Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 45 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    10:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bület abi ehliyetimi aldım sağlık raporumda yazan ibare soldan topuzlu otomatık vıteslı elden kumandalı arac kullanır ehliyette yazan ibare özel tertibatlı arac otomatik vitesli oto kulanır
    ehliyeti alırken emnıyete sordum neden özel tertibat yazıyo dıye polisin söylediği topuz yazılamadığı icin özel tertibatlı yazıldı tertibat sadece topuz olacak dedi cevirmeler de aracda topuz olsun yeter dedi
    emniyetten ehliyet sorgulandıgında topuzlu otomatık vıtes olarak cıkacagı söylendi

şimdi bülent abi benim arac otomatık vıtes bi de direksiyona topuz takınca plakayı engelli plaka olarak değişmesi gerekir m
    i aracın vergisini verecem vergi muafiyeti istemiyorum ama olmassa plakada engelli işareti olacaksa buna rapor lazım ama bende raporun aslını ehliyet icin emniyet aldı bana aslının aynısıdır onaylılar kaldı emniyet bu raporları kabul eder mı etmesse bir daha rapor cıkartmak cok zor olacak

biraz uzun oldu abi cevabını beklıyorum bülent abi bir kac gune arabayı alacam türkiyeden ıkıncı el

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Vergi istisnasından yararlanmadığın, aracında topuzdan başka bir donanım da bulunmadığı için, ne plakada sakat damgası olur ne de aracın kullanımında bir kısıtlama yapılır.

Eğer olabilirse, emniyetten bu minvalde bir yazı alırsan iyi olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi cevabınız icin teşekkürler bi trafik polisiyle görüştüm ne koşulla olursa olsun engelli plakasız arac kullanamassın diyor resmi bir yazı falan varsa emniyeti ikna edebileceğim linkini verebirirmisin nerden bulabilirim

Üye
    patriyot Avatarı

Son Giriş
    01.11-2014
    Saat
    22:57
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam hasan bende senin gibi sag kol dirsek üstü amutasyoınlusuyum ehliyet ve aracımı aldım sende alırsın sıkıntı etmene gerek yok ehliyetimde "OTOMOBİL KULLANIR" ibaresi yazıyor raporda ise özel tertibat yazıyor tertibat olara vites kolu sol tarafa bir kol ile kotuk altından uzatıldı aracı alınca zaten söktüm attım muayeneyde takacagım sadece otomatik vites ve topuz sana yetiyor

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostum bilgin icin teşekkürler ben aracın plakasının engelli plakası olmasını istemıyorum benım aracımı başkası kullansın bende başkasının otomatık vıteslı aracına topuz takıp kullanayım istetıgım bu benım raporumda özel tertıbat yazmıyor raporumda yazan ibare soldan topuzlu otomatık vıteslı elden kumandalı arac kullanır bende sade topuz takıp kullanmak ıstıyorum plakayla uğraşmak istemiyorum vergısınıde öderım her şeyın vergısını verıyoruz onuda verırız sorun degıl

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Valla Hasan, bu rutin bir uygulama olmadığı için, ne olursa olsun zorlanacağın kesin. Ben olsam, emniyete gider ve şu minvalde bir argümanla yazı alırım: "raporumda topuz olan otomatik vitesli araçları kullanabileceğim açıkça yazılı. Bu durumda otomatik vitese sahip tüm araçları topuz takmak şartı ile kullanabilmem gerek. Araç alırken vergi avantajından da yararlanmıyorum. Bu durumda kullanacağım araçlara dair kızıtlamalar da istemiyorum. Bana, 'Direksiyonunda topuz bulunmak şartı ile otomatik vitesli araçları kullanabilir' şeklinde bir yazı yazaıp verirseniz, trafikte sorun yaşamam"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi emniyete gıttım memur dıyorkı ehliyetınde sadece otomatık vıtes arac kullanır yazsa o zaman tmm butun aracları kullanırsın ama senınkıde topuzlu otomatık vıtes yazıyor tutturdukı topuz bir tertıbatdır tertıbat olunca engellı plaka olacak orayıda gectık raporumun da soldan topuzlu otomatık vıteslı elden kumandalı araclar azıyor bu elden kumandalı ne oluyor dıyor öyle bi terıbat yok dıyorum ben anlamam yaptıracaksın dıyor ama allahdan ehliyetımde sadece topuzlu otomatık yazıyor elden kumandalı dıye bır şey cıkmıyor şimdi bulent abi resmı bir yazı varmı topuzlu otomatık vıtes yazanların butun aracları kullanabıleceklerıne dair onu göstersem memurlara

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

slm hasan
    kardeşim sen polisle felan uğraşma hiçbir bilgileri yok maliye kabul ettikten sonra sıkıntı yok kafanı karıştırma

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abicim kafanı karıştırma dıonda herhangi bir cevirmede memurlarla başımız belada emnıyette derdımızı anladamıyoz yoldakı polis anlarmı türkiyede engelli olmak cok zor iş raporu almak bi dert ehliyeti almak ayrı bir dert arabayı almak abayrı bir dert

Üye
    cengiz0016 Avatarı

Son Giriş
    25.04-2012
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Hasan Bey;
    Benim sağ kolum kısa, %81 oranında raporum var. Ulna alt uç ampute, sağ el bileği ankiloze. 1995 yılında aldığım H sınıfı ehliyetim 2010 yılında tekrar girdiğim heyette iptal edildi ve araç kullanamaz sonucunu aldım. Hem de işin ilginç yanı 1995 yılında bana raporu veren doktor ehliyetimi iptal etti. Bursa Devlet Hastanesi kesinlikle rapor vermiyor. Sen Samsun'dan aldığını söylüyorsun bana yardımcı olabilir misin?

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cengiz0016;

slm dostum

raporu nerden alırsan ehlıyetıde ordan alıyosun biliyosun herhalde genede istersen görüşeyim bana yardımcı olan elemanla sana da verırım numarasını ona göre yaz bana

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Münübüslerde topuz var, onların plakasında sakat damgası var mı!?

Emniyet'İn özel donanım tanımına dair bir düzenlemesi yok. İstersen Maliye'nin şu yazısını alı, oradaki Hareket Ettirici Donanım tanımı ile ikna etmeyi deneyebilirsin (madde 3 b/c):

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
    Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    YALIN- Avatarı

Gerçek Adı
    Kenan Sarıbulut
    Son Giriş
    13.09-2011
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde sağ kolum omuzdan yok. raporumu yeni aldım rapordaki ibare şu: H sınıfı ehliyet alır(otomatik vitesli,Direksiyondan,soldan kumanda edilebilen) ve özel tertibat şıkkı işaretli zaten özel tertibatlı yazmaz yada işaretli deyilse ötv den faydalanamıyorsun sanırım. ama ehliyette sadece otomatik vitesli özel tertibatlı otomobil kullanır yazıyor ama trafiğin bilgisayarında raporun devamı olan yazı gözüküyor yani arabayı aldın bütün işleri bitirdin pilakayı taktın sora tertibatı söktürürsen çevirmede polis ehliyete bakacak hani senin özel tertibatın, al başına belayı

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostum senin raporda yazan emnıyette görünüyorsa tertibat yaptıracaksın ama benim rapordaki ibare şu (soldan topuzlu otomatik vitesli elden kumandalı araçlar kullanır )şimdi ehliyeti alırken memurun söylediği böyle bir tertıbat olmaz o yüzden snin ehliyetinde sadece direksiyondan topuzlu otomatık vıteslı arac kullanır yazacak dedi fat ehliyetin üzerine topuz yazılamadığı için özel terıbatlı otomatık vıteslı yazıyor emnıyetten sorgulama yaptırdım yazan ibare (direksiyondan topuzlu otomatık vıteslı diye cıkıyor.emniyete attığım mailde normal plakaya tescıllı aracları kullanmamda bir yasaklama varmı yazdım gelen cevap bu bülent abi bu yazıya göre maliye veya tse den topuzun tertıbbat olmadığına dair bir belge alabilirmiyim

Bilgi edinme başvurunuz‏

clear - Sağ kol dirsek üstü ampute. Araç için raporuma nasıl bir ibare yazdırmalıyım?
    27.06.2011

invis - Sağ kol dirsek üstü ampute. Araç için raporuma nasıl bir ibare yazdırmalıyım? Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi
    Kime: emoshaso@hotmail.com

Kimden:Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi (tuddb@egm.gov.tr)Gönderme tarihi:27 Haziran 2011 Pazartesi 14:48:57

Sayın Hasan MALKOÇO 16.06.2011 tarih ve 24080 sayılı bilgi edinme başvurunuza sehven cevap verilmiştir. Özür dileriz.

Direksiyona takılan topuzun özel tertibat olmadığına dair bir belgeyi TSE'den veya Maliyeden alarak ilgili trafik kuruluşuna ibraz etmeniz halinde sorun çözülecektir.

İyi günler dileriz.

(2064)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bence evet, bu yazıyı alırsan sorunun çözülür.

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123