Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    22:48
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %92 ağır zihinsel özürlü bir kızım var.Onun adına yaklaşık 5 yıl önce ötvsiz araç aldım ve bu süre iki ay sonra dolacak.Bu aracı süresi dolunca satıp yenisini almak istiyorum .Ama forumda okuduğum bazı konular kafamı karıştırdı. Zira beş yıl önce böyle bir şey yoktu.

Birincisi vasi tayin olayından bahsediliyor,bende böyle bir girişimde bulunacak mıyım?Sonuçta kızım ama babası adına alanlardan isteniyormuş.

İkincisi rapor oranımız %92 ama ötv indirimi diye bir ibare yok.Forumda bir arkadaş bu ibarenin olması gerekiyor dedi.Şu başlıktahttp://www.engelliler.biz/forum/ozel...yabilirim.html
    İki ay sonra aracı nasıl elden çıkaracağım.Plakayı ben mi alıcı mı değiştirecek.
    Plakayı değiştirirsem araç normal olacak,o zaman mtv ne olacak.Çünkü normal olunca devlet ilk taksidi ister ve borcu görünür, o zamanda borcu ödemeden satamam.

Tertipatsız özürlü aracı satan yada bilen varsa yapılan işlemleri lütfen anlatsın.
    Raporumu aşağıdaki linke yükledim,bu rapor yeterlimidir?Raporu 1 yıl önce özel eğitim için almıştım.

http://i1012.hizliresim.com/2010/12/25/4432.jpg

Üye
    durhasan Avatarı

Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurt dışından gelen araçlar ne şekilde olursa olsun ya vergileri ödenecek yada yine ithal izin belgesi almış birine gümrük müdürlüğünden satışı yapılacak. Onun harici durumlarda bu araçların satışı mümkün değildir.

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet ama ben yurtiçinden aldım.

Üye
    durhasan Avatarı

Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli kişi aracını satmak istediğinde Noter'e gitmeden önce yapması gerekenler

1.Engelli kişi ÖTV den muaf alındı ise ( Beş yıllık zamanın dolduğu hakkında belge alınır)

A) İkinci el araçlarda buna gerek yok zaten ikinci el

2.Araç üzerindeki tertibat çıkarılır

3.Söküm faturası ile birlikte Makine Mühendislerinden Gerekli Belge hazırlanır

4.Tüv Türk istasyonlarında gerekli muayene yapılır

5. Tüm evraklar toplanarak Emniyet Müdürlüğüne Müracaat edilir

6.Yeni Plaka ve ruhsat alınır

SONUÇ:Artık aracınız engelli aracı değildir.

Sonra noterden direk satış işlemi yapılır

Burada ne değiştir. Malum artık araç ruhsatları posta ile eve yollanmakta peki engelli kişi adına tescil edilen araçlar normal kişiye engelli araçları olarak satılması artık mümkün değildir.

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

durhasan bey teşekkür ederim bilgiler için ama benim araç tertibatsız normal araç .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Vergi dairesine gidip aracın üzerindeki şerhi kaldıracaksınız. Sonra dilediğiniz birine satabilirsiniz. Yeni tescil işlemini alıcı mı satıcı mı yapacağı sizin pazarlığınıza kalmış.

Vasi şartı koşmayan noter bulup, işlemi orada yaptıracaksınız. Noterden notere değişiyor uygulama!

Raporda %90 ve üzeri oran olması yeterli. Ayrıca bir ibareye gerek yok.

Aynı anda sadece 1 araç mtv'den istisna olabilir. Yeni araç mtv'den istisna olacağı için, eskisini -satış tarihinden itibaren- ödemek durumundasınız.

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Bülent Bey.Satış tarihinden itibaren demişsiniz.Sattıktan sonra araç zaten benden çıkyor.Araç satılırken mi vergi borcu çıkar acaba.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yok yok, yani, sattıktan sonraki dönemde tahakkuk edecek olan mtv'yi ödersiniz diyorum.

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım.Tekrar teşekkür ederim Bülent Bey.

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aracımı sattım ve birkaç gün içinde devredeceğim.444 lü vergi iletişim merkezini aradım 'aracımın 5 yılı doldu satmak için ne yapılması gerekiyor ' diye,vergi dairesi ile işiniz yok notere gidin satın denildi.Yukarıda ise vergi dairesine gitmemiz gerektiği söylendi. Tertipatsız ve yurt içinden %90 raporlualınan , 5 yılı dolupta araç satan yada bilen varsa yapılacaklar hakkında lütfen bilgi versin.Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Şerh kalkmadan noter satış vermez gibi geliyor bana?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bizbize Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün vergi dairesinde özürlü ötv işleri ile uğraşan bir memurla görüştüm.O da bizimle işniz yok noterle işniz var dedi.Ordan notere gittim ,emniyete gidip ruhsat üzerindeki şerhi kaldırıp değiştireceksin,sonra mahkeme kararı ile satış yapabileceğne dair yazı getireceksin ve hakimin belirlediği fiyata satıp çocuk için açılmış hesaba parayı yatıracaksın.Sonra çocuk anne ve babayla notere geleceksin dedi.Bu ne zulüm Allah aşkına .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Güncel bilgi için teşekkürler.

Dilerim çok bunalmadan işleriniz hallolur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sen bi nimetsin sayın oturan boğa. engelli aracı almak için baş vuruda bulundum bu konuyu araştırmak için 1 haftadır arama motorlarından çeşitli bilgiler edindim ve tüm forumlarda sen vardın kımsaye soru sormama gerek kalmadan sadece senin yazışmalarımdan bir çok problemimi hallediyorum. bu teşekkürü yazmayı bir borç bildim
    soru bile sormadan bu denli karışık bir ihjtiyacı giderdiniz bana sadece bu teşekkür msjını yazmak kaldı bu siteye ve bıkmadan usanmadan her platformda sorulara cevap vermeni hayranlıkla izliyorum. allah sana çok uzun ve mutlu bir ömür versin. dileyim seni daha yüksek makamlardada görbilmektir gerçi gönlümüzde en yüksek makamdasın . saygılar

Üye
    rambo4 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    11:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet oturan boğa abimize başta olmak üzere emeği geçenlere ve yardımı dokunan herkese teşekkürler.
    5 yılı dolmuş aracı satış sonuçlanmış mı acaba anlayamadım.?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon