TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Umut1982 Avatarı

Son Giriş
    10.07-2019
    Saat
    22:30
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Vergi dairesi memuru, benim mantığıma göre diğer mirasçıları hak mahremiyetine uğratmaması ve esitlik olmasi için mirascı sayısı oranında bedel göstermek gerekir diyor. ötv kanununda iki mirascili örnek verdiği için oraya takıldı galiba.
    Acaba tek kusi üzerine devir alanlar ne yol izledi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@Umut1982
    Her iki yönden de düşününce içinden çıkamadım )
    Şu yönden baktım bir de;
    Tek 100 bin lira tezini kabul ettiğimizde bu sefer de, ''Ben bu yüz bin lirayı aldım, öteki yüz bin lirayı da üçünüz aranızda paylaşın'' gibi bir adaletsizlik oluyor gibi.
    Ya hu bu kanun, yönetmelik yapıcılar neden her ucunu yoruma açık bırakırlar ki ?
    Eminim bu konuda ülkenin her yerinde farklı farklı yorumlarla farklı işlemler yapılıyordur.

Üye
    Umut1982 Avatarı

Son Giriş
    10.07-2019
    Saat
    22:30
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Merhaba,
    Aslında 2015 nisan ayında çıkan ötv kanununda, araç dışında araca eş değer mal varsa diger hisseciler noter feragayiyle tek kisi üzerine alır. " Kalan diğer malın eşit paylaşılıp paylasilmamasina bakilmaz. " diyor.
    Burada önemli olan feragat edildiği zaman bağış statüsünde olup olmamasıdır. Araç dışı mal yoksa feragat halide bağış olarak nitelendiriliyor ve ötv çıkıyor. Ama araç dışında eş değer veya daha fazla mal varsa bağış olarak nitelendirilmiyor. Onun için bana göre araç dışında kalan malın aracın değerine eşit veya daha fazla olması yeterlidir.
    Burada diğer arkadaşlar nasıl bir uygulama izlemiş acaba?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@Umut1982
    Evet, aracın verasetle intikal kategorisine girebilmesi için eşdeğer başka mal şartı aranıyor. İlgili tebliğde ÖTV siz devir ancak verasetle intikal yoluyla edinimde mümkün oluyor.
    Bence miras kalan araçtan başka mal yoksa diğer mirasçıların reddi miras hakkını kullanması da sorunu çözer. Çünkü reddi miras işlemi sonrasında, sanki o mirasçı hayatta değilmiş gibi miras diğer mirasçılara kalır.
    4 kişinin mirasçı olduğu, ama miras olarak ortada sadece bir aracın bulunduğu böyle bir durumda üç mirasçı reddi miras hakkını kullansa araç, kalan tek mirasçıya verasetle intikal etmiş olur. Araya bağış, hibe gibi bir durum girmemiş olur.
    Çok çok emin değilim, sadece bir mantık yürüttüm.

Üye
    Erannnnn Avatarı

Son Giriş
    09.01-2019
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Van
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba bi sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim babaannem adına raporla araç aldık babaannem yatalak konuşamıyor bu yüzden vasi istediler babam da vasi olarak tayin edildi neyse daha sonra bi araç aldık babaannemin 8 çocuğu var vasisi babam ve birkaç çocuğunun icraları felan var şimdi babaannem Allah göstermesin vefat ederse bu varislerin borçları icraları araca mı gelecek veya bu aracı sadece bizim adımıza nasıl alıcaz bilgisi olan varsa anlatabilir mi acaba

Üye
    cicikus Avatarı

Son Giriş
    13.02-2019
    Saat
    00:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli aracına haciz gelemz diye biliyorum. Arabanin parasini kim odedi. Eger sizseniz kardeslerden yazi almaya bakin araca ortak olmasınlar. Bunlar acı gerçekler.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.208
    Verilen Beğeniler
    803

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: cicikus Mesajı Gör
    Engelli aracına haciz gelemz diye biliyorum.
    Hayır bu bilgi doğru değil. Çok sayıda Yargıtay kararı haczedilebilir diyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @hozgul 'e ek olarak:
    Araç, verasetle intikal yoluyla mirasçılara geçtiğinde engelli araç vasfını yitirir zaten.
    Ayrıca diğer kardeşlerden yazı alıp araca ortak olmamalarını sağlamak yönündeki bilgi de doğru değil. Mirasta yasal olarak tüm mirasçılar hak sahibidir. Önceden herhangi bir kağıt imzalatmakla bu hakkı bertaraf edemezsiniz.

Üye
    smldmrl Avatarı

Son Giriş
    07.02-2019
    Saat
    20:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer 3 varis varsa bu varislerin ikisi hakkından feragat ederek tek kişinin üzerine verirlerse ötv ödenmez demi doğru mu anlamışım yardımcı olursanız sevinirim aracın dışında başka mal yoksa sanirim feragat olamıyor peki redd-i miras nasil yapılıyor redd-i miras olunca ötv alınıyor mu

Üye
    Kartal0671 Avatarı

Son Giriş
    20.04-2019
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar aynı durum bende var 20 gün önce annemizi kaybettik üzerine aldıgımız araba 18 ay oldu daha 3.5 senemiz var süresinin bitmesine MTV ödeyip süresi boyunca binebilinirmiş
    Veraset çıkarttık vergi dairesinden borcu yoktur devredilebilir yazısını aldık 4 varis var sigortasını 1 kişi üzerine yaptırıp ruhsata 4 kişinin ismi yazılacakmış yapılabilecek tek devir işlemi bu onun dışında ki her türlü işlemde ÖTV yi ödemek zorunda oluyormuşuz
    Üzerine başka bir mal mülk olmadığı için feragat söz konusu değilmiş
    Engelli birine bile satış verirseniz ÖTV ödersiniz dediler engelli kişi vefat ettiğinden dolayı artık engelli aracı değilmiş
    Daha iyi bilgisi olan arkadaşlar başından geçenler yazarsa dahada iyi anlaşılır bu konu
    Saygılarımla

Üye
    Olgunca Avatarı

Son Giriş
    30.12-2019
    Saat
    19:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benimde eşimin kardeşi aracı aldıktan bir yıl dolmadan 10.07.2019 tarihinde vefat etti.
    şimdi benim sormak istediğim eşimin babası öldüğünde 30 yıldır ayrı olduğu eşinden boşanmadığı için emekli maaşını da alıyor. ama eşim engelli olan kardeşine yıllardır kendisi bakıyor ve vasisi de eşim. kardeşi öldüğünden dolayı başka kardeşleri de olmadığından araç aşime mi kalıyor yoksa yıllardır ayrı yaşayan annesi de hak sahibi olur mu. neler yapamalıyım yardımcı olurmusunuz

Üye
    mukorz Avatarı

Son Giriş
    08.07-2020
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Merhabalar herkese,

Benim annemin %90 ağır demans raporu bulunuyor. anneme vasilik ile araç almak istiyorum fakat vefat durumunda aracın akıbeti hakkında çok şey yazıyor anlamadım tam olarak. Annem evli değil, dul. ben annemin tek çoçuğuyum ve annemin üzerine miras kalan tarla hisseleri var. Annemler 7 kardeş. böyle bir durumda neler oluyor acaba?

Çok okudum yazılanlar açık söylemek gerekirse fakat anlayamadım. ÖTV ödeme, feragat vs. benim durumuma uyan tam olarak göremedim tek çocuklu olan.

Teşekkürler.

Üye
    Ankyra Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    67

Üye
    mukorz Avatarı

Son Giriş
    08.07-2020
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@Ankyra evet baktım fakat hep varislerden birilerinin feragat etmesinden bahsediyor. Ben tek çocuğum zaten, direkt olarak bana kalmaz mı? kardeşlerini ilgilendiren bir durum yok sanırım. Bu gibi konular kafa karıştırıcı.

Üye
    Ankyra Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    67

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mukorz
    Bu konu miras hukukunun konusudur. Miras ilk önce birinci derecede yasal mirasçıya kalır. Siz de çocuğu oldugunuzdan birinci derecede yasal mirascı oluyorsunuz.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon