Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ^KaFaSı^GuZeL^ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html
    c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir. Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir.
    Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

yukarıdaki cümleler açık değil mi? ille de tertibata gerek yok anladıgım kadarıyla... tabiiki sol alt ekstremıtede sakaltlıgı olanlar ıcın...

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet arkadaş zaten sol alt ekstremitede özrü olanlar direk otomatik vitesli araç alabiliyor donanıma gerek yok

ümit arkadaş senin ötv den faydalanman için özel donanım şartı aranır çünkü sağ ayak ve kol kesinlikle donanımlı kullanmak gerekir ama raporun öyle olduğu için o rapora istinaden alırsın

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

cemil abbi şimdi senin söylediğin e göre ben normal pilaka(2.el) bir araç kullana biliyorum ve biraderlerde kullana biliyor
    ehliyete OTOMATİK VİTES araç kullanır yazdıkları için bu araça polis çevirdiğinde öözel tertibad vs aramaz dogru anlamışım degil mi.
    sıfır araç alırsam tertibad şartı aranıyor.

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet aynen öyle

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

teşekkür ederim cahallık böle bişi ols gerek

Üye
    son_bir Avatarı

Son Giriş
    15.02-2011
    Saat
    23:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben anlamadım otomatik vitesli araç kullanır raporu olanlar ikinci eldede motor sınıraması varmı ben 1.8 almak istiyorum yinede vergisini ödeyecekmiyim

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

son_bir;

1. motor sınırlaması yok.
    2. normal pilaka olursa ödeyeceksin vergisini ve aracını başkalarıda kullana bilir.
    3. engelli plakası yaparsan vergi ödemezsin ve sanden başka kimse de kullanamaz aracı. tavsiye etmem.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

yasayı kendime göre yorumladığımda özel tertibatlı ehliyetlede sürülebilir diye düşünüyorum neden mi sol alt ekstremide rahatsızlıklarda özel tertibat sayılacakdır diyor o zaman otmatik vites yazmasına gerek yok ehliyette özel tertibat sayıldığı için sizcede öyle olması gerekmiyor mu??

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    valla o konuda tam bilği sahibi değilim ama bir anımı paylaşıyım size.
    geçen gün işteydim(resmi kurum) bizim ilçenin bölge trafik müdürü geldi oturmaya polislerle beraber nöbettüttüğümüz için muhabbet bu konudan açıldı ben otomatik vites kullanır ehliyetim var dedim ben ne kullanırım. bana dediği sadece otomatik vites kullanırsın manuel kullanırsan hakkında yasal işlem yapılır dedi peki ö.tertibatlı yazarsa otomatik araç kullanırmı diye sordum hayır kullanamaz dedi.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12