Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SALİH VARLI Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    01:45
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben sağ ayak polyo sekeliyim h snf. Ehly. Var.özel tertibatli araç kullanabilir ibareli heyet raporu var. (Elden gaz fren )yalniz vergi dairesinden özür oranı yazmadığı için ötv den faydalanamazsın dediler şaşırdım sağ ayak engellilerde özür oranının yazma şartının olmadığını biliyorum vergi dairesine nasıl ıspatlaya bilirim bu konuyu resman açıklayan resmi bir yazı örneği varmı Bilgilendirirseniz memnun olurum .firmayla hersey tamamladik yarim kaldim

Üye
    meister78 Avatarı

Gerçek Adı
    AYDIN
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba salih bey..benımde sağ ayağım polio sekeli ve ötv indirimli araç aldım.ama benım raporumda özür oranı yazıyor..oyuzden bır sıkıntı olmadı alırken ama sızın durumuz hakkında bır fıkrım yok.

Üye
    avukat hakan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    14.02-2016
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sıfır araç alımlarında raporda özel donanımlı araç alabilir yazıyor ama bayiler %40 rapor olması gerekiyor diyorlar yoksa alamazsın diyorlar yasada %40 şartı yok gördüğüm kadarı ile %40 altında olup araç alan arkadaşlar varmı nerden hangi bayiden alınabilir

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı ehliyet olan ÖTV indirimli araç almak için yeterlidir. Özürlülük oranının ne kadar olduğunun önemi yok. Bunu görmek isteyen vergi memuru muafiyetle ilgili Kanunu açsın baksın, oranın %si sadece %90 ve üzerindeki engelliler için geçerli. Kanunda %90nın altındaki engelliler için sadece H sınıfı ehliyeti alırken kullanılan rapordaki tadilatın nasıl olduğu ve araca uygulandığının projesi önemlidir.:

a) Sakatlık Dereceleri
    Sakatlık derecesi % 90'ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

Üye
    SALİH VARLI Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Peki rapor oranı kaçtı belirli bir oran istedilermi

Üye
    aksraylı 68 Avatarı

Gerçek Adı
    aksaraylı 68 41
    Son Giriş
    09.07-2011
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaş senin yapman gereken elinde bulunan her hangi bir raporun yok mu sürekli olarak o raporun fotokopisini cek ver onlara o yetrelidir ben aynen öyle yaptım ve bir arkadaşım da yakında araba aldı oda aynı yaptı .... kdv ilgili bilgin var mı onu da araştır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Bence oran bulunmayan raporla ÖTV istisnalı araç alınabilmelidir. Sonuçta oran kaç olursa olsun hiç fark etmeyeceği malum.

Konuyu Maliye Bakanlığı'na yazıp, değerlendirme istedim. Yanıt gelince buraya aktaracağım
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SALİH VARLI Avatarı

Gerçek Adı
    SALİH
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Bugün tekrar çağırdılar yeni bir sağlık raporu almamı söylediler.biz bu türkiyede yaşamak için ya hırsızlık yapmasını yada üşkağıtçılık yapmasını bileceksiniz.birisini koymuşlar oraya ne kanun dinliyor ne de başkabirşey 2010 engelliler kanunu kitabını götürüp adamın gözüne soktum yine olmadı. Ama biz engelliler bunların daha fazlasını hak ettiğimizi dahada iyi anladım biz engelliler olarak birbirimize destek olmadığımız sürece sağlam insanların umurlarında bile olmadığımız gerçeğini bir defadaha yasadım. Biz engelliler bunları hak ediyoruz.ya kardeşim kanunu nizamı biz biliyoruz ama onlar tanımıyo.başından böylebir olay geçen arkadaşımız varmı dedik engelli aradık emsal göstermek için gelin bana kefil olun demedik ya borcumu ödeyin demedik.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Aynısı benim de başıma gelmişti. Metin beyin yukarıda kopyaladığı yönetmeliği yanımda götürdüm gösterdim kabul etmediler. Yeniden rapor çıkarmak zorunda kaldım. Malesef böyle ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Valla, ne denebilir bilmiyorum... Oranın hiç bir önemi olmadığı halde neden raporda oran aranır, anlayamıyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    akcay Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok sacma ve keyfi bir uygulama itiraz edin böyle bir şey olmaz aracı kendi adıan alaçak olanlar H SINIFI ehliyeti ve özel tertibat ibaresi varsa oran arayamazlar bu tamamen keyfi bir uygulama ben 2006 ve 2011 de h sınıfı ehliyetimle iki kez araç aldım raporumda özür oranı yazmıyor ve hiç sıkıntı çıkmadı bu keyfi uygulamayı yapanları şikayet edin

Üye
    gazi3428 Avatarı

Gerçek Adı
    Tahsin
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Buna benzer olay benimde başıma geldi.. 2006 yılında Haydarpaşa gatadan aldığım raporla ( rapor oranı %58 ve kalıcıdır ) 2006 yılnıda araç aldım hiç sorunsuz. eski aracımı satıp bir kaç gün önce tekrar araç almak için başvuruda bulundum. raporu aracı aldığım bayii ye verdim vergi dairesinden kabul edilmemiş askeri hastaneden alındığı için. ( yahu arkadaş aynı raporla ben 2006 yılında araç almışım ozaman niye sorun çıkarmadın ) Devlet hastanesinden rapor alınsın diye söylemişler. bugün devlet hastanesine başvurdum. eski elimde raporuda gösterdim. Rapor kararında %58 özür oranı ve kalıcıdır yazmasına rağmen bugün yine özür oranını düşürdüler %48 e ( bende onlara şöyle bir soru sordum. ben bu duruma geleli 11 sene oldu ilk aldığım raporda da %68 ve kalıcıdır yazıyordu. ona rağmen 2006 yılında rapor aldım bu sefer %58 ve kalıcıdır oranı yazdınız. yine geldim bu seferde özür oranı %48 ve kalıcıdır dediniz. kağıt üzerinde benim sakatlığım düzeliyor ama benim ayağım niye halen sakat !! ben niye merdivenleri koşarak çıkamıyorum. tabi cevap vermediler. onlarda 2010 yılında çıkan yeni özür oranları belirleyen kanunun arkasına saklanıyor. bak yeni kanun çıktı bunu uygulamak zorundayız. Ben bu durumla her karşılaştığımda artık yaşamanın bir anlamı yok diye düşüncelere kapılıyorum. Benim bu özür oranımla ilgili herhangi bir yere mahkeme dava açma hakkım varmı. ve izlenecek yol nasıldır bilen arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum. şimdiden tşk.ler.

Üye
    corsa Avatarı

Son Giriş
    11.03-2015
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Konuyu Maliye Bakanlığı'na yazıp, değerlendirme istedim. Yanıt gelince buraya aktaracağım
    Konuyla ilgili gelişme var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Hayır, maalesef ne bana bir yanıt geldi ne de ben konuyu takip ettim.

Üye
    corsa Avatarı

Son Giriş
    11.03-2015
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konuyu resmi makam yoluyla sormak zorunda mıyız?
    Mail ile sorup,yanıt alma imkanı var mı?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon