Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

    Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Üyelik Tarihi
    08.11-2005
    Son Giriş
    Saat
    Mesaj
    688
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yani sol ayağından sakatlığı olanlar yurt dışından düz vites 1600 cc aparatlı araba alabilir mi?

    bimer e yazdıgım dilekçe
    • %40 dolayinda sol bacagimdan sol alt ekstremiye polio sekeli sebebiyle özürlüyüm.yıllardır özürlülerin özellikle sol bacakdan özürlü insanlarin sıkıntısını ve dertlerini giderecek hic bir düzenleme yapilmadi.aksine sag bacagindan özürlü olanlarla sol bacagindan özürlü olanlara ayrımcilik yapildigini düsünüyorum.sag bacagindan özürlü olanlar cok kolay ötv siz arac alirken sol bacagindan özürlü olanlara bu imkan saglanmiyor.özürlü özürlüdür. bunun sag bacak sol bacak ayrimi artık benim gibi insanlarda beyine yer etmis kuşkular dogurmakdadir.yani nerdeyse siyasi bir ayrimcilik varmiş gibi hissediyorum............

    gelen cevap:

    • Sayın Eryılmaz,
      Başkanlığımızca incelenmiştir. Sol bacağınızdan özürlü olduğunuzu ve bazı haklardan yararlanamadığınız ve bilgi talep ettiğiniz 07.06.2008 tarih ve 93792 sayılı Bimer başvurunuz Başkanlığımızca incelenmiştir.
      Özürlülerin ithal edecekleri özel tertibatlı araçlarda uygulanacak gümrük verğisi muafiyeti konusunda sağ bacak ya da sol bacak sakatlık ayrımı bulunmamaktadır. Yurt dışından ithalatla sorumlu olan Gümrük Müsteşarlığı, 13 Mayıs 2000 tarihli ve 24048 sayılı Resmi Gazetede yayımladığı tebliğ ile (ek-2) daha önce yayımlanan 18.02.2000 tarihli tebliğde bulunan “sadece sol bacağından özürlü bulunan kişi bu tebliğ hükümlerine göre sakat aracı ithal edemez” hükmünü maddeden çıkarmıştır. Yani “sadece sol bacağı olmayan kişilerin” de özel tertibatlı araç almasında bir sakınca olmadığı düşünülmektedir.
      Gümrük vergileri muafiyetinden yararlanabilmek için H sınıfı ehliyetinizin bulunması, özürlüler için verilen sağlık kurulu raporunda “özel tertibatlı araç kullanması uygundur/gerekmektedir” ibaresinin olması ve aracın özel tertibata sahip olması gerekmektedir.
      Ancak, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden edinebilirsiniz.
      Bilgilerinize.

      *
      [list:108999a109]TEBLİĞ

      Gümrük Müsteşarlığından:
      *
      *Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Muafiyetler) Seri No:5
      *
      * Madde 1- 18.02.2000 tarih ve 23968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2 Seri No’ lu Gümrük Genel Tebliğinin (Muafiyetler) 2 nci maddesinde yer alan “Sadece sol bacağından özürlü bulunan kişi bu Tebliğ hükümlerine göre sakat aracı ithal edemez.” İfadesi madde metninden çıkartılmıştır.
      *
      Madde 2- Aynı Tebliğin 11. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

      “Devir Satış
      *
      Madde 11- Gümrük Vergisinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında 13/1/2000 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı eki Kararın 113 ve 116’ncı maddeleri gereğince muafen ithal edilen eşya, gümrüğün izni olmadan ve gümrük vergileri alınmadan malul ve sakat olmayanlara ödünç verilemez, kiralanamaz, devredilemez veya satılamaz.
      * Ayrıca;
      *
      a) Malul veya sakat kişiler; mülkiyetlerinde bu yolla muafen ithal edilmiş özel tertibatlı otomobil, minibüs ve motosiklet kayıtlı olduğu sürece ve bunların fiili ithal tarihinden itibaren 5 (beş) yıl geçmedikçe, bu taşıtları satamaz ve yeniden aynı şekilde muaf olarak otomobil, minibüs ve motosiklet ithal edemezler.
      *
      b) Malul ve sakatlar tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobil, minibüs ve motosikletlerin fiili ithal tarihinden itibaren 10 yıl geçmemişse malul ve sakat olmayanlara gümrük vergileri tahsil edilmeden satışı, hibesi ve devri mümkün değildir.”
      *
      c) Söz konusu aracı devralacak kişinin sakatlığının farklı olması halinde devredilecek taşıtın Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne teslim edilmesi ve devri alacak kişinin sakatlığına uygun olarak aracın anılan Gümrük İdaresinin gözetimi altında dizayn edilmesi gerekmektedir.
      *
      Gümrük vergilerinden muafen ithali yapılan eşya için muafiyet tanınmasını sağlayan şartları kaybeden veya muafen ithal edilen eşyayı Kararın 113 ila 118 inci maddelerinde belirtilenlerden başka amaçlarla kullanmayı talep eden kişi, kurum ve kuruluşların gümrük idaresine bildirimde bulunarak izin alması gerekir. Bu izin ancak gümrük vergilerinin tahsil edilmesi kaydıyla verilebilir.
      *
      Mezkur Kararname eki Kararın 116 ve 117’nci maddeleri kapsamında gümrük vergilerinden muaf olarak ithal edilen eşya gümrük idaresinin izni olmadan ve gümrük vergileri ödenmeden muafiyetten yararlanmayan amaçlar için ödünç verilemez, kiralanamaz, devredilemez veya satılamaz.
      *
      Söz konusu eşya ve malzemeler muafiyetin veriliş amacına uygun kullanılmak ve ilgili gümrük müdürlüğünden izin alınmak kaydıyla muafiyet hakkı tanınmış başka bir kurum veya kuruluşa ödünç verilir, kiralanır, devredilir veya satılırsa gümrük vergileri aranmaz.
      *
      İzin alınmadan, ödünç verilen, kiralanan, devredilen veya satılan eşyanın gümrük vergileri 4458 sayılı Gümrük Kanununun 181 ila 194 üncü madde hükümleri uyarınca tahsil edilmekle beraber ayrıca 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun hükümlerine göre takibat yapılır. “
      *
      Yürürlük
      *
      Madde 3- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer
      *
      Yürütme
      *
      Madde 4- Bu Tebliğ hükümlerine Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.
    [/list:u:108999a109]

  2. #2
    Üye
    Metas63 Avatarı

    Gerçek Adı
    Mehmet
    Üyelik Tarihi
    29.09-2005
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Mesaj
    131
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu gelen cevaptan artık sol bacaktan engelli olanlarında 'Özel tertibatlı araç kullanabilir ' raporu alabilecekleri sonucunu çıkarabilirmiyiz acaba.
    bu yazının çıktısını alıp doktorlara desekki evet ben sol bacaktan engelliyim otomatik vitesi çok rahat kullanırırm ama ÖTV muafiyetinden faydalanmak için debriyajı elden kumandalı özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alıp tercihimi bu şekilde kullanmak istiyorum desem rahat bir şekilde raporu alabilirmiyiz acaba

  3. #3
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.882
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır hayır, Ankata nakilhane bu sonucu çıkarmıyor. Yani (elinde "özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor olup, sol ayağından sakatlığı olanlara) uygulamada diyor ki Ankara, "hayır, sen özel donanımsız da otomobil kullanabilirsin. Bu sebepler raporuna rağmen komisyonda sana ithalat izni vermiyorum".
    Yani, 13 Mayıs 200 yılında yapılan o değişiklik pratikte hiç bir işe yaramıyor. Zaten o sebeğle, “sadece sol bacağı olmayan kişilerin de özel tertibatlı araç almasında bir sakınca olmadığı düşünülmektedir" gibi muğlak bir ifadeyle bitiyor cevap ve ekliyor, "Ancak, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden edinebilirsiniz".

    Yalnız, bu tebliğe istinaden Nakilhaneden ısrarla uygulama talep edilebilir bence. Bu tebliğin uygulanması için ısrar ediğlirse belki geri adım atarlar. Sol bacağından sakatlığı olup yurt dışından araç ithal etmek isteyen arkadaşlar bence deneyebilir bu yolu
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  4. #4
    Üye
    Metas63 Avatarı

    Gerçek Adı
    Mehmet
    Üyelik Tarihi
    29.09-2005
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Mesaj
    131
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Aynı olay Yurt içinden alınacak otomobiller için de geçerlimi.
    Sanırım Yurt içinden alınacak araçlar için Gümrük Müd. ile herhangi bir işlem yok.

  5. #5
    Üye
    Raman72 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.12-2007
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Mesaj
    3.247
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    Hayır hayır, Ankata nakilhane bu sonucu çıkarmıyor. Yani (elinde "özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor olup, sol ayağından sakatlığı olanlara) uygulamada diyor ki Ankara, "hayır, sen özel donanımsız da otomobil kullanabilirsin.
    Tebliğin 1.Maddesine göre;
    Madde 1- 18.02.2000 tarih ve 23968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2 Seri No’ lu Gümrük Genel Tebliğinin (Muafiyetler) 2 nci maddesinde yer alan “Sadece sol bacağından özürlü bulunan kişi bu Tebliğ hükümlerine göre sakat aracı ithal edemez.” İfadesi madde metninden çıkartılmıştır.Ankara nakilhane tebliğe uymak zorunda.Sol ayağından sakatlığı olanlar Kesinlikle aracı ithal edebilirsiniz.