Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 68 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    caglar321 Avatarı

Gerçek Adı
    esercaglar
    Son Giriş
    12.02-2011
    Saat
    17:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kenan06;

ötv siz alınmış araçlar için o hocam..
    ötv indirimsiz alırsan engelli plakası olsa bile herkes kullanabilr.
    ötv indirimiyle alırsan ruhsata yazıyorlar başka kimse kullanamaz diye..

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynen öyle çağlar kardeş.

Ancak bu durum sadece ehliyetinde "otomatik vites araç kullanır" yazılı olursa geçerlidir. eğerki "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi varsa mecburen tertibatlı ve amblemli araç kullanmak gerek. böyle olunca da Tertibatlı aracını senden başkası kullanamaz.

Aklıma takılan bir soru daha var. H sınıfı ehliyetimle adıma tescil ettirdiğim amblemsiz otomatik aracımı MTV den muaf tutturabilir miyim? Sonuçta %50 oranında sağlık raporum var?

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bence işletme o ibareyi çünkü bu sefer kullanacağınız tüm araçlarda o topuzu isteyecekler ayrıca bu durumda plakada damgada istiyebilirler çünkü tertibat belirtiliyor eski raporunuzu cebinize tutun ve bu şekilde kullanın eğer ötv siz araç alacaksanız o raporu kullanırsınız o zaman da sadece aldığınız aracı kullanabilirsiniz sadece

Ellejyon arkadaş

Kenan06 eğer raporunla vergi dairesine başvurusan yalnız plaka özürlü plakası olmak şartı ile mtv ödemezsin oran önemli değil

Üye
    AMORCAN Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET CAN
    Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    22:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar onun bunun yorumuna bakmayın alın [color=rgb(0, 0, 0)]otomatik vitesli araç kullanır [/color]diye rapor sürün tüm otomatik araçları.üstelik plakada amplem olmadan. Oturan boganın emniyetten aldıgı 81 il ilçe emniyetlerine gönderilemn genelgede ek 1 yazısı herşeyi anlatıyor zaten ama raporda tertibat ve direksiyondan topuzlu ibaresi olamayacak. Boşa işi bilmeyenlerle kafanızı karıştırmayın...kaçma artık trafik polislerinden ....iyi sürüşler

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol kolum dirsesten ampute...........benimde H sınıfı ehliyetim var ama üzerinde hiçbişey yazmıyor!!!ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla oturanboğanında yazısına göre ehliyetinde hiçbişi sadece H sınıfı yazan ve sol kol kaybı olanlar normal plakalı otomatik vites araba kullanabilir

otomatik vitesli araç kullanabilir diye işletdirmem gerekiyormu???sol kol ampute ötv den faydalabilyormu???

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kenan06 Mesajı Gör
    yani burdan anlaşılıyor ki;

Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olan arkadaşlarımızın (bende dahil) adına tescil edilen engelli plakalı otomatik aracını herkes kullanabilmektedir. (Eş, Çocuklar, Anne, Baba vs. herkes)

Ayrıca Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olupta arabası olmayan arkadaşlar ise ailesine, arkadaşına yada herhangi bir kişiye ait otomatik vitesli aracı kullanmaya hak kazanmaktadır.
    bunu nerden biliyosun kenan kardes varsa bi yerden alıntı yayınlarmısın???çıktısını çıkarcam çünki elimde bulunsun...

Kenan kardeş lütfen bunu yayınla emniyet genel müdürlüğünün yazısımı???benim ehliyette hiçbişi yazmıyor öleyse eger gidip otomatık vıtes kullanır ibaresi işlettiriyimde eşim,babam da kullansın bunu yayınlarsan çıktısını alıp arabada bulundurcam....gerci henüz arabam yok ama bulunsun))

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

kenan06;

Bu şu demek;

Plakadaki işaret kişinin engelli olmasıyla ilgili değil, vergi muafiyeti alıp almaması ile ilgilidir...

Demek ki plakalarda vergi veriyor yada vermiyor şeklinde damgalarla geziyoruz... Haliyle toplum, vergisinin ödenmediği plakasına damgalanan araçların sahiplerinden hoşlanmıyor...

Bence bu konuda bu açıdan seslendirilmeli...

Plaka da ki işaret vergi dairesinin bir sembolü mü? Bu işaret engellileri toplumdan ayrıştırmak için mi yoksa toplumla daha iç içe yaşayabilmeleri için mi?

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol kolum dirsesten ampute...........benimde H sınıfı ehliyetim var ama üzerinde hiçbişey yazmıyor!!!ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla oturanboğanında yazısına göre ehliyetinde hiçbişi sadece H sınıfı yazan ve sol kol kaybı olanlar normal plakalı otomatik vites araba kullanabilir

otomatik vitesli araç kullanabilir diye işletdirmem gerekiyormu???sol kol ampute ötv den faydalabilyormu???

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet kardeşim.

EGM ye bilgi edinmeden başvuru yapmıştım. başvuru sonucunda bana yukarıda yazdığım bilgiyi yazı olarak göndermişler. İmza yoktu. Oturanboğa abimize 2008 de EGM den bu konuda yazı göndermişler. linkini aşağıda alıntı olarak bende vereyim.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...arac-kull.html

Ayrıca değişen son rapor yönetmeliğine göre Sol Kola ait yapılabilecek tertibatlar (silecek kolunun sağa alınması, direksiyon topuzu, kontağın yer değiştirmesi vs.) özel tertibat sınıfından çıkartılmış. Burada önemli olan senin raporunun sonuç kısmında yazan ibare. Raporun tarihide çok önemli. raporun eski ise araç alma durumunda tekrar rapor çıkarttırabilirler. Eğerki raporunun sonuç kısmında sadece otomatik vites araç kullanır yazıyorsa bunu ehliyetine işlet. Yada raporun eskiyse yenilet. bakalım raporuna ne yazacaklar. Ona göre davranırsın. Ama raporun 2010 yılından sonraysa ve sadece otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yazıyorsa ehliyetine işlet. babana bitane otomatik araç aldıttır. sende kullan ailende kullansın.

Bende sol hemipleji rahatsızlığı var. 2007 yılında yurt dışından araç almak için rapor almıştım. Raporda H sınıfı ehliyet ile Elle kumandalı (özel tertibatlı) otomatik araç kullanır raporu verdiler. 2010 yılında raporumu yenilediğimde ise Özel tertibatlı araç kullanır kısmı hayır yazmışlar. ve sonuç kısmına sadece "Otomatik vitesli araç kullanır" yazdılar. bende geçen hafta ehliyetime bu ibareyi işlettim. yine geçen hafta arabamı aldım. pazartesi günü emniyete gidip ruhsatı ve plakayı çıkarttıracam. Ardından ise Vergi dairesine gidip MTV için savaş yapacaz bakalım. gelişmeleri buraya yazacam zaten.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Kenan ehliyeti hangi tarihde aldın ve heyete girdinmi ehliyeti alırken neden bunu soruyorum çünkü ben eski raporumu vermişdim sürücü kursuna kabul ettiler ondada sadece yüzde 40 yazıyordu h ehliyeti alır veya özel tertibatlı ibaresi yokdu ve ben ehliyetimi o raporla aldım araç almak içinde tekrar heyetten rapor istiyorlar nasıl yapacağım bilmiyorum bu konu ile belliki yakın alakalısın deneyimini paylaşırsan sevinirim arkadaşım şimdiden teşekkürler...

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İbrahim. ben ehliyetimi 2002 yılında özel tıp merkezinden tek doktor imzalı raporla almıştım. Rapor oranı falan yoktu verilen raporda. kursu bitirdim ve ehliyeti aldım. 2007 yılındada yurt dışından bir araba konusu vardı. Ankara hastanesinden "özel tertibatlı araç kullanır" ibareli rapor aldım. daha sonra yurt dışı olayı olmayınca son çıkan rapor yönetmeliğine göre raporumu 2010 yılının eylül ayında tekrar yenilettim. Ama bu sefer raporumda sadece "Otomatik vites kullanır" ibaresi vardı. bende bu ibareyi geçen hafta gittim emniyette işlettim. aynı zaman da da araba aldım ve son olarak ruhsat-plaka ve vergi dairesi işim kaldı. onlarıda pazartesi salı halledecem bakalım. yaşadıklarımı yazarım buraya.

Elindeki rapor 2006 yılından eski ise tekrar rapor almak için hastaneye başvuracaksın. Ancak raporun 2006 yılından sonra ise elindeki raporunla beraber raporunu yeniletmek üzere bulunduğun ilin il sağlık müdürlüğüne gidip başvuruda bulunacaksın. bu durumda seni araştırma hastanesine sevk ediyorlar. ve il sağlık müdürlüğünden sana verilecek yazı ile gönderdikleri hastaneye gidip tekrar kapı kapı dolaşacaksın. sonra raporun çıkacak . aaa o da ne önceki raporla hiç bir alakası yok diceksin. Ama işine de yarayacak.

yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Teşekkür ederim birde seninle telefonda görüşmek isterim benim olay biraz çetrefilli gibi ama inşallah çözecem eğer özel mesajla telefonunu ve müsait olduğun zamanları yazarsan o vakit seni aramak ve görüşmek isterim ...

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İbrahim kardeş mrb. tabiki de telefonla görüşebiliriz.

bende yukarıda bahsettiğim gibi geçtiğimiz hafta içi arabanın ruhsat ve plaka işlemlerini hallettim. Ehliyetimde sadece "Otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olduğu için arabanın tescilini normal şekilde yaptırdım. plakayı da amblemsiz olarak aldım. tekrar emin olmak için Trafik Müdürlüğündeki yetkili amire Ehliyetimi ve ruhsatımı gösterdim. dedim. "ehliyetim bu. arabam otomatik. plakam normal. trafikte bir sıkıntı yaşarmıyım" diye. Verdiği cevap şu : "Trafik polisi ruhsatına, ehliyetine bakar. bir çelişki yaşarsa arabanın otomatik olup olmadığına bakar. kesinlikle herhangi bir sorun yaşamazsın".

Bende artık gönül rahatlığı ile inşallah kazasız belasız binecem inşallah..

Üye
    ozgurbedenler Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    26.10-2011
    Saat
    09:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar öncelikle,
    aracı kullanabilmeniz için araç ruhsatında engel durumu işlenmiş olmalıdır ayrıca araca takılan aparat ile sağlık raporunuzun belirttiği durumun paralellik göstermesi gerekir.
    Yani engel durumunuza uygun bir aparatın araca montajı ve bununda ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir.Sizin için en uygun sistem direksiyondan araç özelliklerini kumanda sistemidir.
    Aracınızın mutlaka otomatik olması gerekmektedir.

Üye
    ellejyon Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    16.03-2017
    Saat
    16:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

EVET arkadaşlar 3 aylık bir serüvenin sonunda ehliyetimi degiştirdim.
    doktorun yazdıgı "direksiyon topuzlu otm. vitesli araç kullanır .h ehliyet alır" raporu alıp trafik şb ehliyet bölümüne götürdüm .topuz donanım sayılmadıgı için ehliyete basılmadı sadece otm. vitesli araç yazıldı
    tesadüf ehliyeti aldıgım gün trf uygulamasına düştüm sorunsuz bir şekilde geçtim

bu siteyi kuran tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür edrim saolun varolun arkadaşlar. bülent beye sonsuz teşk ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hayırlı olsun Yusuf.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon