Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    enkaoz Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    08:13
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar Arkadaşlar,
    Ben araç aldım ama şimdi bakıyorum adıma 700 tl MTV görünüyor ne yapmam lazım normalde MTV'den muafız diye biliyorum.

Üye
    mehmeth21 Avatarı

Son Giriş
    22.09-2013
    Saat
    16:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağlık raporun ve ötv muavafiyet belgesi ve arac ruhsatınla aracı aldığın maliyeye başvur düşümünü yaparlar benimde oyleydi sorun olmadı başvuru yaptım hemen sistemden düşümünü yaptılar. Problem yok .

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Vergi dairesine gidiyorsunuz size bi form veriyorlar dolduruyorsunuz ve formu teslim ediyorsunuz memurlar borcunuzu siliyorlar..

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı durum bende de vardı maliyeden düşürttürdüm.problem olmaz merak etmeyin kısa sürede hallediyorlar...

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar bendede aldığımda gittim sol kola vergi yok diyolar ikinci el araç ama başka arkadaşlar ödemediğin belirtiyor anlamadım. cevap verimisiniz? neye göre bu raporda var diğer vergi indiriminden yaralanır yazıyor özel tertibatlı kullanır yazıyor ruhsattada kendisinden başkası kullanamaz sakat arcı yazıyor sol koldan özürlüyüm. ne yapmam gerek

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sol koldan sakatlığı olanlar ne ötv ne mtv istisnasından yararlanabilir. Çünkü araş kullanırken özel donanıma ihtiyaç duymadıkları varsayılır...

Sizin aracınızda nasıl bir donanım var da aracı alırken vergi avantajından yararlandınız?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    enkaoz Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    08:13
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevap yazan arkadaşlar teşekkür ederim

Üye
    aydeniz Avatarı

Gerçek Adı
    aydeniz
    Son Giriş
    22.09-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oglum adına kayıtlı aracında borcu çıktı müraacat etmemişsiniz dediler sagolsun görevli memur hemen dosyamızı buldu raporun fotokopisini çekip verdi bir forum verdiler doldurup verdim hemen silindi,

Üye
    güneyli Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    hatay iskenderun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ruhsatını al vergidairesine git 5 dak.hallederler ben öyle yapmıştım

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

benim araç alırken vergi avantajından yararlandığımı nerden çıkarttınız dikkatli okumadan cevap veriyorsunuz sanırım ikinci el araç aldım engelli plakasına çevirdim tanıdığım üç beş kişi yararlanıyor mtv den aynı yolla yaralananlar neye istinaden yaralanıyor peki. ne yapmak lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Gözümden kaçmış... 2. el de olsa ötv istisnasından yararlanma hakkı bulunmayan kişiler mtv istisnasından da yararlanamaz: 21 seri numaralı tebliğ
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten “Motorlu Araç Tescil Belgesi”nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu”nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

bakın sayın oturan boğa buradada belirtiyor kanunda diyorki tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor alcaksın sonra proje çizdireceksin ve ve araç tescil belgesi yani ruhsatla müracat edeceksin yararlanacaksın diyor. ben buna proje çizdirdim tse den onaylattım ruhsata geçirttim bu durumda yşararlanmamız lazım değilmi. projede var raporda emniyettede var. ve çok tanıdığım var sol koldan mtv ödemeyen eminim sitedede çoktur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ferhat, teorik olarak mtv'den muaf olamaman lazım, çünkü Maliye açısından vergi istisnası iki şeye bağlı:
    1- Ya araçta HAREKET ETTİRİCİ ÖZEL DONANIM olmalı (sol koldan sakatlığı olanlar için öngörülen bir donanım yok)
    2- Ya da %90 ve üzeri rapor bulunmalı

ama evet, pratik olarak MTV'yi düzenleyen tebliğlerde -ötv tebliğlerinin aksine- HAREKET ETTİRİCİ TERTİBAT ibaresi geçmediği için, bu açıktan yararlanıp MTV istisnasından yararlanmak için başvuru yapabilirsin. Bu mümkün olabilir mi, en küçük bir fikrim dahi yok. Şansınızı deneyebilirsiniz...
    Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haklısınız kanunda yaralanabilir diyor peki yaralanan bir çok kişi var onları örnek teşkil ederim hirkes yararlanıyorsa biz neden yararlanmayalım değilmi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şansınızı deneyeceksiniz...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon