Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle merhaba,

Bir araba aldım aldığıma pişman olacağım nerdeyse!!
    B sınıfı ehliyetim var ve H sınıfı yapmak için kolları sıvadım. Önce heyete gireceksin dediler. girdim ve" Özel tertibatlı araç kullanabilir, Tam otomatik vitesli araç kullanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir" İbareli heyet raporumu aldım (İzmir Yeşilyurt Devlet Hastahanesi) ve trafik tescil müdürlüğüne başvurdum.
    B sınıfı ehliyetimi hemen iptal ettiler ve H sınıfı ehliyet almam için sürücü kursundan sertifika almam gerektiğini söylediler. Beddua okuya okuya sürücü kursuna gittim ve bir Türkiye klasiği ile karşılaştım. Sürücü kurslarının bu uygulamadan haberi bile yok. Neyse hanımefendi ilk önce ehliyetimin en erken 26.09.2008 tarihinde elimde olacağını söyledi. Sonra biraz muhabbetten sonra sizin için bu işin peşini bırakmayacağım ve size yardımcı olacağım dedi.

Neyse bunlarla uğraşırken aldığım aracı üzerime almam için son 12 gün kaldı. Üzerime alamazsam ceza yiyeceğim. Biri diyor H sınıfı ehliyet olmadan ruhsata tertibatı işletemezsin ve aracı üstüne alamazsın. Diğeri diyor ehliyet ile aracı üzerine almanın bir ilgisi yok rahat rahat aracı üzerine alabilirsin. Trafiği arıyorum böyle böyle diyorum anlatıyorum olayı, ceza yiyeceğim diyorum. Trafik memurları aynen şöyle bir ifade kullanıyorlar, "böyle saçma bir uygulama olamaz"
    Şimdi ben güleyim mi ağlayayım mı?

Bu konularda ve yeni yasalarda bilgili olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Ben şimdi ne yapayım? Kursa başvuru yapıyorum, beni nasıl bir kursa alacaklarını bilmiyorlar! Dolayısı ile kursa da giremiyorum.

Bu nasıl bir devlet? Bu sistem nedir böyle? Engelsiz kişi noterden satışı alıp ertesi gün aracı üzerine alıp işlemlerini bitirirken biz engellilere kolaylık yapılacağına zorluk üzerine zorluk çıkartılarak, aylarca bir ehliyet için koşturtuyorlar bizi.

Bu sistemde ben bu işi halledebilirsem bravo bana diyorum..

Saygılarımla...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Böyle bir şey duymadım. Bence memur yanlış biliyor...
    "H sınıfı sürücü belgesi alabilir" ibareli sağlık raporun ile birlikte trafik şubeye gidip,B sınıfı sürücü belgeni H sınıfına dönüştürtebilmen gerek. Bence bu konuda ısrarcı ol.
    Konuyu Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne soruyorum şimdi (5986drzui kodlu). Yanıt gelince paylaşacağım...

• B sınıfı sürücü belgesine sahip iken bir sebeple sakatlanan kişi, varolan B sınıfı sürücü belgesini H sınıfı sürücü belgesine dönüştürmek için hangi belgelerle, hangi kuruma başvurmalıdır? Bu işlem için yeniden sürücü kursuna gidilmesine gerek var mıdır?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.
    İlgi için teşekkürler.

Bu arada B sınıfı ehliyeti iptal ettiler. Artık H sınıfına da dönüşmez herhalde

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Haydaa! Sahiden de kursa gitmelisin dedi EGM! Olur mu böyle birşey!Her hangi bir sınıf değişiklği olmuyor ki. Bu konuda yazışmak gerek EGM ile.

Gelen cevap:

• Sayın Bülent Küçükaslan 30.06.2008 tarihli bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

B sınıfı sürücü belgenizi H sınıfına dönüştürmek için alacağınız H sınıfı sürücü olur sağlık raporu ile bir sürücü kursuna devam ederek H sınıfı sürücü sertifikası almanız gerekmektedir.

İyi günler dileriz.

Üye
    pexas Avatarı

Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasil yani
    simdi yasa degistimi eski ehliyetimi saglik kurulu raporu ile egm goturdugunde yine kursa mi tabi tutulacam. ben zaten bu ehliyeti almak icin kursa gittim.benim sorunum degilki bunlar resmen kursa paralar kazandiracak. boyle bir yasa cikmis ise buna karsi cikmaliyiz. engellileri engellemekten vaz gecmeyecekler. bundan zevk alanlar var galiba.

Üye
    DİNÇ Avatarı

Son Giriş
    15.06-2011
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/KONAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kanun değişikliği sürücü kurslarına tebliğ olmuştu ama ben bir yanlışlık olduğunu düşünerek pek ciddiye almamıştım ama şimdi görüyorum ki yanlışlık yok devletin vergi alası gelmiştir Çünkü degişen ehliyetler için maliyeye 63.50 ytl trafiğede 35 ytl ödememiz ve kendimize uygun sürücü kursu bulup ehliyet almamız gerekiyor

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kanun ne zaman değişti?

Üye
    timsahi Avatarı

Son Giriş
    25.03-2014
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hadi benim de tuzum bulunsun bu konuda.Bende profesyonel bir sürücü olarak elimde bulunan 97 model E sınıfı ehliyetle gittim sürücü kursuna .Bana ne kadara mal olur neler gereklidir diye.Ablam istifini bozmadan E sınıfı ehliyetin iptal olacak eeeeeeeee kullanacağın araçla kursa gelip kursa geleceksin eeeeeeeee 321 ytl ödeyeceksin eeeeeeeeeeee 200 ytl leye yakın masraflarlaberaber toplam 500 küsür ytl ye malolacak deyince yeter ben doydum deyivermişim bayana.Yuh yaw .

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyetini h sınıfı ehliyetin olmadan ruhsat çıkaramassın çünki ruhsatta sakat aracıdır sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yazıcaklar yani sonuçta ehliyetin h sınıfı olıcak

Üye
    DİNÇ Avatarı

Son Giriş
    15.06-2011
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/KONAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünen tek kişi benmiyim acaba çünkü B,C,E sınıfı ehliyetleri almak için girdiğimiz yazılı sınavlar Motor 40 soru Trafik 50 soru ve İlkyardım 30 soru değilmi tamam yıllar boyunca ehliyetlerini B den H sınıfına fark yapan adaylardan sadece Devlet Hastanesinden alınmış raporla mevcut ehliyetleri alınıp yerine H sınıfı ehliyet verilmiyormuydu Şimdi ne değiştide tekrardan almış olduğumuz derslerden sınava girip kazanılmış B sınıfı ehliyetimiz yokmuş gibi işlem yapılıyor Sizcede mantık kurallarına ters bir uygulama değilmi?????

Birde kazanılmış bir hak geri alınamaz diye biliyordum ancak alınabiliyor herhalde

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence de saçmasapan bir şey. Aklım almıyor bu uygulamayı.. Mantığı nedir bilemiyorum. Bu konuda EGM ile yazışmak gerek.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    umudcan Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    23:48
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet,böyle bir uygulamayı benim de aklım mantığım almadı,25 yıl önce profosyonel ehliyet aldım,sonra B sınıfı oldu şimdilerde ise H sınıfına çevirmeyi düşünürken sitemiz vasıtasıyla bu uygulamayı öğrendim ve açıkçası çok da şaşırdım.Bu durumda 25 yıllık ehliyetim,şöförlüğüm,girdiğim yazılı sınavlar,imtihan pisti,şehiriçi sınavları hepsi yok sayılıyo yeniden sürücü okullarına gitmemiz isteniyo..bizim durumumuzdaki kişilerin bu okullara gitmesi hiç de kolay değil diye düşünüyorum.
    Evet belki hastane raporuyla H ehliyet alabilir şeklinde bir rapordan sonra direksiyon sınavına tabii tutulabilinirdi ama olayı silbaştan a getirip başlamak işte bu uygulama yı anlayamıyorum..

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba

Ben de bugun B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmek için Emniyete gittim. Onlar beni sürücü kursuna yönlendirdiler. Sürücü kursundaki yetkili de saçmalık olduğunu söylüyor. Yeni kanun ne getirdi bilgimiz yok dedi. Şu an hiçbir şey yapamayız dedi. Anlayacağınız bir arpa boyu yol alamadık. Yeni çıkan kanuna nereden ulaşabiliriz? Oturanboğa bu olayın yeni mağduriyet ve yeni ENGELLER yaratacağını EGM hazırlayacağımız bir yazıyla göndersek iyi olmaz mı?

Üye
    saladin Avatarı

Son Giriş
    14.09-2008
    Saat
    15:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

klasik türkiye gerçekleri

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba

Biraz önce sürücü kursunu aradım. Artık B sınıfı ehliyetiniz olsa dahi hiç ehliyetimiz yokmuş gibi kabul edilecek. H sınıfı ehliyet için müracaat edeceksiniz. Yaklaşık 700 YTL ye mal olacakmış. Herşey sıfırdan yapılacak.

Kazanılmış hak nasıl elimizden alınır?Diploma almış birini tekrar okutmak gibi. Hukukçu arkadaşlar bu konuda ne der?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon