Sayfa 6 / 10 İlkİlk ... 2345678910 SonSon
Toplam 148 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sayıt Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    15.08-2013
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benim % 50 özürlü raporum var işe giriş için aldım daha sonra bu raporla vergi indirimi aldım benim fiziksel hiç bir sorunum yok ötv indirimli araç almak istiyorum ayrıca rapor almadan önce b sınıfı ehliyetim var bayii ile görüştüğümde % 90 oranında rapor alman gerekiyor dedi bu % 90 lık rapor ötv indirimde yüzdelik neye göre hesaplanıyor kısacası ben nasıl ötv den yararlanabilirim işe nerden başlamam gerekiyor

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

sakatlık oranı cetveli 'nden bakabilirsiniz rahatsızlığınızdan ne kadar oran alacağınıza.
    Ortopedik engeliniz yoksa, % 90 ve üzeri oranında raporunuz olmadığı sürece yararlanamazsınız bayiininde dediği gibi.

Üye
    sayıt Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    15.08-2013
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

% lik oran organdaki kayba göremi hesaplanıyor mesele benim dolaşım sistemi hastalığım var hastalık oranı %75 diğer hastalıklardanda oran var % 40 bunları balthazarta göre mi hesaplanacak yoksa hastalık oranına göre mi

doktorlar neye göre hesaplama yapacak raporda tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %50 işe giriş için almıştım raporu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Balthazard Formülü ile toplandığında % 75 + % 40 = % 84 yapar
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mulkiyeliaslan Avatarı

Son Giriş
    17.09-2013
    Saat
    01:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar, bende aracı akrabaları dışında birinin kullanıp kullanamayacağını sormak istiyorum. Bildiğim kadarıyla 2012 yılında değişiklik oldu fakat kesin bir bilgi alamadım henüz. Yönetmelikte " Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur." diyor.
    Buradan çıkan sonuç ise sadece akrabalarının değil 3. şahıslarında noter akdi olmaksızın kullababileceği. Yanılıyor muyum?

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

mulkiyeliaslan;

yurt içinden alınıyorsa , yerli veya yabancı oto farketmez herkes kullanır arabayı..3.derece şahısların kullanma olayı yurtdışından bizzat kendin getirtiyorsan geçerli

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba arkadaşlarbı konuda sızden fikir talep edıyorum %90 engelli biri olarak 2010 yılında donanımsız ötv indirimli araba aldım 5yıllık süre dolduktan sonra özel tertibatlı kendım kulanabıleceğim bir araba almayı düşünüyorum buraya kadar herşey guzel ehlıyet kursuna 2013 tarıhınde başvurdum özel tertibatlı h sınıf ehlıyet ıcın ancak surucu kursu adıma araç kayıtlı olduğu için özel tertibatlı h sınıfı ehlıyet almam durumumda 2010 yılında aldığım arabanın ötv sını ödeyebıleceğimi söylendi.
    h sınıfı özel tertibatl ıehliyet başvuru mu 2015 yılınamı bırakmaKmı gerekıyor ötv yı gerı odememek için anlamalandıramadım gitti?

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;
    Hocam Bize Bayi sıkıntı yok dedi Teyzemın oglu adına arac aldık ben Kuzenı oluyor yani Benım kullanmak yasakmı hiç birşey anlamadım bu forumkı acıklamalardan yardımcı olur musunuz ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

s3mp4t1c,
    Araçta özel donanım yoksa kullanabilirsiniz.

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yok hocam tertibatsız arac

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engel Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı (Engellilik Derecesi) % 90 Veya Daha Yüksek Olanlarda ÖTV İstisnası Özel Tüketim Vergisi Kanununa göre, engel derecesi % 90’ı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın
    iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmeyecektir.
    Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler de yasadan yararlanabilmektedir.
    Yukarıda sözü edilen araçların engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır. İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin engellilik derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğinin, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından söz konusu araca ait 2A numaralı ÖTV beyannamesinin verildiği gün vergi dairesine verilmesi yeterlidir.
    ÖTV istisnası uygulanan araçlar için istisnadan yararlanan kişi adına düzenlenecek faturalarda ÖTV gösterilmeyecektir."

Buradan anladığım kadarıyla engel türü ne olursa olsun, % 90 ve üzeri raporu olanlara kendi kullanıp kullanılmadığına bakılmaksızın ÖTV den faydalanabilecek. Bunun için sadece raparun aslı veya noter onaylı örneği defterdarlığa verilecek.

Benim zaten B sınıfı ehliyetim vardı. Ben şimdi rapor çıkarttırmak için defterdarlığa mı yoksa hastaneye mi dilekçe ile başvuru yapacağım. Ayrıca dilekçemde sadece özürlülük oranının tespit edilmesini istiyorum desem yeterli mi yoksa ÖTV den muaf olmak istediğimi belirtmeme gerek var mı? Ya da rapora sürücü olmasından herhangi bir sakınca yoktur ibaresini? Defterdarlık sadece raporun %90 ve üzeri olup olmadığına bakar. Emniyet beni sonradan hastaneye göndererek, sürücü olmasında herhangi bir sakınca yoktur ibareli rapor isteyebilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Üye
    ozkancan Avatarı

Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    12:51
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi bende birşey sorayım.. Benim engelim ortopedik, ehliyetim de yok. Şimdi %90 üzeri rapor alsam, araçta otomatik vitesli olduğunu varsayalım, bu aracı yakınım kullansa.. sonra ben kendime H sınıfı ehliyet alsam.. Bu aracı hem yakınım, hemde ben kullanabilecek miyim?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

ozkancan;
    Özel donanıma ihtiyaç duyuyorsanız, araçta tertibat olduğu sürece % 90 ve üzeride olsa yakınlarınız kullanamaz..

Üye
    ozkancan Avatarı

Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    12:51
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kullanabilmem için, Otomatik vitesli olması yeterli.. Benim kafama takılan nokta; %90 ortopedik engelli olmak, ağır engelli olmaktır, ağır engele sahip olan bir insana nasıl kullanma izni verecekler, o kısmı merak ediyorum.

Sayfa 6 / 10 İlkİlk ... 2345678910 SonSon