Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar
    h sınıfı ehliyetim var sağ ayaktan engelliyim ancak otomatik vitesli olduktan sonra bütün araçları kullanabiliyorum yurt dışına çıktıgımda h sınıfı ehliyetimle normal bir otomobil kiralayıp kullanabilirmiyim ...
    not: (engelliler için araç kiralama servisleri olmadığı için bu soruyu soruyorum)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bence hiç bir sorun yaşamazsın... Ehliyet üzerinde "otomatik vites" ibaresi var mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:58
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

yurtdışına araçla çıkarken turing 'den yurtdışı için ayrıca ehliyet alınıyor bendeki yurtdışı ehliyetimde H sınıfı ehliyet için bir seçenek yok. ayrıca özel tertibatın yazılabileceği yerde yok. türkiyeden alınan ehliyetler sınır kapılarında ( bulgaristan ve yunanistan 'a geçişlerde ) geçersiz. 1 ay önce ehliyet almam için yunanistan sınırından geri çevrildim allahtan türk sınırında ehliyet alabileceğim turing var. H sınıfı için turing 'le görüşmek lazım.

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

arkadaşlar be yurt dışına araçla çıkmak istemiyorum örneğin uçakla almanyaya gittim orada H sınıfı ehliyetim ile almanya havaalanından bir araç kiralayabilirmiyim ehliyetimde yazan ibareyi tam olarak yazıyorum

GAZ FREN SOL AYAK İLE
    OTOMATİK VİTESLİ

OZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR

Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

bence hayır türkiyede ki ehliyetler avrupa birliğinde geçersiz onun için yurtdışı ehliyeti almak şart. h sınıfı için yurtıdışı ehliyet verilip verilmediğini turing 'i arayabilirsin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Benim bildiğim, geçici olarak ehliyetiniz orada geçerli sayılacaktır...

Bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

avrupa ülkeleri araç kiralarken bile international ehliyet diyor türkiyeden alınan ehliyete bakmıyor bile. ben yunanistan sınırında normal ehliyetimi verdim aynen geri gönderildim türkiye sınırına sınırda ehliyet çıkararak vede yurtdışı harcını 2 nci kez ödeyerek yunanistana geçebildim.

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

bu international ehliyet nasıl alınıyor. ?
    H sınıfı ehliyetini turing'e gösterince anında uluslararası ehliyeti veriyorlarmı ?

yoksa, herhangi bir sınavdan geçiriptemi veriyorlar bu ehliyeti.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu konuda güncel deneyimi olan var mı?

Üye
    mdursun Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    16.11-2017
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba "kunta" arkadaşım bende ortopedik engelliyim fakat engelim normal veya otomatik kullanmamam engel değil çok rahat bir şekilde kullanabiliyorum başta bunu belirtmekt istedim ayrıca ehliyetim "H" sınıfı ( Ehliyetim de herhangi bir ibare yazmıyor otomatik vs gibi ) bir çok araç kiralama şirketinden de araç kiralıyorum normal vites veya otomatik vites trafik çevirmelerinde de hiç bir sıkıntıyla da bu durumdan dolayı karşılaşmadım. hatta engelli olduğunuzdan bazıları vijdanlı bile davranıyor eğer ciddi bir hatanız yoksa trafikte umarım biraz da olsa bilgi paylaşımında bulunabilmişimdir. yinede söylüyorum bu kişiye özel mesela farklı bir engelin vardır ona bişey diyemem