Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ... Herkez gibi bilinmeyen h veya b ehliyet konusunda bilgisi olanların bana yardımcı olmasını rica ediyorum zira bilen kimse yok .Doktorun bana söylediğine göre sol kolunda kısalık olanlar araç otomatik vites olmak kaydıyla b ehliyet alabileceğini söylüyor ve ekliyor yanlız yönetmenlik değişti? Yeni yönetmenliğe göre bu durumda b ehliyet alabilirmiyim veya illaki h ehliyet almak zorundamıyım? Amacım h ehliyet almak değil indirim yararlanmakta değil yanlızca ehliyet almak istiyorum ? bilgi bekliyorum teşekkürler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Sizin durumuzu heyette belli olacak arkadaşım heyete ehliyet için müracaatta bulunun drlar gerekli incelemeleri yaparlar ve size bilgi verirler.

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

verdiler .. kayseri devlet hastanesi alamassın dedi.. üstelik raporumu trafiğe gönderdi .. yanlız sorun şuki yönetmenlikte rapor doktor insifiyatınde.. kayseride ki heyet yanlız bana değil hiç bi engelliye vermiyor .. üstelik neden almak istiyosunki almayın efendim diyorlar ... yönetmenikteki bu açık doktorun görüşüne mahkum ediyor insanları .. umarım anlatabilmişimdir.

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

nasıl yani sana ehliyet vermiyorlar...
    arkadaşım ben ala bildiysem sen çok kolay alırsın ben sağ kolum dirsek altı yok ve sağ ayagım da kısalık var yaklaşık 10-14 cm ben bile bu halimle araç kullana biliyorum da sen neden kullanamazsın diyorlar ve rapor vermiyorlar aklım bile almıyor bana ilk olarak özel tertibatlı araç kullanır diye rapor verdiler kursa yazıldım oradaki direksiyon hocası emekli trafik polisiymiş sen bu şekilde araç kullanamazsın otomatik vites kullanır olarak düzenlet tekrar raporu dedi yanı özel tertibatlı raporun varsa sadce manuel araç kullana bişliyormuşsun bende doktorla sıkı bir pazarlı(durumu anlattım konu üzerinde tartıştık sonun da otomatik vitesli araç kullanır olarak ek not düşürdüler rapora) çokda iyi olmuş manuel kullanamıyorum gaz firen debriyaj kombinasyonu zor oluyordu şimdi otomatik aracım var çok rahat kullana biliyorum sana tavsiyem bulundugun il dışında başka bir rapor veren hastaneye başvur ama şunuda unutma raporu nereden aldıysan ehliyet kursuna da o il de gitmek zorundasın ve o ilin baglı oldugu trafik bölümü sana o raporla ehliyet verir başka ilin trafik bürosu raporu kabul etmez bunu göz önünde bulundur.

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ümit demirci çok teşekkür ettim görüşün için .

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba .. H ehliyet raporuna itiraz dilekçesi hazırlamam lazım .. konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Şuradaki bilgilerden yararlanabilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post311609

Ayrıca örnek olması açısından:

sol kol ehliyet raporu1 - Sol kolumda kısalık var. Hangi sınıf ehliyet almalıyım?

sol kol ehliyet raporu2 - Sol kolumda kısalık var. Hangi sınıf ehliyet almalıyım?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

%56 engelliyim( sol ön kol agenezi''sol elimin parmakları yok'')
    H sınıfı ehliyet ve ötv indirimli arac alabilirmiyim

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim .. Şansımı deneyeceğim ... tekrar rapora itiraz edeceğim ancak itiraz il sağlık müdürlüğüne yapılması gerekiyormuş ... üstelik rapor örneğini istiyorlar , raporumu bana vermiyor hastane .. sebep ne onuda anlayamadım ... il sağlık müdürlüğüde aynı hastaneye gönderiyormuş itirazda .. tekrar aynı doktordan olumlu rapor çıkmasıda oldukca zor .. napıcam bilemiyorum .. gönderdiğiniz yönetmenliğe uygun bi itiraz dilekçesi hazırlıycam .. teşekkür ederim tekrar.

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ... Erciyes üniversitesi fakültesi ortapedi bölüm prof. ile görüştüm .. Ehliyet Alabileceği söyledii... Özür durumunu izah eden ve bu sebeplede h ehliyet almam konusunda bi sakınca bulunmadığını belirtir bi rapor yazdı ... Ben heyet raporu istediğim için fakülteye doktorumun bana yazdığı raporu verdim ... Cuma günü çıkıcak .. Ancak doktora raporda yanlızca otomatik vitesli ibaresinin ya da özel donanım olacak ise bununda raporda belirtilmesi gerektiği söyledim Ancak lendisi o daha sonraki işlemdir dediği için yanlızca H ehliyet alabilir raporunu çıkartıcak . Şimdi ben bu raporla direksiyon sınavında sıkıntı yaşıycam sanki ... neye göre araç kullanıcam değil mi .. ? .. düzeltirmem mi gerekir raporu ?

Üye
    uğurlu Avatarı

Gerçek Adı
    İskender
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir/Kapadokya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba evet düzeltirmeniz gerekir çünkü h sınıfı ehliyet alabilir diye bir rapor alırsanız o zaman normal vites bir araç kullanırsınız, h sınıfı alabilir özel tertibatlı otomatik vites araç kullanabilir diye yazması gerek raporunuzda, ama siz ben otamatik vites istemem normal vites aracı kullanabilirim derseniz o zaman özel tertibatlı araç kullanır diye yazması yeterli olur.

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oyyy oyyy .. anlatıyorumda doktoruma .. ama o sonraki mesele sen ehliyeti bi al gel yine dedi ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Gül hanım, sürücü yönetmeliği'nin ilgili maddesini doktorunuza aktarırsanız, aracın nasıl olması gerektiğine dair bilgileri yazması gerktiğine ikna olacaktır (madde 8/3-a-2):

2) Her özürlü için kullanılacak özel tertibatlı araç, ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının bulunduğu heyetçe tanımlanır. Ancak; kalıcı extremite bozukluklarına bağlı özürlülük hallerinde (Örneğin; amputasyon, hemiplaji/serebral palsi, ileri derecede artrit gibi) ve kronik nörolojik bozuklukların sonucu olan özürlülük hallerinde (Örneğin; multpl skleroz, parkinson, motor nöron hastalıkları, periferik nöropatiler gibi) hangi tür bir aracın kullanılabileceğinin sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi kaydıyla özel donanımlı motorlu araç kullanılmasına izin verilir. Bu gibi durumlarda sürücünün ne tür bir cihaz ile veya hangi becerilere sahip olursa ne tür modifikasyonlar yapılmış araç kullanabileceğinin konunun uzmanınca saptanması kaydı ile özel sürücü belgesi almaya hak kazanır. Sağlık kurulu raporunda özürlülüğün ilerleyici veya statik olup olmamasına göre hastaya periyodik kontrollerin gerekli olup olmadığı belirtilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gül bolat Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim cevabınız için .. Benim görüştüğüm prof. kayseri ve civardaki tek el carrahi doktoru .. bu tip vakkalar hep ona geliyormuş zaten. Mevzuat da var kendisinde Bu sebeple pek müdahe ettirmiyor . Anlatmaya çalıştım durumu ama bu sekilde olucak dedi.Cuma cıkıcak rapor yanlız yanlızca h ehliyet alabilir yazıcaklar .Gittiğim sürücü kursundakilerde ayrıntı olması lazım dediler ki mantıklı hangi aracta direksiyon dersi alacağım ? .. H ehliyette donanım ne olucak ? .. benim durumundaki durumlarda yanlızca otomatik vites olması sartıyla ibaresinin yer aldığı biliyorum başkaca özel donanım yok bildiğim kadarıyla ? sonra birde bu yüzden sıkıntı yaşamıyım .. tam sınav zamanı olmaz bu rapor derlerse gereksiz zaman kaybı .. Ben tekrar doktara gideyim artık ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Eğer raporunuzda özel donanım ibaresi yok ve sadece "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi varsa, o zaman zaten işiniz görülüyor... O raporla alacağınız ehliyet, size otomatik vitese sahip tüm araçları kullanma hakkı sağlar..

Not: Araç alımında vergi avantajından yararlanamazsınız.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon