Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mberrak Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim AKKUŞ
    Son Giriş
    12.09-2011
    Saat
    23:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben de mtv konusunda hemfikirim. Fakat mevzuatta Gümrük vergisi indirimnden yararlanılan ve tasarruf yetkisi kısıtlanan sre içeriinde ÖTV indiriminden yararlanılamayacağı hususunda bir değinme mevcut değil. Aksi yönde hukuki dayanak gören varsa paylaşmasını umuyorum.

Üye
    avukat hakan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    14.02-2016
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ötv kanunu ayrı gümrük kanunu ayrı gümrük kanuna göre gümrük vergisinden muaf aldığınız aracı 10 yıl satamıyorsunuz satarsanız gümrük vergisini ödüyorsunuz,ötv kanunu ile ötv den muaf aldığınız aracı 5 yıl geçtikten sonra satabiliyorsunuz,buradaki ayrım dahi iki kanunun birbiriyle bağlantılı olmadığını gösteriyor,sayın oturan boğanın paylaştığı husus motorlu taşıtlar vergisi hususu da tamamen bunlardan bağımsız bir husus,kanunda açıkça 5 yıl içinde tek araç getirebilirsin diye bir şey yok bu sebeple bir özürlü 5 yıl içinde hem yurt dışından gümrük vergisinden muaf araç alabilir,hemde yurt içinden ötv muafiyetli araç alabilir.Bu hususta maliyeden sıkıntı çıkaracak bir memur olursa o da kanunları bilmediğinden kanunları dar olarak yorumlamasından kaynaklanır....akçay isimli arkadaşımız almış demekki memur kanunları doğru yorumlamış...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    938
    Verilen Beğeniler
    1.231

Gümrük mevzuatında aracın satışı vb. konularda farklı uygulamalar olduğuna göre*, evet, bence de kişi hem yurt içinden hem yurt dışından araç alabilir. Artık ben de böyle düşünüyorum...

* http://www.engelliler.biz/forum/ozel...egisiklik.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mberrak Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim AKKUŞ
    Son Giriş
    12.09-2011
    Saat
    23:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

böyle bir konuyu hep birlikte aydınlığa kavuşturmuş olduk. Herkese teşekkürler.

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ben yurt dışından 2006/9 ayında gümrük muafiyetinden faydalanıp araç getirdim engelli oğluma 5 yıl doldu ve geçiyor..şimdi yurt içinden araç alıp ÖTV 'den faydalanabilirmiyim,yurt dışından getirdiğim aracı satmadan..

Üye
    akcay Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynen öyle kişi hem yurt içinden ö.t.v indirimli araç alır hemde gümrük den araç alabilir sapla samanı karıştırmamak lazım ben pratik olarak yaşadım bu olayı ve gümrükden aldığım aracı bir kaç yıl sonra sattım.

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın akçay ilginiz için çok teşekkürler,fakat başka bir soru sorabilirmiyim..bu işlemi otomotiv bayileri biliyorlar mı ?
    araç alım sırasında böyle bir hakkınız yok diyebilirlermi,ayrıca iki araçtan hangisi MTV muaf olacak..? Teşekkürler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    938
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hiç bir sorun olmaz Engin bey. Ama MTV konusuna gelince, uygulamada aynı anda iki araca MTV istisnası tanınmıyor. Aslında bu konuda bir kısıtlama yok, ama gelirler idaresi böyle bir uygulama içinde...

Araçlardan birine MTV ödeyeceksiniz. tercih sizin...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey,teşekkürler..
    Şimdi o zaman Tam teşekkülü devlet hastanesinden Rapor almaya kalktığımda rapor'un not kısmına bir ibare yazdıracakmıyım..Yurt dışından araç getirdiğimde " Sakat kişinin araça inip ve binmesini kolaylaştırıcı özel tertipat" ibare düşülmüştü.Şimdi otomobil alacağımdan dolayı rapor'da buna benzer bir yazı olacakmı..
    Bunu cevaplayabilirmisiniz,
    Ayrıca araçlardan birisine MTV ödeyecek isem bunun seçimini sanırım ben yapmalıyım mı ? Yoksa yurt içinde aldığım araca otomatikmen uygulanacak mı ?
    İyi günler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    938
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yurt içinden araç alımında kullanılacak raporda aranan tek şart, raporda %90 ve üzeri oran bulunması.

MTV için tercihin nasıl yapılacağını inanın bilemiyorum. Memurlar da bilmiyordur büyük olasılıkla! El yordamıyla yapacaksınız...

Üye
    AÇIK DENİZ Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Can KEDİK
    Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Korayy rumuzlu arkadaşmız bu konu ile ilgili şöyle bir yazı paylaşmış (aynı anda hem yurt içinden hem yurt dışından araç almak yasal değilmiş; ceza uygulanmış): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-engel-mi.html

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12