Sayfa 2 / 9 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 124 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    dava bitmişitir ve kesinlik kazanmıştır ancak nu durum davayı açan kişi için geçerlidir, herkes için geçerli değildir. Davayı açan kişi davayı kazanmış ve parasını yani kdv sini vergi dairesinden geri almıştır.
    Ancak daha önceden araç almış olanların şu an açacakları dava zaman aşımına uğramıştır, yeni araç alacak olan arkadaşlarımız aracı vergi dairesine tescil ettirildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ilgili idareye başvurup red cevabı aldıktan sonra hemen vergi dairesinde 60 gün içinde dava açabilirler.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

bende sürücü kursunu aradım onlarda aynı şeyi söylediler bana bir kardeşimiz adanada dava açıp aracın kdv sinide aldı diye....

Üye
    tufansarikaya Avatarı

Son Giriş
    27.01-2012
    Saat
    22:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

karışık diye tam okuyamadım ama şunu sorsam %43 özürlü oranım var işitme engelli. kdv indirimi yaralanıyor muyum ?

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

O zaman biz farklı algıladık olayı. Maliye Bakanlığı bu gibi durumlarda, hem davayı kaybedip mahkeme masrafı hemde KDV yi ödemekle bayağı bi zarar edeceğinden ya KDV tebliğini yeniden düzenleyip muafiyeti sağlar yada tamamen yeni bir uygulama ile KDV muafiyetini engelleyecek tebdirleri alabilir.

Üye
    ^KaFaSı^GuZeL^ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

.......Adana Bölge İdare Mahkemesi ise 13.04.2010 gün ve E:2010/1804, K:2010/1722 sayılı kararıyla, davayı kabul ederek, 5378 sayılı yasanın 1. maddesinde Kanunun amacının, özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğunun belirtildiği , davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın, özürlüler için üretilen her türlü araç gereç kapsamı içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmasından dolayı Vergi Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve davanın kabulüne karar vermiştir.

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o zaman bu durum yeni arac almış ve alacak arkadaşlarımız icin gecerlidir.

Üye
    OnurR Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    10:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kararın örneğini gönderirseniz bizde o yolu izleriz bu şekilde bi netlik yok..
    Mahkemeye başvurup Adana'da böyle bi olay olmuş diyemeyiz belgelememiz lazım..
    Değerli bilgileriniz için Teşekkürler arkadaşlar..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bilgi için teşekkürler Tahsin bey.

Bu mahkeme kararı eline ulaşan olursa lütfen bu başlıkta bizlerle paylaşşsın.

Ve, yeni araba alacak olanlar da bu minvalde mutlaka dava açsın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Darkangel44 Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    17:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar

Bende Sol Bacaktan Engelliyim Acaba Otomatik Vitesli Araçlarda da Aynı Durum Geçerlimi Yeni Araç Alacağım Dava Açsammı Diye Düşünüyorum?

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

arkadaşlar bu konu ile ilgili olarak yine konu başlığı açılmıştı.
    konunun önemine binaen tekrar açmak hasıl oldu.
    fakat konuyu açan arkadaş gerekli bilgileri tam paylaşmadan ortaya attı gitti bu konuyu.adanada bir arkadaşımız bu konuyla ilgili olarak dava açmış ve zannedersem bu davayı kazanmış. bugün adana bölge idare mahkemesi 2.vergi mahkemesiyle yapmış olduğum telefon görüşmesinde görevli bana bu davayı hatırladığını ve davayı açan arkadaşımızın ödemiş olduğu KDV yi geri aldığını, hukuki sürecin bittiğini ve emsal olarak gösterilebilecek durumda olduğunu söyledi.
    fakat yapmış olduğum tüm araştırmalara rağmen davanın esas dosya numarasına ulaşamadım ve görevli bana esas numarasını bulabilirsen konuyla ilgili detaylı bilgi verebileciğini söyledi.yalnız davayı hatırlıyor. sizlerden ricam bu dava numarasını bilen ve nasıl bulacağımızı bilen varsa buradan paylaşalım lütfen
    teşekkürler

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mehmet_guzel Mesajı Gör
    .......Adana Bölge İdare Mahkemesi ise 13.04.2010 gün ve E:2010/1804, K:2010/1722 sayılı kararıyla, davayı kabul ederek, 5378 sayılı yasanın 1. maddesinde Kanunun amacının, özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğunun belirtildiği , davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın, özürlüler için üretilen her türlü araç gereç kapsamı içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmasından dolayı Vergi Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve davanın kabulüne karar vermiştir.

yukarıda vermiş olduğun dosya numaraları ile çıkmıyor bilginize

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

üfürükten teyyare çıkacak gibi geliyo bana?!

Üye
    ozgurarslan42 Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür Arslan
    Son Giriş
    27.07-2012
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam Arkadaşlar,Ben Kızım Adına 1 Hafta önce Bir Araç Aldım ÖTV MUafiyetli,Bu Araç İçin Başvurda bulunmak istiyorum,Rica'm KDV'den de Muafiyet İçin İzlenecek Yol Ve Yapılacak Olan Girişimin Ve Nasıl Olacağını Anlatabilirseniz Sevinirim,

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

hasan tahsin;

arkadaşımız konuyu özetlemiş.izlenecek yol bu.vergi dairesi red ederse ödemeyi vergi mahkemesinde dava acacaksınız, orasıda red ederse bölge idare mahkemesine dava acaçaksınız.
    kolay gelsin.inşallah başarırısınız.sonucunu buradan paylaşırsanız herkes faydalanır.

Üye
    ozgurarslan42 Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür Arslan
    Son Giriş
    27.07-2012
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mahkemenin vermiş olduğu karar metni aşağıda yer almaktadır,ama metindeki tadilat kısmı benim için geçerli değil ben kızımın adına aldım dolayısıyla kullanamadığı için ben kullanıyorum,bu durumdada dava açmaya hakkımız oluşuyormu,ya da başvurmamız uygun mu ?

“Davalı idarece davacının almış olduğu aracın özürlüler için özel olarak üretilmiş bir araç olmadığı, bu nedenle katma değer vergisinden muaf olmadığı öne sürülmekte ise de; özürlü olan davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın yukarıdaki yasal düzenlemelere göre katma değer vergisinden muaf olması gerekmektedir.

Buna göre davacının satın almış olduğu araçtan dolayı stopaj yoluyla alınan katma değer vergisinin davacıya iadesi gerekir”

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    özür derecesi % 90 ve yukarısında olan engelliler için alınan araçlarda özel tertibat zorunluluğu olmadığı için onlar bu KDV indiriminden mahkeme yoluyla da yararlanamazlar, sadece özel tertibatlı aracı olan ve aracını bizzat kendi kullanan engelliler için geçerlidir bu mahkeme kararı.

Sayfa 2 / 9 İlkİlk 123456 ... SonSon