurt içinden alınca herkes biliyorda yurt dışından gelen araç engelli aracı değilmi neden yasaklama devam ediyor amaç ne

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülentabi bişi sormak istiyorum kafama takılan!şimdi ben yurtdışından araba getirtmek için özel tertibatlı rapora basvurcam!tertibatı doktormu eklıyor 1.--2: tertibat olarak topuz ve sol kol funktıonların sağa alınması (sol kolum ampute) peki asıl sorum şu! bu şekilde bir özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alırsam türkiyede yani burdan ötv+kdv den faydalanabilirmiyim???tşkler saygılar!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yurt içinden vergi avantajlı araç satın alamazsın Selçuk.

Yurt dışından alabilirsin:
    - "Söz konusu raporda ilgilinin sakatlığı ile bunun derecesinin ve durumuna göre kullanabileceği taşıt özelliğinin belirtilmiş olması gerekir."
    - "Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünde toplanan komisyon tarafından, sakat ve malul kişinin serbest dolaşıma sokmak istediği araçta ibraz edilen sağlık raporu ve kişinin durumu dikkate alınarak, malul ve sakatlığın gerektirdiği özel tertibat belirlenir."

Bu konularda belirleyici olan şey Ankara'da ayda bir gün toplanan heyettir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşükküe ederim Bülentabi sağol ...(özel tertibatlı araç kullabilir raporu ücretsizmiş ARKADASLARIN DİKKATİNE!!!)

yurtdışından gelecek arabayı babam hibe yolu ılemı getirsin yoksa bi iş takipçisimi?hangisi daha kolay ve az masraflı olur?getitrmeden önce özel tertibat yapılmış olması gerekiyormuş...

Üye
    birkul Avatarı

Son Giriş
    11.12-2012
    Saat
    09:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iş takipçisine niye para veriyorsunuzki bir tertibat yaptırıp geçici uydurukdanda olsa baban getirtebilir sonrada ankara gümrüktende senin üzerine alınır olur biter sadece gümrük masrafı sanırım 300 - 400 ödersin şuan ne kadar bilmiyorum ama

Üye
    Kalbiye Avatarı

Son Giriş
    09.09-2015
    Saat
    08:54
    Yaşadığı Yer
    Mardin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

3 yıl çok saçma değilmi. ben maddi anlamda daha ekonomik olur diye yurt dışından almak istiyordum.bide kendim alıp getirecektim. ama orda da 3 yaşından küçük arabalar ucuz değilki. bu bu durumda tc den sıfır alsam da aynı paraya olacak. gümrük falan uğraşmama değermi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Artık yurt dışından araç almanın neredeyse hiç bir cazibesi yok. Yurt içinden almak her açıdan çok daha avantajlı.

Üye
    salih kurt Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH KURT
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi arkadaşlar bu konu da bana yardımcı olun...?

ben aralık 2011 yılında yurt dışında araç aldım.bu aracı engelli birine kaç yıl? normal birine kaç yıl satablirim? cvplarınızı bekliyorum.saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

İthal edilen araç ithal tarihi +:

• 3 yıldan önce başta ödenmeyen tüm vergileri ödemeden -sakatlar dahil- hiç kimseya satılamıyor.
    • 3 yılda: aracınızı araç ithal hakkı olan birine vergisiz satabilirsiniz. ithal hakkı olmayan birine satmak isterseniz, başta ödemediğiniz tüm vergileri geri ödemek zorunda kalırsınız
    • 5 yılda: aracınızı araç ithal hakkı olan birine vergisiz satabilirsiniz. ithal hakkı olmayan birine satmak isterseniz, ÖTV hariç diğer gümrük vergilerini geri ödemek zorunda kalırsınız. (bu süre sonunda yurt içinden ötv istisnaslı araç alma hakkınız doğdu)
    • 10 yılda: aracı vergisiz olarak kime isterseniz satabilirsiniz.

Üye
    salih kurt Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH KURT
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm.ben şahsen birşey anlamadım.şimdi ben aralık 2010 da aracı yurt dışında geitirdim.ocak 2011 de de ruhsat işlemlerimi bitirdim.şimdi bu araca engelliye kaç yıl normal birine kaç yıl sonra satabilirim.yardımlarınızı bekliyoum.saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    "aracın serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük idaresine sunulduğu tarih itibarıyla, kayıt ve model yılı dahil, üç yıldan eski olmaması gerekmektedir."

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12