Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hulya06 Avatarı

Son Giriş
    14.10-2016
    Saat
    12:05
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    slm arkadaşlar işitme engelliyim iki kulağimda cihazla rahat duyup konuşuyorum %50 sağlık raporum var ehliyet almayı düşünüyorum h veya b sınıfı ehliyet hangisini verirler sizce şimdiden teşekkürler

Üye
    mehmeth21 Avatarı

Son Giriş
    22.09-2013
    Saat
    16:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanılmıyorsam sadece ortopedik özürlüler H sınıfı ehliyeti alabiliyor.

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

verilmiyor biliyorum bende ama cihazla konuşuyorum diyosunuz. araştırmak gerekir.

inş. sizinde dilediğiniz olur.

Üye
    ERTMEN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET ERTEM
    Son Giriş
    27.10-2014
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

h sınıfı veriyorlar arkadaşlar
    bütün işitme engelliler ister konuşma olsun , ister olmasın h sınıfı veriyorlar

Üye
    0806dertli Avatarı

Gerçek Adı
    RAMAZAN
    Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    ARTVİNNN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

merbaha bende işitme engellıyım ben de almatı düşündüm h veye b ama bıraz sorun yaşanıyor ama b almaya çalışmalısn h sınıfında bıldığım kadar sorun yaşanıyor trafıkde benım raporum da 57 ama b sınıfı almak için uğraşıyorum umarım hedeflerımıze ulaşırız

Üye
    ENGELTANIMAZ ENGELLI Avatarı

Gerçek Adı
    ŞABAN YAŞAR
    Son Giriş
    04.02-2016
    Saat
    11:15
    Yaşadığı Yer
    KAHRAMANMARAŞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar işitme engelliyim iki kulağimda cihazla rahat duyup konuşuyorum %50 sağlık raporum var ehliyet almayı düşünüyorum h veya b sınıfı ehliyet hangisini verirler sizce şimdiden teşekkürler

ARKADAŞIM RAHATLIKLA ALABİLİRSİN %100 DUYMAYAN ARKADAŞLARIM VAR HATTA AKRABAM VAR ALDI KULLANIYOR SORUNSUZ

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşitme engelli birisi H sınıfı ehliyet alabilir, ama ÖTV indiriminden faydalanamaz...

Üye
    sagcan1984 Avatarı

Gerçek Adı
    alparslan sağcan
    Son Giriş
    10.07-2015
    Saat
    02:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde öğrendiğim şu sağır ve dilsizlere h sınıfı ayrıca bir kulağı işitme cihazı ile olup diğer kulağı hiç duymayanlar b sınıfından yararlanıyorlarmış konuşma farketmiyormuş.

Üye
    hulya06 Avatarı

Son Giriş
    14.10-2016
    Saat
    12:05
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama arkadaşlar b sınıfı ehliyet alınca emniyete ehliyet almaya gidince sorun çıkar özürlü raporun varsa yani bilgisayardan işlenmiş araştırıyorlar özürlü mü değilmi diye özürlü çıkınca nasıl b ehliyet alırsın diye sorun çıkar h sınıfı ehliyet iyi bence b alırsam sorun çıkar gibi geliyor

Üye
    fethers Avatarı

Gerçek Adı
    YAKUP
    Son Giriş
    24.04-2012
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işitme engellilerde H sınıfı alabiliyor ama tavsiye etmem. Ben tekrar B aldım.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar öğrendiğim kadarı ile bildiğim kadarı ile diye mesajlarınız başlıyor lütfen bilgileri paylaşırken yasal dayanağını da belirtelim.
    İşitme ve konuşma engellilerin ehliyet alma şartları kanun ile belirtilmiştir.

İlgili kanun maddesi derki;

Kulağı hiç duymayanlar (işitme engelli) için "H" sınıfı ehliyet için motordan muaf olup sadece Trafik ve İlkyardım derslerine girerek daha sonra direksiyon sınavına girip "H" sınıfı ehliyet alabilirler.
    MADDE 7 – (1) İşitme kaybında;

a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.

b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

c) İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alamaz. İşitme cihazı kullandıkları halde B Sınıfı Sürücü Belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da ticari araç kullanacaklarda C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır.

ç) E Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlar ile B Sınıfı Sürücü Belgesi alacaklardan ticari taşıt kullanacak olanlarda, doğuştan veya sonradan meydana gelen ileri derecede şekil bozukluğu ve harabiyet olmamalıdır. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da bu durumda olanların ticari araç kullanamayacakları belgelerine işlenir.

d) Rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi olmamalı, eğer iki ve tek taraflı rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi bulunanlarda iletim tipi işitme kaybı varsa, (b) bendine göre değerlendirilir.

e) Otoskleroz, presbiakuzi, skatrisiel otit, timpanoskleroz, kolesteatomlu veya kolesteastomsuz kronik otit, gibi ilerleyici kulak hastalıklarında yukarıdaki şartları taşımak koşuluyla en az 2 yılda bir muayene kaydı istenir.

f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

Ayrıca şu konuda bunun tartışmasını bile yapmıştık..
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...t-verilir.html