Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ozer2005 Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    09:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam arkadaşlar

size ötv ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

sağ kolum dirsekten itibaren doğuştan beri yok.ehliyetim ve raporum var ancak biraz kafam karışık.

konu şu:

raporumda sağ dirsek seviyesinde konjenital üst ekstremite yokluğu.(h) sınıfı ehliyet alabilir.sol elle kumandalı özel tertibatlı araç kullanabilir.ibaresi yer almaktadır.bazı forumları da gezdim ama sol elle kumandalı özel tertibatlı bir araç bulamadım.kursta otomatik vites kullandırmışlardı.acaba otomatik vites mi kullanacağım.bu durumda ötv den yararlanabilir miyim.bir fikir verirseniz çok sevinirim kafam çok karışık vereceğiniz bilgilere göre bir bayiiye başvuracağım.şimdiden teşekkürler.

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ozer kardeş,

Öncelikle alabileceğin araç otomatik vitesli olmalı. Anladığım kadarıyle sağ dirsekten itibaren yok. Bu kısalık ÖTV den muaf araç almana yetersiz. Çünkü kolun kalan kısmının uzunluğu vites değiştirmeye v.s. yetersiz.

Selamlar

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    22:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sadece otomatik vites ötvden muafiyet için yeterli değil. ama senin raporunda özül tertibatlı araç kullanabilir ibaresi varmış bu yeterli olur. şunu da belirteyim senin alacağın arabanın özel tertibatı otomatik vites olması değil direksiyonunda topuz olacak. tek elle rahat çevirebilmen için.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bence otomatik vitese sahip, vites kolu sizin kullanmanıza olanak sağlayacak şekilde uzatılmış/yükseltilmiş ve bu haliyle "hareket ettirilmiş özel donanım" sınıfına sokulmuş bir aracı vergisiz şekilde satın alabilir ve kullanabilirsiniz...

Şunun bir benzerini veya biraz daha size yaklaşık olan uzununu kastediyorum:

7e132306d231374067db3de7517edee1 1268417662 - Sağ kol dirsekten ampute. Nasıl bir araç alabilirim?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    halki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    20:00
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik olmasına gerekyok resımde gordugun gıbı vites uzatılıyor bende 0km arac alıcam cok yakında ötv indırımli oluyor ve sorunsuz sadece duydunmu bılmıyorum kdv sızde olma ihtımalı var ondan beklemedeyım benımde dırsek atlı amputeyım otomatik aracım vardı 1 hafta önce sattım benzinli otomatk satın duşunme cokkkk yakıyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Burada otomatik vites olmasını kullanım kolaylığı açısından yazdım ben aslında... Durmadan vites değiştirmek zor olabilir diye düşündüğüm için...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    halki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    20:00
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet haklısınız ama ötv den yararlanamıyorsunuz ama resımdeki aparatla ötv den yararlanım hemde 0 km arac sahıbı olabılıyor ben bu siteden ve sızlerden cok sey ögrendım bülentbey tşk herkeze

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Otomatik vitesli ve yukarıda söylediğim donanıma sahip araç vergi istisnalı olarak alınabilir... Neden alınamasın ki?

Üye
    ozer2005 Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın arkadaşlar

yanıtlar için herkese teşekkür ederim.ancak resimde görülen aparatla araç kullanabileceğimi hiç zannetmiyorum ziro o aparat için kolum hem kısa hem ince hemde güçsüz.eğer otomatik vites kullanabileceksem bunu almak isterim.zaten doktorun yazdığı raporda sol elle kumandalı demiş.yani sağ tarafı kullanamayacağımı oda görmüş.anladığım kadarı ile bu şekilde ötvden yararlanamıyorum.fatih arkadaşım direksiyona topuz takılırsa ötvden yaralanabileceğimi iletmiş.bu konuda yorumlarınızı rica ederim.şimdiden teşekkürler.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Sağ kolumu ben de kullanamıyorum ama şöyle düşünelim; diyelim ki vitese ulaşmamız gerekecek. Aracı durdurmadan nasıl yapacağız bunu? Araç hareket halindeyken sol elimizle tuttuğumuz direksiyonu bırakıp da sağımızdaki vitese ulaşmamız nasıl olacak? Bu açıdan bakacak olursak vites kolunda yükseltme gerekli duruyor. Mesela benim sağ kolum var ama dirsekten aşağısı tutmuyor. Aslında en iyi çözüm vites kontrolünün de direksiyon üzerinde olması olurdu.

Üye
    serdarserin Avatarı

Son Giriş
    05.12-2011
    Saat
    13:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın editör ..sağkol dirsek altı amputesi olarak h sınıfı ehliyetim var.türkiyede araç alırken ötv,yada kdv den faydalanabiliyormuyum.ssk uzmanı ali tezel köşesinde istisna olacağınızı yazmıştı sizin bilginiz varmı...teşklr.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sağ kolu ampute olanlar vites kolunu profil boru ile uzatarak vergi istisnalı araç satın alabilirler.

Buna dair bir üyemizin gönderdiği rapor ve projeyi aşağıya aktarıyorum:

sag kol ehliyet raporu1 - Sağ kol dirsekten ampute. Nasıl bir araç alabilirim?

sag kol ehliyet raporu2 - Sağ kol dirsekten ampute. Nasıl bir araç alabilirim?

Bu da kuantum fiziği ile yıllar süren araştırma sonucu ortaya konan en üst düzey proje
    sagkol vites yukseltme - Sağ kol dirsekten ampute. Nasıl bir araç alabilirim?

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sağ kolu ampute olanlar vites kolunu biraz uzatmaları yeterli oluyor çünkü hareket ettirici tertibat sayılıyor vergi dairesi böyle kabul ediyor

diğer örnek banada uymadığı için mühendis böyle bir proje yaptı ve dandik bir proje olmasına rağmen tse den ve vergi dairesinden
    onay alındı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

SAğol Ruhi...

Hatta, bence, omuz hizasından amupute olunduğunda dahi, vites kolu uygun şekilde kavisli olarak omuz hizasına çıkartılıp, itme hareketiyle vites değiştirecek bir donanım olabilir... Veya, vites hareketi sol ayakla kontrol edilecek şekilde bir donanım düşünülebilir...

Üye
    ozer2005 Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yani otomatik vitese böyle bir tertibat uygulanırsa vergiden muaf araç alabilir miyim ?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon