Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 44 mesajın 31-44 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bende AYnı durumdayim Arkadaşlar

Kendim Doğuşan %40 Ortepedik Özürlüyüm ve B sınıfı ehliyelim ve Aracım var ve kullanıyorum.

Şimdi,

1) Ben ÖTV ve MTV indiriminden Faydalanarak 0 Model bir araç alabilirmiyim
    2) B Sınıfını H çevirmek için ne yapmam gerekli
    3) Özür oranım ve heyet raporunda %40 altında çıkarsa ve sadece H sınıfı ehliyet alırsam ÖTV ve MTV indiriminden faydalana bilirmiyim

benim çekincem şu ki H sınıfı ehliyet alıdım bu seferde Vergi Dairesi bana sen MTV indiriminden Faydalanamazsın derse ne olacak ?

Birde şuan kullandığım araç 0 sayılır 2 yıl oldu Acaba Bu işlemleri yaptırım arabayı değiştirmeme gerek varmı sizce

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Uygun ibareli rapor alıp sürücü kursuna yazılacaksınız...

Araç alımı ile rapor oranının hiç bir ilgisi yok. Oran değil, ibaredir önemli olan.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erhanorhan Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    17:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar H sınıfı ehliyetini daha dün almış biri olarak yazıyorum önce bir sürücü kursuna kayıt yaptırıp sadece direksiyon sınavına giriyorsunuz H sınıfı sürücü belgesi alabilir sertifikası alıyorsunuz bununla ve diğer belglerle emniyet müdürlüğüne müracat edip ehliyetinizi çıkarıyorsunuz.

Not.Benim gibi daha önce B sınıfı ehliyeti olupda bunu H sınıfına çevirmek isteyenlerin izleyeceği yol bu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bilgilendirme için teşekkürler Erhan

Üye
    erhanorhan Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar Şu bilgiyi de sizinle paylaşmak isterim

araç almak için Ankarada ki honda bayine gittim alacağım aracı beğendim ve deneme sürüşü yada test sürüşü yapmak istiyorum dedim oradaki satış görevlisi bayan bana siz aracı kullanamazsınız sis sadece kendinize ait aracı kullanabilirsiniz dedi
    nasıl saçma bir uygulama ben denemediğim bir aracı niye alayım dedim haklısınız ama prosedür böyle dedi bende dedim ki sizin hiç birşey den haberiniz yok emniyetin konuyla ilgili genelgesi açık ve net dedim H sınıfı ehliyeti olup ta özrü sol bacağı veya ayağında olan kişiler yani beneim gibi otomatik vitesli araç kullanabilir ibareli rapor ve ehliyetleri ile tüm otomatik vitesli otomobilleri kullanabilir dedim.
    bizim bundan haberimiz yok dediler
    bende ertesi gün o bayide çalışan tüm yetkili satıcılara genelgeyi mail olarak gönderdim sora hepsi beni arayıp özür dilediler yanlış anlaşılma olmuş falan filan yani

Arkadaşlar bu tür bir şeyle karşılaştığınızda sizde ilgili genelgenin bir çıktısını yanınızda götürün mutlaka

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Öğrete öğrete devam

Üye
    erhanorhan Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar dün itibari ile aracımı aldım honda otomatik vitesli ancak aracın ruhsatına engelli hususi otomobil yazılmış ve aracı teslim aldığım kişi beni uyardı bu aracı sizden başka birisi kesinlikle kullanamaz eğer kullanırsa denetlemede yakalanırsa aracı parka çekip ötv farkını ödetirler ve bir daha ötv indirimli araç alamazsın dedi bu bana garip geldi gerçekten prosedür böylemi bilgisi olan paylaşsın lütfen teşekkürler

Üye
    Engelsizbiz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet ÖNDER
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    21:09
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten ehliyeti olan ve araba kullanan birini tekrar direksiyon sınavına almaları ne kadar saçmaysa, Aracını çekip ÖTV yi ödetiriz demeleride o kadar saçma, Saçmalardan seçmeler. Saçmalıklar ülkesi TÜRKİYE ) Kimin kime gücü yetiyorsa; Ne kanun ne nizam )

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol bacaktan kısıtlılığı olan ve "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapor/ehliyet sahibi olan kişi:
    1- Otomatik vitesli tüm araçları kullanabilir
    2- Ötv-mtv istisnası ile aldığı aracı -istisnasız- herkes kullanabilir (ruhsatta aksi bir ibare varsa, emniyet'e gidip düzelttirmek lazım)

Üye
    erhanorhan Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aracı Başkası kullanamaz gibi bir ibare yok ruhsatta sadece engelli hususi yazıyor buda zannediyorum aracı engelli indirimi ile aldığım için böyle yazıyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Evet, aynen öyle. Hayırlı olsun
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    erhanorhan Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağolun teşekkür ederim

Üye
    ag1774 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2015
    Saat
    19:52
    Yaşadığı Yer
    çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar
    daha önce de bir çok kez sorulmuş ve yanıtlanmış ama sanırım hak vereceksiniz karısık bi konu bu b sınıfı ehliyeti h sınıfına çevirip ötv ve mtv indiriminden yararlanmak. ben %45 ortopedik engelliyim (çift taraflı kalça çıkığı) b a2 ehliyete sahibim. bi süredir bu konuyu araştırıyorum net bir bilgi edinemedim
    Ankara Barosu Yasa İzleme Enstütüsü
    sürücükurslar konfederasyon baskanı raporla emniyete basvurmak yeterli derken emniyet kursa kaydolmanız gerekli diyor. belirttiğim engelime göre ötv ve mtv indiriminden yararlanabilir miyim ve nasıl bir rapor almam, raporda ne gibi ibarelerin bulunması gerekiyor?
    şimdiden teşekkürler hepinize

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    B'yi H'ye dönüştürmek için kursa yazılmalı ve direksiyon sınavından başarıyla geçmelisiniz.

Öncelikle çift taraflı kalça çıkıklığının araç kullanmada kısıtlılığa yol açması lazım. Dahası bu kısıtlılığın hangi uzuvda olduğu da belirleyicidir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Sağ ayakta kısıtlılık varsa "özel donanımlı araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli, sol ayakta kısıtlılık varsa "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor olmalı (solda kısıtlılık olduğu tanı olarak net şekilde yazılmalı)

Bunlar olursa, ötmtv istisnasından yararlanabilrisiniz

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123