Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 38 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    reşit Avatarı

Son Giriş
    13.01-2017
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kaza vs sonucunda engelli olan bir vatandaş elinde bulunan –B- yâda başka bir sınıf ehliyetini –H- sınıfı yani engelli vatandaşlara verilen bir ehliyete çevirmek için daha önceden bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurulmakta ve Emniyet Müdürlüğünün sevk ettiği Tam Teşekküllü Devlet Hastanesinden alınacak H sınıfı Ehliyet Alması Uygundur Raporu ile normal ehliyet H sınıfı Ehliyete Çevrilmekte idi.

Mevcut uygulama da değişiklik yapılarak şu şeklini almıştır

YAPILMASI GEREKENLER
    1. Öncelikle tam teşekküllü devlet hastanesinden "H sınıfı sürücü belgesi alabilir" ibareli sağlık raporu almak.
    2. Özel donanımlı aracı bulunan bir sürücü kursuna giderek sadece direksiyon sınavına girmek
    3. Oradan alınacak H sınıfı sürücü adayı olur ibareli belge ile emniyete başvurmak
    4. Dilekçe ekinde alınan sertifika eklenecek ve ehliyetiniz H sınıfı olarak değişmiş olacaktır.

BU YENİ UYGULAMA İLE İLGİLİ ŞAHSİ YORUMUM
    Engelli insanların önündeki bürokrasi daha da artmıştır. Daha önceki uygulama daha mantıklı idi. Bu yeni uygulama engelli arkadaşlarımıza zaman kaybından başka bir şey değildir. Zaten Emniyet Müdürlüğü H sınıfı ehliyet haricinde ehliyete sahip arkadaşlarımızdan H sınıfı ehliyete geçebilmeleri için sağlık kuruluşundan rapor istemektedir. Sürücü kurslarının devrede olmasının mantığını anlamak mümkün değildir. H sınıfı ehliyeti olmayan, sonradan engelli olan ve engelli olmadan önce araç kullanan bir kişi engelli olduktan sonra araç kullanmayı unuttumu ki yeniden direksiyon sınavına girsin yâda sürücü kurslarında yeniden ehliyet için ders görsün?
    Kesinlikle bu uygulamanın eski haline gelmesi gerekmekte. Bir kere H sınıfı ehliyet ağır vasıta ehliyeti değildir ve B sınıfı ehliyetle aynı kademeye sahip bir ehliyettir. Bu yeni uygulama engelli arkadaşların önüne aşması gereken bir basamak daha koymuştur.

arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan var mı? bu uygulama yürürlükte mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet, fazladan bir zaman kaybı gibi görünüyor.

Bu uygulama hakkında hiç bir bilgim yok. Yalnız, rapor için devlet hastanesinin şart olması bana mantıklı gelmiyor. Zira H sınıfı sürücü belgesi almak için (tıpkı diğer sınıflar için olduğu gibi) Özel hastameler de yetkilidir. Yani hiç ehliyeti olmayan biri nasıl ki "h sınıfı sürücü belgesi alır" raporunu Özel sağlık kuruluşlarından alabişliyorsa, aynı şekilde B sınıfını dönüştürmek isteyen biri de Özel sağlık kurluşlarından yararlanmalıdır. Bunun aksini söyleyen, yani devlet hastanesini şart koaşan mevuat olduğunu da sanmıyorum (?). Bence bürokratların yanlış yönlendirmeleri söz konusu.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ozzy Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    17:19
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Böyle bir uygulama;yani B sınıfını H sınıfına dönüştürmek için ayrıca bir sürücü kursuna gitmenize gerek yok.Ben 1,5 hafta önce hastane işlerini halledip dün de raporumu alıp ilgili Trafik Şube Müdürlüğüne gidip H sınıfı sürücü belgemi aldım.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Prosedür şu.Siz İl trafik Müdürlüğüne; sahip olduğunuz .....sınıf ehliyetinizi H sınıfı ehliyetle değiştirmek için dilekçe yazarsınız.İl trafik Müdürlüğü sizi İl sağlık Müdürlüğüne havale eder.İl sağlık Müdürlüğü sizi hangi hastahanaye sevk ederse o hastahanaden aldığınız sağlık kurulu raporu geçerli olurve İşlemler ona göre yapılır.

Üye
    ayxay Avatarı

Son Giriş
    15.02-2009
    Saat
    02:10
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya ne işte hani engelliyi cok iyi düşünüyolar yaa bi engel daha koydular iştee ....

Üye
    CixSTaR Avatarı

Son Giriş
    22.09-2015
    Saat
    09:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaslar bi sorum olcak size ! % 45 iş kur a kayıtlı 2005 Raporum war elimde yeni tarihte vergi indirimi için Rapor aldım %43 e düşdü şimdi h sınıfı ehliyet almak için Prosüdür değişiyormu? yeniden Rapor cıkartıcağım için h sınıfı ehliyet için özür durumum değere alınırmı yoksa farklı yönlerden mi özür arıyolaR ?

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

raman 72
    peki elinde h sınıfı sürücü belgesi alabilir raporu olan bir kişi ne yapmalı onada açıklık getirseniz

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

H sınıfı sürücü belgesi alabilir raporu olan bir kişi
    1.Sürücü kursuna kayıt (önceden ehliyeti var ise sadece direksiyon sınavı)
    2.önceden ehliyeti yok ise motor hariç diger derslerden sınava girecek
    3.sınavlar kazanıldıktan sonra sürücü kursundan dosya ile beraber sertefika alınıp maliyeye H sınıfı sürücü belgesi harcı yatırılacak bu işlemlerden sonra trafik tescil şb. müdürlügüne gidilecek parmak izi verilecek ve ilgili memura evraklar teslim edilecek

Ben daha yeni yaptım C den H ye gectim
    1.Sürücü kursu 300.00 tl
    2.Maliye harc bedeli 71.00 tl
    3.Ehliyet bedeli 40.00 tl
    Toplam:410.00 tl

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

kirli kardeşim ozzy farklı diyor kursa gitmene gerek yok diyor bu nasıl çelişki anlamadım her ilde farklı bir uygulamamı var

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

MUR37
    bende ilk önce trafige gittim ama kanun degişmiş bundan sonra s.kursları haledecek bu işleri dediler bende mecburen s. kursuna gittim uzun bi ugraştan sonra nihayet ehliyetimi degiştirdim..
    hatta bu konu ile ilgili bilgi edinme kapsamında 2 kere sordum ilk sürücü kursu ondan sonra trafik

Üye
    byecool Avatarı

Son Giriş
    02.11-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de B sınıfından H sınıfına geçecem.Sürücü kursunu aradım toplam 510 TL ye mal oluyor dedi.Sizce fiyat uygun mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aşırı pahalı geldi bana! Sadece direksiyon sınavına girmek için bu kadar para çok fazla! Sıradan bir ehliyet kaç tl ki buncacık şeyden 510 tl istiyorlar!?
    Başka kurslara da sorun derim...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben birkaç ay önce e sınıfı sürücü belgemi h sınıfına çevirdim. devlet hastanesinden aldığım <h sınıfı sürücü belgesi alır> raporu ile yeni almış olduğum sabıka kaydıyla birlikte trafik tescile müracaat ettim. bir saat içinde yeni sürücü belgemi aldım. sürücü kurslarıyla işiniz filan olmaz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Helal olsun 27
    De, bu aslında mevzuata aykırı. Bunu nasıl yaptı trafikteki memurlar bilmiyorum.

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    OturanBoğa kardeşim, trafikteki memur devlet hastanesinden yeni rapor almak için, bana yazı bile vermedi. kendi yazdığım elyazımla müracaat edip rapor aldım. bu konuda trafikteki memurların çoğu bilgi sahibi değiller. aldığım raporda aynen şöyle yazılı: ''h sınıfı sürücü belgesi alır'' ve sürücü belgemde sadece ''h'' sınıfı yazılı. başka bir ibare yok. bilmem ne kadar doğru. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. saygılar...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon