Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 68 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:48
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    caglar321;
    Yanlış bilgi veriyorsunuz.
    Araçta özel donanım yoksa plakada damga bulunmaz.
    ' Otomatik vitese sahip,direksiyonda topuz bulunan otomobilleri kullanır' ibaresi özel donanım değildir.
    Ve evet tüm araçlar kullanılabilir..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

H sınıfı ehliyet baştan saçma bir kategori zaten. Tamamen kaldırılması lazım... Varolan uygulama çok net: "sakat ve hastalara h saınıfı sürücü belgesi verilir". Bu konu içişleri bakanlığınca düzenlenmiştir.

Vergi istisnalı araç alımı ise bambaşka bir konudur. Bunun kriterleri maliye bakanlığınca belirlenmiştir ve yukarıda yazdığım gibidir.

Üye
    caglar321 Avatarı

Gerçek Adı
    esercaglar
    Son Giriş
    12.02-2011
    Saat
    17:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

pardon ozman özür diliyorum

ALİ YÜCE;

yani b ehliyetli arkadaş hastane raporuna otomatik vites kullanabilir yazdırıp araç alıp;her aracı kullanabilir diyorsunuz..
    ''normal'' derken ?? manuel mi??

Üye
    hasan doğan Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    09.04-2011
    Saat
    21:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ben sol kolumdan %56 engelliyim 2.el araç alacağım H sınıfı ehliyetım verıldı üzerinde pretez kolla otomatık vitesli özel tertibatlı araç kullanabilir diyor diyor raporumda ise ehliyet alabilr ama özeltertibatlı araç kullanamaz diyor o zaman ehliyetı neden verdiler bana ne işime yarayacak . hadi sıfır aracın ötv sınden yararlanamıyorum kullanamayacakmıyım bunu mu demek istiyor 2 . elbir araç buldum aldıımda ötv bedelini ödemek zorunda mı kalacagım anlamadım bilgilendırırsenız çok sevinirim teşekkürler

bence kullanırsın arkadaşım cunkü donanımını takmış oluyorsun araçta otomatıkse sıkıntı olmaz bir tek plaka da amblem olmayacak onunu kesseler bile ehliyetı ve vitesın otamatık oldugunu goren memurlar bişi diyemiyeceklerdır

Üye
    Nikom42 Avatarı

Gerçek Adı
    ömer
    Son Giriş
    06.01-2015
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Demetevler
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkes Bişeyler Söylemiş ben size anlatayım durumu:
    benim sol el parmakları hiçbiri yok sağlık ve b ehliyet almak istiyordum gittim sağlık ocağına aldım raporu elimi görmedi tabi sora gittim yazıldım kursa geçtim sınavları drireksiyon sınavı dahil dosyayı aldım emniyete götürdüm orda farkettiler olayı sana b ehliyet veremyiz ortapedi uzmanından rapor al...
    gittim hastaneye o dedi b veremem ben de dedim arabayı kullanıyorum sıkıntı yok direksiyonu nasıl kavrıcaksın dedi h verebilriim dedi hakkın o bende dedim h verdin aldım bi araba e doktor bu aldığım arabayı bilgisayarlamı yönetecem onda direksiyon yok mu cvp yok
    herneyse yaz dedim ne yazıosan h alabilir dedi dedim bu böle olmaz tertibat belirt kuru h ne işe yarar sana dedi uyugun bi tertibat olamaz olur ne olur oto vites. doktor bunu bilmior bende sölemedim neyse yazdı
    raporu gönderecekler bakalım emniyete sertifika h ye dönüştürülecek ben de alacam bi tır onla gezecem durdurdular mı?
    özel tertibat ve nasıl bi araç kullanacağım belirtilmemiş demek ki hertürli aracı kullanırım ben dicem madem kullanamıorum emniyet müdürlüğü veya doktor tertibat belirtseydi. her neyse bu işin cabası.

arkadaşım sol elden engelli olanlar vergi muafiyetinden yararlanamazlar. ancak otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi varsa hertürlü oto. vit ara. kullanabilirsin plakada fark yapmaz. bunu iyi biliyorum. sormak istediğin konu varsa cevaplayabilirim bu işlerle çok uğraştım ben

ellejyon kardeşim sen direksiyon sınavına kursun arabasıylamı girdin nasıl bir arabaydı .. şimdi benim tekrar direksiyona girmem gerekiyor kursun arabası yok bende bulsam olur nerden bulacaksam ama nasıl bir araçla girdin belki faydası olur.

Üye
    ellejyon Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    16.03-2017
    Saat
    16:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben ehliyet sınavına girmedim B sınıfını H sınıfına çevirdim.ayrıca bülent bey çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için.inşallah trafik kontrollerinde bir sorun yaşamayız.aslında elimizde bir belge olsa onu göstersek iyi olur ama neyepalım

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bişey daha sormak istiyorum.

benim hem sol el hemde sol ayak rahatsızlığım var.%50 otomatik vites kullanır ibareli raporum var. ayrıca raporda vergi indiriminden faydalanır diyor. Anladığım kadarıyla normal plakalı tüm otomatik araçları kullanabiliyoruz. ancak ben 2.el bir araç aldığımda MTV den muaf olabilecek miyim? böyle bir durumu bileniniz yada yaşayanınız var mı?

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Sol ayakdan rahatsızsanız otomatik vitesli sıfır aracı ötvsiz alma şansınız var....

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV den yırttık. Sıra geldi MTV ye. MTV den muaf olabilecekmiyim ki?

Üye
    CUMHURALİ Avatarı

Son Giriş
    30.04-2011
    Saat
    14:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım,h sınıfı ehliyetin varsa ancak engelli plakalı araç kullanabilirsin.özel tertibat ibaresinin zorunluluğu varmı bilmiyorum çümkü ben 2004 yılında ehliyet aldım.ehliyetimde detay yok .sadece h sınıfı yazıyor. kanun değişmiş olabilir .h sınıfı ehliyetler zaten engeli olan insanlara veriliyor.h sınıfı yanına ayriyeten araca proje çizilip o projeye göre tertibat takılır ve araç karayollarından trafiğe çıkabilir onayı alıp trafiğe çıkar.kendimi örnek verecek olursam h sınfı ehliyetim ile araç almak üzere başvurdum sağlık raporu ile birlikte proje vs raporda belirtilen engelime göre çizildi ve 0 km araç aldım .(2004 yılında)o zamandan beri sorunsuz aracımı kullanıyorum...netice olarak h yazması yeterli ve projenin araca uygulanıp karayollarından onay alması şarttır..

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb Arkadaşlar.

Sormuş olduğum konuyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıyı aşağıda yayınlıyorum.

H sınıfı sürücü belgelerinde "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi bulunan kişilerin, H sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibareli H sınıfı sürücü belgesi olan engelli kişi adına tescilli olan ve plakası üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan otomatik vitesli araçların tescil belgelerine "araç sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi düşülmemesi (ÖTV indiriminden faydalanmadığından) gerekmekte olup, bu araçları başkalarının kullanması da mümkündür.

Ancak ÖTV'den muaf olarak alınan engellilere ait araçları (otomatik vitesli olsa bile) başkalarının kullanması mümkün değildir.
    İyi günler dileriz.

Üye
    mıserik Avatarı

Gerçek Adı
    diyar
    Son Giriş
    14.12-2011
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emniyet en aldığın yazının örneğini yayınlayabilirmisin.

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Emniyet Genel Müdürlüğü bana normal mail olarak atmışlar. yani imzalı olarak göndermemişler. İmzalı şekilde göndermemelerinin sebebi ise belki benim istediğim bilgi için ilk BİMER'e başvurmak yerine direk EGM nin kendi bilgi edinme web sayfasından talep etmem olabilir. Bana yazdıklarını aynen bende kopyala yapıştır yaptım.

Üye
    kenan06 Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan
    Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yani burdan anlaşılıyor ki;

Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olan arkadaşlarımızın (bende dahil) adına tescil edilen engelli plakalı otomatik aracını herkes kullanabilmektedir. (Eş, Çocuklar, Anne, Baba vs. herkes)

Ayrıca Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olupta arabası olmayan arkadaşlar ise ailesine, arkadaşına yada herhangi bir kişiye ait otomatik vitesli aracı kullanmaya hak kazanmaktadır.

Üye
    mıserik Avatarı

Gerçek Adı
    diyar
    Son Giriş
    14.12-2011
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yani otomatik vitesli araçta ötv sini versek amblem olmaz. ama ötv den yararlanark alsak amblem olmak zorunda öylemi

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon