Sayfa 8 / 10 İlkİlk ... 45678910 SonSon
Toplam 148 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    btkwear Avatarı

Gerçek Adı
    furkan
    Son Giriş
    12.01-2015
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim ruhsatimda 3.dereceye kadar kullanabilir diye ibare yok odunc verilemez yaziyor sadece yanliz polis araci bahlarlar diyor otv odersin diyor ben bi kanun gordum otv odeme diye vergi kanunu yokmus bende diyorum ki ben .3.derece akrabaya giremem mi polis moral bozuyor benim istedigim elimde kanun olarak bi kagit olsun egm ye mail attim cvp gelmedi bu bilgiyi verecek bi trafik sube yok mu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Furkan, Emniyet'e gidip yazılı dilekçe ile başvurun ve "%90 üzeri raporlu kişi adına alınan aracı kimler kullanabilir, kimler kullanamaz" diye sorun.

Aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtlama kalmadı.

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

"Madde 53-
    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur."

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...evzuatIliski=0

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi günler. Yurt içinden % 90 ve üzerinde engelle araç alınmışsa ve araçta özel tertibat yoksa aracı herkes kullanabilir

Üye
    toprak019 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit köse
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kendi kullanan engelli kaza yaparsa sigorta sirketleri ne gibi uygulama yapıyo hadi trafik bişey demiyor kendi kullanırsa kasko ödeme yapılıyor mu?

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şöyle bir mantık kurmaya çalışıyorum,araç benim üstüme kasko benim üstüme ben kullanırken kaza yaparsam sigortanın bunu ödemesi gerek. Ancak sanırım H sınıfı sürücü belgesi olupta aracı sadece kendi kullanabilecek olanlar kazayı kendileri değilde o araçla başkası kaza yaparsa ve trafikle sigorta bunu farkederse o zaman dediğiniz gerçekleşir diye tahmin ediyorum.

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

araçta tertibat yoksa kullanılabilinir sorun yaşamazsınız tertibatlı araçları normal ehliyetli kişiler asla kullanamaz

Üye
    emre4141 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba ,

Belki daha önce çok kez soruldu ama benimde birkaç sorum olacak. Herkes farklı farklı konuşuyor.
    Ya kimse bir şey bilmiyor yada herkes çok şey biliyor.

1. halamın çocuğunun % 90 raporu var , onun üzerine araç almak istiyoruz. Araştırmama göre 2011 de yasa değişmiş , 53.madde f bendi sanırım. Buna göre herkes mi kullanabiliyor ? yoksa sınırlama varmı hala? NET BİLGİ İSTİYORUM.

2. Araç ruhsatına herhangi bir ibare yazılıyor mu kullanıma dair ?

3. Kasko vb. işlemlerde 3.kişi kullanımlarına dair herhangi bir madde ekletmek veya çıkartmak gerekiyor mu?

4. Üçüncü derece akraba dilimine giriyor muyum? ( Öz halamın kızı engelli olan )

Lütfen işi iyice araştırıp konunun uzmanı arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Üye
    izzet_akkus Avatarı

Gerçek Adı
    izzet akkuş
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi akşamlar ben işitme engelliyim ve aynı zamanda organ nakilliyim %94 engelli raporum var h sınıfı ehliyet alacagım benim merak ettigim işitme engelliler h sınıfı ehliyetle düz vites araç kullanabilirmi bu konuda çok çelişki var dogru olan nedir

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

@izzet_akkus işitme engelli olduğunuz gösteren sticker olduğu sürece ticari araçlar hariç, istediğiniz vites aracı kullanabilirsiniz.

@emre4141 % 90 ve üzeri raporla alınacak aracı herkes kullanabilir, aracın alımı ve kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Yalnızca zihinsel engel varsa vasilik ve hakimden araç alım&satım izni gerekir.

Üye
    izzet_akkus Avatarı

Gerçek Adı
    izzet akkuş
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür edrim kelebek

teşekkürler kelbek

Üye
    emre4141 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KKELEBEKK teşekkür ederim ama, sorduğum soruların tüm cevaplarını alamadım.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@emre4141

1. herkes kullanır sınırlama yok
    2. kullanıla dair ibre yazılmıyor ancak 5 yıl içinde satılacaksa ÖTV. ödenmeden satılamaz konusu yazılıyor.
    3. hayır normal şartlar devam..
    4. 1 sıkta cevaplandı

5. zihinsel engelli olması durumunda araç vasi üzerine kaydediliyor. Vasisi izin verirse herkes kullanır.

Not: Mahkeme kararı ile araç alırken, satma hakkıda bulundurun. İleride satmak için mahkeme kararını tekrar çıkartmayasın.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

[QUOTE=bilbuhli;879400]Peki şöyle bir soru da ben sorayım.Hangi kanun yada yetkiliye dayanarak Aracı kişi kendisi kullanamaz diyorsunuz kesin bir dille.QUOTE]
    3) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; 12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1, 12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V eklerdeki şekillerde gösterilmiştir. Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
    a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.
    yönetmeliğe göre yazdım.2012 de yönetmelikte bazı değişiklikler oldu.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Karayolları trafik kanunu 53.madde; (Değişik:RG-21/3/2012-)

Eski: b
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “(Araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessille üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen br sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup)", Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi kiralanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Yeni: e
    Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Yani düzenlemedende anlaşılacağı üzere üçüncü derece yakın, akraba vs vs kalkmış gönül rahatlığıyla araçlarınızı kullanabilirsiniz.

Sayfa 8 / 10 İlkİlk ... 45678910 SonSon