Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Phibes Avatarı

Gerçek Adı
    Emin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İşitme engelli olarak H sınıfı ehliyete sahibim. Ehliyeti 2003 senesinde aldım ve o zamanlar bu konular hakkında bana tam olarak bilgi verilmediği için H ehliyet almak zorunda kaldım.
    Geçen hafta rutin polis kontrolü sırasında ehliyet ile ilgili bir sıkıntı yaşadım. Kullandığım araç normal plaka ve şirket adına kayıtlı bir araç. Polis memuru kullandığım araçtan dolayı bana ceza yazılacağını, aracımın çekileceğini ve mahkemeye sevk edileceğimi söyledi. Daha önceleri şehirler arası yollarda hız cezam olmuştu ama bu şekilde bana kimse bir şey söylememişti.

Şimdi H ehliyeti ile ben normal plaka aracı kullanamaz mıyım?
    Araç şirket adına kayıtlı olduğu için benden başka kullananlar da var. Engelli plaka olması sadece indirim hakkı için mi var yoksa normal plaka alır gibi mi alabiliyor muyuz?

Forumda okuduğum kadarıyla işitme engelli olan ve B sınıfı ehliyet üzerinde cihaz yazısı ile kullanan arkadaşlar olduğunu gördüm. Ehliyetimi B sınıfına çevirmem mümkün müdür? Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Trafik görevlisi külliyen hatalı bir uygulama yapmış. Eğer ceza kesmişse, valiliğe gidip o cezaya itiraz edin ve iptalini sağlayın.

Ticari olmamak koluşuyla dilediğiniz tüm araçları kullanabilirsiniz. Araçta sakat plakası bulunması gibi bir durum asla söz konusu değil. Aksine, sakat plakası olması imkansız zaten... İşitme engelliler için tek şart, kullandığınız aracın arka camında işitme engelli olduğunuzu gösteren bir tabela yerleştirmektir...

Ehliyetinizi B'ye çevirmenize gerek yok. H sınıfı sürücü belgesi işinizi zaten görür...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    svedrif Avatarı

Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde h sınıfı ehliyetim vardı..teşekkürler bülent bey yorumlarınız için..

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:34
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bakınız konu ile ilgili bilgi edinmeden tarafıma gelen yazı.....

Sayın İlker
    19.07.2010 tarihli dilekçeniz incelenmiştir.
    "H" sınıfı sürücü belgesine sahip işitme engellilerin dilekçenizde de belirttiğiniz gibi yeteri kadar dikiz aynası ve arka camında işitme engelli olunduğunda dair işaret bulunan araçları kullanmasında sakınca bulunmamaktadır. İyi günler dileriz.

Üye
    svedrif Avatarı

Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki cam arkası işitme engelli olduğuma dair işaret olmassa kullanmak istemedim diyelim..

Üye
    yasim Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin
    Son Giriş
    25.12-2011
    Saat
    01:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende ortapedik özürlüyüm ve bende öle bi kaza yaptım ehliyetim h sınıfıydı ve normal plaka araç kullanıodum benim kullandıgım aracı çektiler bana ceza yazdılar ve mahkemeye çıktım. madem öle bişey var ben bunun peşine düşebilirmiyim arkadaşlar..

Üye
    Phibes Avatarı

Gerçek Adı
    Emin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

B sınıfına çevirmekteki amacım sadece engelli plakası olmaması içindi. Onun dışında zaten H sınıfından yararlanıp indirimli araç almayı düşünmüyorum, zaten işitme engelliler alamıyor sanırım. Peki işitme engelli işaretlerini sadece arka tarafa yerleştirmem yeterli midir? Dikiz aynası şeklinde belirten de var, gerekli midir? Bir de bununla ilgili resmi yazıyı nereden bulabilirim? Yazıyı çıktı şeklinde alıp aracımda saklamak istiyorum. Her seferinde keyfi uygulamalarına maruz kaldığımız için en azından bir yazı ile belki ikna edebilirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Afyon ili Şuhut İlçe Emniyet Amirliği'nin resmi web sitesinde çok güzel bir doküman hazırlanmış. Orada da çok net iafade ediliyor:
    13.) İşitme ve konuşma engellilerin araçlarına üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan plakalardan verilmeyecektir. Bu kişilerin kullanacakları araçların arka camının sol ve sağ üst köşelerinde işitme ve konuşma engelli işareti bulunması ve en az içte bir, dışta sağda ve solda iki geriyi görme aynası bulunması gerekmektedir.
    Engellilere Ait Araçlar,Şuhut İlçe Emniyet Amirliği Resmi Web Sitesi
    Ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin plakaya dair ilgili maddesinde görüleceği üzere damgalı plaka verilecek durumlar arasında işitme engellilere dair hiç bir ibare yok:
    Madde 53: [...]
    4) İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/Z’de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Phibes Avatarı

Gerçek Adı
    Emin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.