Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AMORCAN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET CAN
    Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    22:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sol elden parmaklarım gelişmemiş özürlüyüm h ehliyetim var ve otomatik vitesli araç kllanır raporu almak istiyorum ama sizin belirttiginiz emniyet md.lügüne sol koldan elden özürlü olanlara herhangi bir tertibat istenmez yazısını bulamadım.ek 1 de yazmıyor.yardımmmm

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Böyle bir yazı yok. Ama mantık basit: ille de donanım diye ısrar edenlere soruyoruz "nasıl bir donanım?". Bunun yanıtı yok. İşte onun için sol üst ekstremiteden sakatlığı olanlara "otmomatik vitesli araç kullanır, h ısnıfı sürücü olur" ibareli rapor verilir ve bu kişiler araç alımında vergi avantajında nyararlandırılmaz.

Not: Bu tür raporlar forumda var, ama bulamadım. Bulursam eklerim buraya.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    AMORCAN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET CAN
    Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abi kayseri devlet vermiyor illa tertibat diyor ne yapmalıyım nereye şikayet edeyim h ehliyetim oldugu halde

Ben diyorum sadece otomatik vitesli araç kullanabilir diye ama onlar halen özel tertibatlı otomatik vitesli araç diye diretiyorlar şaştım kaldım bu işe bu insanların gözünde bizim hiç vatandaşlık haklarımız yok galiba ............yokmu alan bu şekilde rapor emsal gösterecek

OturanBoğa ABİM YOKMU BANA YARDIM ET NE OLUR

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bi sorar mısın lütfen, nasıl bir özel donanımmış o?!

Otomatik vites ibareli raporu ve ehliyeti bulunan bir çok arkadaşımız var sitede. Birileri burayı görüp yazarsa ve raporunun resmini eklerse çok yararlı olur..

Ama, Kayseri'de bu sorun hep oluyor. Oradakilere illallah dedirtiyorlar!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    AMORCAN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET CAN
    Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abi yokmu rporu olan arkadaşlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol üst ekstremiteden sakatlığı olup otomatik vites ibareli raporu ve ehliyeti bulunan arkadaşlarımız varsa buraya yazsın lütfen.

Üye
    selo_005 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2011
    Saat
    11:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm
    ben h sınıfı ehliyetim var ve derecesi %15 sol dirsekte hareket kısırlıuğı yakjlaşık %40 kadar. vergi musafiyetinden yararlanmak için arabanın özel tertibat olması gerekiyo. ben makina mühendisi ilşe görüştüm ve istersen makina mühendisler odasından rapor yazalım dedi. bence makina mühendisinden yazı almak gerek eğer hala doktor aynı şey konusunda diretiyorsa ehliyeti doktara ver sonra kendi böyle bişey yaparsa seni haber versin..

Üye
    mevlude Avatarı

Gerçek Adı
    Mevlüde
    Son Giriş
    11.04-2013
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Günaydın sanırım aşağıda ki yazı işinize yarayabilir.

T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.17.01/
    12.09.2008*3345
    Konu :

…………………

İlgi : ………………… tarihli dilekçeniz.

İlgi sayılı dilekçenizde belirtilen hususlarla ilgili olarak Vergi Dairesi Başkanlığımız görüşü aşağıdaki gibidir.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1/b maddesine göre, Kanuna ekli II Sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabı bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisine tabidir. İlk iktisap aynı Kanunun 2/b maddesinde; “(II) sayılı listedeki mallardan Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş olanların kullanılmak üzere ithalini, müzayede yoluyla veya kayıt ve tescil edilmiş olsa dahi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre iade edilenler de dahil motorlu araç ticareti yapanlardan iktisabını, motorlu araç ticareti yapanlar tarafından kullanılmaya başlanmasını, aktife alınmasını veya adlarına kayıt ve tescil ettirilmesini ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

Diğer taraftan, Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7. maddesinin 2. bendinde “(II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;

a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,

b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,

Beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı”nın özel tüketim vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, dilekçeniz ekinde yer alan Sağlık Kurulu Raporunuzun incelenmesi sonucunda %40 oranında sağ kolunuzdan özürlü olduğunuz anlaşılmış olup, özürlülük oranınız ve özürlülük türünüz dikkate alındığında, anılan Kanunun 7/2-b bendi gereğince satın alacağınız araca sol kolunuza yönelik hareket ettirici tertibat yaptırmanız ve aracı bizzat kullanmanız halinde özel tüketim vergisi istisnasından faydalanmanız mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Vergi Dairesi Başkanı a.
    Gelir İdaresi Grup Müdür V.

Üye
    ayıntaplı27 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin köse
    Son Giriş
    12.02-2015
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    GAZİANTEP
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın arkadaşım sizin araçlara özel donanımlı tertibat projesi yapan yer vardır mutlaka...... ondan sadece sol taraftaki düzeneklerin sağ tarafta kullanılabilir proje raporu çizip verecek ......far sinyalerin sağ tarafta gösteren proje tertipatı......antepdeki proje ücretide 115 tl..

Üye
    bulutbey Avatarı

Gerçek Adı
    Şakir
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim sol kol üsxtremite;
    raporumda "H sınıfı sürücü belgesi alır, otomatik vitesli, elle kumandalı özel donanımlı araç kullanır." yazıyor.
    aldığım ehliyette ise, "oto. vites özürlü aracı" yazıyor.

Üye
    selo_005 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ayıntaplı abi. makina mühendisi ile görüştüm. bana dedi sol tarafta sadece sinyal var ve direksiyonun yanında yani sen direksiyonu tuıtarken bile onu özel tertibat gerekmeden kullnırsın. yani benim şuan için özelk tertibat araca gerek kalmıyo demek istiyoç ben doktorla görüşsem %15 derece ile b sınıfı ehliyet alır raporu alsam olmazmı? ben kamyon yadan otobuüs ehliyeti işstemiyorum ki tam açılması durumu olsun. ayrıca kolumu 20 cm kadarda sol tarafa açabiliyorum direksiyona göre. aynı direksiyona oturduğumda sıkıntı yada zorlama olmuyor. makina mühendisi de zaten senin hakkın b sınıfı diyo almak istediğimde zaten b sınıfı.

Üye
    selo_005 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm Mevlüde hanım. ben zaten sol dirsekte kolumu istediğim gibi oynatabiliyorum. makina mühendisi de sana herhangi bi tertibat gerekmiyo diyo. eğer vites solda olsaydı sorun olursu ama sol tarafta sadece sinyal var ve direksiyonun hemen yanında direksiyonu rahat tutuyorum. bu durumda doktorun b sınıfı vermesi gerekmez mi? ayrıca ben askerden muafım illa askerden muaf diye b sınıfı alamazmıyım? yani şuan için bana özel tertibat gerekmiyo ama h ehliyetim var bunun b sınıfı değişmesi mümkün mü? doktor istese yapamaz mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yukarıda Mevlüde arkadaşımızın aktardığı yazı doğru, fakat, orada da şöyle bir ayrıntı var: Sol üst ekstremiteden sakatlığı olan kişiler için nasıl bir "hareket ettirici donanım" olabilir? Maliye açısından hareket ettirici donanım iki şekilde oluyor*:
    1- Gaz-fren modifikasyonu
    2- Vites kolu modifikasyonu.

Daha önce de yazmıştım. Sol üst ekstremiteden sakatlığı olanların bu kapsama girebilmeleri için aklıma gelen tek donanım şu (bunu bugüne dek yaptıran kimse bilmiyorum):

1- Araç otomatik vitesli olacak.
    2- Vites işlevi sol ayağa (ya da kafaya) alınacak.

Denemek lazım...

* b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Üye
    huso39 Avatarı

Gerçek Adı
    HUSEYIN
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayin Bülent Bey bu durumu nasıl duzeltiriz ?
    Basbakanlığa mektupmu yazmak lazım yada Saglık Bakanlığı'na mı?
    Salık kurulu Baskanı na Bile gittim durumu etraflıca anlattım ama degiştirmedi. Kurul ne karar vermişse o diyor.
    ona bir resmi belge olsada gösterip alsak su "otomatik vites arac" yazılı raporu.
    Eminim bu konuda çok arkadasım madur durumdadır.

Üye
    mimfatih Avatarı

Son Giriş
    16.09-2017
    Saat
    01:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim sakatlığım sol üst extremiteden ve raporumda otomatik vitesli araç kullanır ibaresi var.emniyet genel müdürlüğünün sayın Oturanboğa'ya gönderdiği dilekçeyi ibraz ederek bu yazıyı raporuma yazdırdım ve daha sonra yine bu dilekçeyi ibraz ederek trafikte ehliyetime ve sisteme işlttim.
    Daha sonra aldım bir otomatik vitesli araç gazladım.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon