Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 148 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #46
    Üye
    LAYNO Avatarı

    Üyelik Tarihi
    03.03-2010
    Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    322
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    aracında donanım var mı? veyselcan?

  2. #47
    Üye
    rojhat_4717 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    03.04-2012
    Son Giriş
    23.04-2012
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    mardin
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    arkadaslar benim merak ettigim bişi var 3 uncu dereceye kadar akrabların %90 engelli kardeslerimizin aracını kullanabilir diye biliyorum şimdi benim bi akrabam var soyadımız aynı kendisi babamın kuzeninin oğlu ve ailesinde arac kullanacak ehliyetli biri yok. ben veyahut kardeşim bu aracı kullanıp engelli olan kuzenimizin ihtiyaclarını karsılamak kullanma hakkımız varmıdır ? cevaplarsanız sevinirim bilgilerinizi paylastıgınız icin tesekurler ...

  3. #48
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.872
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    % 90 ve üzeri raporlu kişi adına alınan aracı kimlerin kullanıp kullanamayacağına dair hiç bir kısıtlama kalmadı. O aracı istisnasız herkes kullanaiblir.

    Yalnız, eğer bu yeni düzenlemeden önce alınan bir araçsa ve ruhsatında kimlerin kullanabileceğine dair bir kısıtlama varsa, ruhasatı yeniletmek ve o ibareleri oradan çıkarttırmak lazım.

    Dayanak: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  4. #49
    Üye
    seçilburgaz Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.07-2010
    Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    14:21
    Mesaj
    60
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent Bey engelli raporumu kullanarak araç alma arifesindeyim. Bu yazıyı defalarca okumama rağmen soru işaretleri kafamda yerli yerinde duruyor. Sizin yazdığınız 53. madde 1997 yılında çıkan yönetmelikte araç sahibi ve kanuni yakınları şeklinde çıkmasına rağmen alıntı yaptığım yönetmelikte, 2012 yılında şu şekilde değimiştir."" (Değişik:RG-21/3/2012-28240)
    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur."""

    Bu durumda ruhsatta sürücü olarak kısıtlama yok gibi anlıyorum. Son gelişme bu şekildeyse son durum ne olur? Aracımı ben kullanabilirmiyim? (B sınıfı ehliyet, araç tertibatsız)Bu arada ilk sayfadaki Emniyet Müdürlüğünün yazısı 2011 tarihli bu durumda onu yasal dayanak alamayız gibi geliyor. Sizin görüşünüz nedir?

  5. #50
    Üye
    Ömer Birinci Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.05-2009
    Son Giriş
    28.11-2012
    Saat
    16:25
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Arkadaşlar Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinde atladığınız bir nokta var.

    %90 ve üstü engeli olupta vergi muafiyetiyle araç alan kişilerin araçlarını denildiği gibi herkes kullanamaz.

    İlgi yönetmelik 53. Madde e fıkrası aracı kullanacak kişilere yönelik bir açıklama yapmıyor. Satışı ile ilgili bir açıklama yapıyor.

    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

    İlgi yönetmelik 53. Madde ç fıkrası ise aracı kullanabilecek kişilere yönelik kısıtlamalarda bulunmaktadır. Denmektedir ki; "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup..."
    Yani raporuyla beraber aracı alan kişi aracı kullanamaz demek oluyor bu. Ayrıcı belirtilen kişiler dışında kimse de kullanamaz diyor. Ben de %100 raporu olan bir kalp hastasıyım ve B sınıfı ehliyetim var. Yönetmeliğe göre raporum ile araç alırsam hem bu aracımı kullanamam hem de ehliyetim ile ilgili şüpheli bir durum ortaya çıkar. Ancak önceki yazılarda İl Sağlık Müdürlüklerinden alınan yazı ile araç kullanılabilir mi bilemiyorum. Ama yönetmelik bu konuda kesin gözüküyor..

    ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

    DÜZELTME: Arkadaşlar çok önemli bir noktayı atlamış bulunmaktayım.
    1- e fıkrasında da ç fıkrasında da aracı kullanabilecek kişiler hakkında bilgi vermektedir.
    2- ç fıkrasına göre bizzat %90 ve üzeri engeli bulunan kişi tarafından ithal edilen aracı kanuni mümessili ve akrabaları kullanır deniyor.
    3- e fıkrasında ise %90 ve üstü engeli bulunan kişi yurt içinden araç alırsa sadece satış ve devir ile ilgili kısıtlama olur diyor.

    İşin özü " %90 ve üstü özürlü olupta yurt içinden ötv muafiyeti ile araç alan engelli vatandaş da dahil olmak üzere aracı herkes kullanabilir." Yurtiçi Yurtdışı ayrımı bu konuda çok önemli...

  6. #51
    Üye
    seçilburgaz Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.07-2010
    Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    14:21
    Mesaj
    60
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ÇOK ÇOK teşekkür ederim. İçim rahatladı.

  7. #52
    Üye
    LAYNO Avatarı

    Üyelik Tarihi
    03.03-2010
    Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    322
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ömer birinci merhaba; Sanırım atladığın bir nokta var!! trafiğe ve yaklaşık 4 bayiye gidip sordum..Eğer %90 ve üzeri raporla araç alınacaksa araç sahibi kullanamıyacağı için, B sınıfı ehliyeti iptal olmadan aracın trafiğe çıkışı yapılmıyor dendi. Bayilerinde araştırdığında trafik takipçileride bu cvb ulaşmışlar..

  8. #53
    Üye
    ZAFER1979 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    17.04-2008
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:21
    Mesaj
    144
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    LGMDBKRMD;

    bende aracımı %90 raporla aldım ve b sınıfı ehliyetim iptal olmadı aracımıda kendim kullanıyorum şimdilik bir sorun yaşamadım inşallah bundan sonrada yaşamam

  9. #54
    Üye
    LAYNO Avatarı

    Üyelik Tarihi
    03.03-2010
    Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    322
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    nezaman aldın rahatsızlığın ney? hangi marka yazarmısın..

  10. #55
    Üye
    dıe another day Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.05-2012
    Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Mesaj
    309
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Engellinin kendisi kullanabilir mi ? % 90 raporlu

  11. #56
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    184
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    die another day;

    Ortopedik engeli yoksa herkes gibi kendiside B sınıfı ehliyetle kullanabilir % 90 ve üzeri raporu varsa, özel donanıma ihtiyacı varsa H sınıfı ehliyeti ve özel donanımlı olması gerekiyor aracı, bu aracıda % 90 üzeri raporla da alınmış olsa sadece kendisi kullanabilir..

  12. #57
    Üye
    dıe another day Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.05-2012
    Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Mesaj
    309
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Benim b sınıfı ehliyetim var , tertibata ihtiyacım yok . Kullanabilirim yani değil mi?

  13. #58
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    184
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Evet özellikle birşey yapmanıza gerek yok, % 90 ve üzeri raporla aracı alın sende herkes gibi kullan.

  14. #59
    Üye
    dıe another day Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.05-2012
    Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Mesaj
    309
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çok teşekkürler ilgilendiğiniz için . Sağolun .

  15. #60
    Üye
    kabasakal34 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.05-2012
    Son Giriş
    10.02-2015
    Saat
    21:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    62
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    orda bir ayrıntı var sakat işareti bulunan plaka verilmesi zorunludur diye halen mecburiyet varmı ki ?




Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon