Sayfa 9 / 10 İlkİlk ... 5678910 SonSon
Toplam 148 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    emre4141 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba ,

Değerli cevaplarnız için çok teşekkür ederim.
    ,
    Dün ruhsat tescil ve ceza-i işlem birimleirni aradım ( Kocaeli Emniyeti ). Dedikleri cevap ikisininde aynı ;

** Ruhsattan 3.dereceye kadar kullanabilir ibareleri kaldırıldı, ama kullanımlar yine 3.derece akrabaya kadar ve noterce düzenlenmiş sigortası vs. yatırılacak özel şöför kullanabilir diye cevap geldi.

Anlayamıyorum !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kanundan mı haberleri yok ? , yoksa bizim kaçırdığımız bir kanun mu var ?

Lütfen değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Kanundan yönetmelikten haberleri yok okumuyorlar

Karayolları Trafik Yönetmeliği der ki;
    ESKİ: (b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi%90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessiliile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de,tescil belgesine işlenir.
    YENİ: e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabıyapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir sayfa geriye dönük okusaydın dün gece ben oraya yeni düzenlemeyi copy paste ile yapıştırmıştım. mac72 user online - %90 ve üzeri raporla alınan aracı hem araç sahibi hem yakınları kullanabilir Gerçi koymuş yemi düzenlemeyi. Bu düzenlemeyi kopyala gönder o zırzıoplarada kanunu öğrensinler.

Karayolları trafik kanunu 53.madde; (Değişik:RG-21/3/2012-)

Eski: b
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “(Araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessille üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen br sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup)", Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi kiralanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Yeni: e
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

@novandan bende geriye dönük okumadan soruya odaklanıp cevap vermişim pardon.. siz deyince baktım evet cevabı vermişsiniz teşekkürler..

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mac72 user online - %90 ve üzeri raporla alınan aracı hem araç sahibi hem yakınları kullanabilir Önemli değil hocam,önemli olan birbirimize yardımcı olabilmek sen ben farketmez.

Üye
    Samed2006 Avatarı

Gerçek Adı
    samed
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    00:44
    Yaşadığı Yer
    Kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben kendim bundan 10-15 gün önce trafik Tescile gidip sordum oradaki memur arkadaşın söylediği aracın tesciline 3.dereceye kadar akrabası kullanır ifadesi yazılmayacak aracın tescilinde sadece engelli aracı olduğu belirtilecek neden diye sorduğumda bu konuyla alakalı kontrollerde büyük sorunlar yaşandığı özellikle polislerin 3.derece akrabayı tespit etmekte zorlandıklarından yapılan çalışmaların ve itirazların neticesinde yönetmeliğin değiştiğini söylediler (Fakat 3.derecenin dışındaki kişilerin kullanmasının yasak olduğunu altını çizerek belirtiler) ZATEN DEĞERLİ ABİMDE DEĞİŞİKLİĞİ YAZMIŞ BURAYA

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

@Samed2006;

Yönetmeliğin çıktısını alıp trafik tescildeki memurlara okutun onların kullanamaz dedikleri o aracı onlar bile kullanabilir..

Üye
    Samed2006 Avatarı

Gerçek Adı
    samed
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    00:44
    Yaşadığı Yer
    Kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mac72 bende buldun okudum yönetmeliği akraba ile alakalı ibare yok haklısınız.
    Sadece yurt dışından ithal edilen araçlar için var o ibare var

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Samed2006 user online - %90 ve üzeri raporla alınan aracı hem araç sahibi hem yakınları kullanabilir Bu Yeni: Karayolları trafik kanunu 53.madde; (Değişik:RG-21/3/2012-)
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Şimdi bu yukardaki yeni düzenlemede ( "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup" ) Böyle bir düzenleme yazıyormu? Hayır, o halde kanunlarla yapılmış düzenlemeler resmi gazetede yayınladığı şekilde uygulanır. O yüzden polis sizi yolda çevirirse ve bu yönde hala kendi eski fikrinde ısrar ederse ona bu kanundaki düzenlemeyi hatırlatın.Ben engelliler için çıkan özellikle otomobil ile ilgili trafikte hangi kurallar bizim gibi engelliler için geçerli o tür bilgilerin hepsini print ettim,aracın torpido gözünde muhafaza ediyorum.Ne olur ne olmaz diye.

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar elimde EGM'den gelmiş kapı gibi cevap var onu ruhsatın arasına koydum en ufak yanlışlıkta çıkarıp gösteriyorum şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.Gelen cevapsa yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanabilir.Bu cevap yeterince açık sanırım.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kadar ya fazla söze gerek yok. Bu arada o EGM'den gelen yazıyı buraya koyarsanız ihtiyacı olan arkadaşlarda o yazıyı alıp örnek olarak kullanabilirler diye düşünüyorum. Siz sadece sizin isminizin geçtiği yerleri paintte kapatın koyun buraya mümkünse.

Üye
    emre4141 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@volki EGM'den gelen yazıyı pdf olarak yada resim olarak buraya koyabilir misin.

Polislerle uğraşmak gerçekten zor.
    Aracım Mayısta gelecek , araştırmadığım yer kalmadı.
    Kullanımla alakalı şunlar kullanır bunlar kullanır diye ibareye rastlamadım, ancak ki ancakkkk polis arkadaşlarımınız bu ısrar ve kat-i kuralları nedendir bilmemiyorum.

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar başka bir arkadaşa gelen cevabı paylaşıyorum Cevaplayan Birim :Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı

Sayın...............

04.04.2013 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile (09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete), yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) veya %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir.

Yukarıda açıklanan Yönetmelik değişikliği ile ilgili yapılması gereken işlemler 12.09.2011 tarih ve 197707 sayılı talimatla 81 İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmiştir. İyi günler dileriz.

Üye
    emre4141 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba ,

EGM'den konuyla ilgili cevap geldi.
    Sizinle paylaşıyorum.

17/03/2015 tarihli dilekçeniz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 54'üncü maddesinde "Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine 'İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır.' şeklinde şerh konulur." hükmü bulunmaktadır.

İlgili Yönetmelik maddesinden de anlaşılacağı üzere bu araçları kullanacak kişiler için kısıtlayıcı bir hüküm bulunmamakla birlikte, sürücü belgesi sınıfı uygun herkes tarafından bu tip araçların kullanımı mümkündür.

İyi günler dileriz.

Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı

-----------------------------------------------------
    Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

Üye
    ELİYAZICI Avatarı

Gerçek Adı
    can
    Son Giriş
    11.04-2015
    Saat
    01:51
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent bey ve tüm arkadaşlar iyi akşamlar 100/90 zihinsel engelli yakınımız için vasi kararı ile araç siparişi verdik araçta herhangi bir özel donanımda yok bu aracı 3 derece yakınlarına kadar kullanabiliyor bunu biliyoruz aracımızı bayiden çıkarmadan full kasko yaptıracaz bu aracı 3 derece yakınımız olmayanlarda kullanıcak bir kaza anında kasko problem yaratır mı ? sigprtacıya sorduk abi kapınızda herhangi araba varmı dedi bende var dedim abi full koskomu dedi evet dedim abi isteyen kullanıyormu dedi evet dedim bir kaza anında haklı ol olma alkollü olmadıktan sonra parayı veriyormu dedi evet dedim alacagın arabada özel bir donanım yoksa normal ehliyetle sürülüyorsa dedi kaza anında alkol yoksa kosko parayı verir dedi ? bu konu hakkında bilginiz varmı. TEŞEKKÜRLER

Sayfa 9 / 10 İlkİlk ... 5678910 SonSon