Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nayha87 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:22
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba benim sağ kolumdan engelim var; yuzde 55 oranında ortopedik. Sağ kolumu kullanamıyorum.

Araba almak istiyorum. ancak vites sorunu olduğu için otomatik vites almam gerekiyor. Bunun yanında özel tertibat için anahtar ve silceklerin sol tarafa alınması gerekiyormuş. Bu durum özel tertibata girer mi ve
    bu durum ile ben ötv muafiyetli bir sıfır araba alabilir miyim ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

Maalesef hayıri yurt içinden vergi ötelemeli araç alamazsınız. Silecek vb. kolları diğer tarafa aldırmak özel donanım kapsamına girmez.
    Ancak yurt dışından gümrük vergisi muafiyetli araç alabilirsiniz. Bir arkadaşımızın daha önce bana gönderdiği ve kol-el sakatlığı olan kişilerin yurt dışından araç ithal edebileceğini gösterir sağlık raporu ve Ankara Gümrük müdürlüğü kararı:

Rapor örneği:

th 20548 2 122 1175lo - Sağ kol engeli ve ÖTV muafiyeti?

Bu rapora karşılık Gümrük karar örneği:

th 20557 1 122 928lo - Sağ kol engeli ve ÖTV muafiyeti?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

slm bülent bey benimde sag kol yalnız bazı araç firmaları hallederiz diolar bununla ilgili resmi bi ewrak warsa koyarmısınız size zahmet onlara göstereceğim için istiorum. yada bulabileceğim bi link

tşkler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

Halledemezler. Yasal olarak böyle bir imkan yok. "Yaparım diyen ya yanlış bilgiyle konuşuyordur ya da yasal olmayan bir şey yapıyordur.

Sinyal kolununun diğer tarafa alınması, direksiyona topuz takılması vb. düzenlemeler hareket ettirici donanım sayılmaz: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=31835
    Veya defaten duyurulmuş yazılar: İstanbul Vergi Dairesi, Konya Vergi Dairesi, Tekirdağ Vergi Dairesi

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

çokkk teşekkür ederim bülent bey werdiğiniz bilgiler için.

Üye
    ahmetcevikler Avatarı

Son Giriş
    31.10-2008
    Saat
    13:54
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

RUHİ
    bey sen araç aldın mı bende aynı engeliyim sol kolumdan ama rapor çıkarırken zorlaştırmışlar araç gettirmek için kayseri031.10.2008

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya bi yanlış anlaşılmamı var ne ruhi bey ilk başta ben sağ koldan engelliyim diyor ve sağ koldanda ötv li araç alır bülent bey sanırım sol kol anladı. çünkü sağ kol ötv li araç alan arkadaşlar var. ahmet kardeşimizde bende sol kol engelliyim diyor sol koldan olursa ötv li araç alamaz.

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yanlış anlaşılma yok ferhat0038 ewet sag kol engelliyim we araç alamadım.rapor ve ehliyetimi bi kaç firmaya verdim hallederiz dediler ama olmadı ötv indirimi yok.ya normal otomatik bi araç alıp wergilerini ödeyecegim yada yurt dışından getirtecegim başka yolu kalmadı.