Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar aranızda diyaliz hastası olan ve % 90 raporla engelli aracı alıp kendisi kullanan varmı ?

Kullanan arkadaşlar versa sorun yaşıyorlarmı
    Trafik kontrollerinde sorun oluyormu
    Kazalarda sorun oluyormu

cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hayır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bu gün ankara emniyetine gittim % 90 raporumla kendi adıma aldığım otomobili kendim kullanabilirmiyim diye sordum eğer %90 raporun varsa ayrıca
    b sınıfı ehliyetin varsa aldığın otomobili kullanmanda bir sakınca yokdur dediler.
    Antalyadan bir arkadaş bununla ilgili bir dilekçe yazmış Antalya emniyetine Antalya emniyetide Ankaraya sormuş Ankara emniyetinin Antalya emniyetine yazdığı cevap yazısı örneğini aldım ancak buradan yayınlama imkanımyok

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yukarıda "hayır" dedim ama, teorik olarak size aktarılan bilgi ve uygulama doğru* Ama bugüne dek uygulandığını hiç görmedim. Eğer uygulanırsa, bence çok önemli bir gelişme.
    Yazıyı bana bulent@engelliler.biz adresime gönderebilir misiniz?

* trafik yönetmeliği der ki: "Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey belgeyi gönderim elinize ulaştımı. Belgeyi yazıcıdan tarattım ancak resim olarak algıladığından word olarak taratamadım png dosyası olarak gönderdim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet evet, çok teşekkür ederim. Konuya dair başlık da açtım hatta: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

engelli otomobili - Diyaliz hastasıyım. %91 rapor ile araç alıp kendim kullanabilir miyim?

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diyaliz hastasıyım Otomobil alabilmem için %91 raporumda hangi ibare yazmalı?
    İşe girmek için ve özürlü kimlik kartı için aldığım % 91 oranlı raporla otomobil alabilirmiyim? Yoksa yenidenmi rapor almalıyım.

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diyaliz hastasıyım B sınıfı ehliyet almak istiyorum, ehliyet almak için nasıl bir rapor almalıyım ve nereden almalıyım

Üye
    Cümle Mühendisi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bilmem
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bildiğim kadarı ile özürlü kimlik kartı ile otomobil alamazsın farklı şeyler çünkü .bende otomobil almak için dün hastaneye gidip yeniden rapor çıkarttırdım .ibare olarak ise benim raporumda "h sınıfı sürücü belgelsi alabilir,elden kumandalı özel donanımlı araç kullanabilir" ibaresi var galiba sizinde böyle bir ibareye ihtiyacınız var diğer arkadaşlarda yazarsa daha iyi bir bilgi sahibi olabilirsiniz. saygılarımla ...

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

benim iş yerinden bir abim vardı o da diyalize giriyordu böbreklerinden ve şekeri vs vs vardı malulen emekli oldu sonrada araba aldı sana sadece h sınısı ehliyet ala bilir diye rapor vermeleri yeticektir diye düşünüyorum sıkıntı çıkmaz büyük ihtimelle sadece böbreklerinden rahatsızsan.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Raporda %90 üzeri ibare bulunması vergi avantajlı araç almak için yeterli. Ayrıca bir ibare şartı söz konusu değil.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

"Büyük organ nakli geçirmiş olanlara veya kronik böbrek yetmezliği olup diyaliz tedavisi görenlere, ilgili uzmanın görüşü alınmak suretiyle sürücü belgesi verilir."

Sürücü kursunun yönlendirdiği bir poliklinikten ehliyet için rapor alabilirsiniz. Diyalize dair bir şey söylemeseniz de olur bence.

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey verdiğiniz cevap için teşekkürler ancak benim engelli olmadan önce almış olduğum C sınıfı ehliyetim var ancak ben % 91 raporla adıma alacağım otomobili kendim kullanmak istiyorum ve bunu yasal olan bir şekilde yapmak istiyorum emniyete bu konu için başvuruda bulundum ve bana engelinle ilgili doktordan sürücü olur raporu ve %91 olan raporla başvurursan sana olumlu bir cevap yazarız dediler

bende rapor alayım dedim ancak diyaliz mevzusunu duyan rapor vermekten çekiniyor. Ankara Hastanesinden alayım dedim onlarda biz heyet raporu veriyoruz senin istediğin türde rapor veremiyoruz dediler

Diyeceğim oki diyaliz hastası olupda ehliyet alan varsa tercubelerini bizimle paylaşsın teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

C sınıfı ehliyetinizi B sınıfına dönüştürmek için -diyaliz hastası olduğunuzu belirtmeden- kursa yazılın ve onların yönlendirecekleri poliklinikten rapor alın. Sonra da B sınıfı ehliyet...

Sonra yetkili hastaneler'den birine gidip, sakatlık oranı tespiti için -araç alımında kullanacağınızı beyan etmenize gerek yok- özürlü raporu isteyin. Raporda %90 ve üzeri orn yazdığı sürece, o rapor işinizi görecek.

Üye
    ROMANTİKDÜŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Botan
    Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon