Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    alperen67 Avatarı

    Gerçek Adı
    Alperen
    Üyelik Tarihi
    21.04-2011
    Son Giriş
    22.04-2011
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak/ereğli
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar benim oğlumun %96 2yıl süreli raporu var.sıfır araç alımında rapor süresiz yada süreli olmasının önemi varmı?

  2. #2
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.040
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Araç alımında rapor süresi önemli değil..
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...mumkun-mu.html
    başlığında daha önce bi arkadaşımızın paylaştığı;
    raporsuresi - Oğlumun 2 yıl süreli raporuyla araç alabilir miyiz?
    ilgili yazının çıktısını alarak vergi dairesinde sorun olmadan halledebilmenizi umuyorum..

  3. #3
    Üye
    lawri Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.08-2008
    Son Giriş
    08.11-2017
    Saat
    18:44
    Mesaj
    76
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sevgili Alperen, bana da bir hastane %45 süreli rapor verdi kulaktan dolayı. Yani hastalık aslında daimi, kalıcı bir şey. Vergi indirimi için başvurmuştum. Başvurduğum hastaneye belli ki engelli raporu için başvuranlar çok çok nadir. Çünkü bu hastanedeki çıkan raporlar genelde ilaç raporları olduğu için 2 yıl süreli verilir.

    Kendilerine durumu anlatsanız, artık bütün işlemlerde 2 sene süreli oldu derler. Öyle ki, sizi muayene eden kulak doktorunun bile sürekli olan rahatsızlıklarda, sürekli ibaresinin işaretlenip işaretlendiğinden bir haberdir. Olabilir insanlık hali, sizin olayda da aynı durumun oluştuğunu düşünüyorum.

    Oğlunuza hangi sebepten rapor verildiğini, geçici bir durumun olup olmadığını da belirtirseniz size yardımcı olabilirler.

    Doktoruma danıştım, kendisi bu rapor için sürekli ibare verilip verilmediğini bilmediğini rapor ünitesindeki görevliye sormamı istedi. Bende kendisine, hocam vergi indirimi için istenilen raporda; Diyelim ki, %80 vergi indirimi almış olan bir kişi, vergisiz araç alma hakkı olduğunda ve kişi vergi indirimli araç aldığında siz bu rapordaki gibi 2 yıl süreli ibare koyarsanız, 2 yıl sonra tekrar muayene olup %70 rapor çıkartırsanız devlet bu kişiye, "Senin oranın düşmüş, aracın vergisini öde" mi diyecek dedim. Veya özel sektörde işe girerse veya devletin bir biriminde çalıştığında %45 rapor olur da %39'a düştüğünde, "Senin vergi indirimi hakkın bitti, işten çıkartılıyorsun" mu denilecek dedim. Tabi hoca benim söylediklerimi mantıklı bularak durumu araştıracağını söyledi.

    Sitede Bülent bey de beni bu konuda bilgilendirdi.

    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Keşke öyle otomobil felan diye karşıltırmasaydınız... Eğer durmunuzda bir değişiklik olmayacaksa, sakatlığınız sabitse, size "sürekli" ibareli rapor vermek zorundalar. Doktorunuzun dikkatini bu yönde çekin.

    özürlülük ölçütü yönetmeliği dedikleri yönetmelik der ki, ancak "kişinin özür durumunun zaman içinde değişme ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği durumlarda kişinin mevcut durumu esas alınarak süreli rapor düzenlenir."

    Aynı yönetmeliğin 13. maddesi de bu konuda çok nettir:
    Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
    MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
    (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
    (3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
    (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
    Editöründe verdiği bilgi doğrultusunda hiç bir şeyi karıştırmadan işleminizi yapmak mümkün olabilir.

  4. #4
    Üye
    bizbize Avatarı

    Gerçek Adı
    halil
    Üyelik Tarihi
    25.12-2010
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    22:48
    Mesaj
    45
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben 2 yıl süreli raporla (hatta bir yılı geçti) kızım adına araç aldım.Araç alımında yani ötv muafiyetinde sorun yok ancak daha sonra mtv muafiyeti için gittiğimde bir yıl sonra yeni rapor getireceksin dediler.Yani alınabiliyorsa süresiz alın.Yoksa iki yılda bir vergi dairesine
    gidebilrsiniz.