Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda bilgili arkadaşlardan beni bilgilendirmelerini rica edeceğim. Sormak istediğim birkaç şey var. Sağlık raporum ile ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşacağım ve sormak istediğim 1-2 konu hakkında cevap beklicem. umarım yardımcı olursunuz.

2009 yılında boynum kırıldı. Henüz yeni %73 oranında engelli raporu aldım. Maaş için almadım bu raporu aslında, çünkü çalışıyorum. Ama raporumun kullanım amacı kısmında 2022 Maaş yazıyor.

Benim asıl isteğim araç almaktır. ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak için ehliyetimi H sınıfı olarak değiştirtmem yeterli midir? %90 ve üstü kişiler ÖTV indiriminden faydalanabilir gibi yazılar okudum. Benim %73 ama Ağır Özürlü olarak işaretlenmiş raporumda.

Bu durumda,
    1) Ağır Özürlü olmanın bana ne konularda faydası ve zararı olur?
    2) Ağır özürlü olunca da ÖTV indiriminden faydalanabilirsin demişlerdi bu doğru mudur?
    3) ÖTV indiriminden faydalanarak aldığım aracın plakasında, engelli logosu kullanmak istemesem, bu tarz bir hakkım var mıdır?
    Çünkü ben normal otomatik araç kullanabiliyorum. Herhangi özel tertibatlı araca ihtiyacım yok. Sağ tarafım normal olduğu için, sorunsuz otomatik araç kullanabiliyorum. Ama ÖTV indirimiyle aldığım araçta kesinlikle engelli logosu olmak zorunda mı? O logoyu kullanmak istemiyorum. O şekilde almak için ne yapabilirim? Benim için en önemli konu bu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler, Allah hepimizin yardımcısı olsun...

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    22:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkaşışm öncelikle çok gecmiş olsun,sana yazmış olduğun yazıya istinaden bilgim dahilinde şunu söyliyeyim senin bu durumunu yani eldeki sorununu nÖrolOJİ doktoru onay verir bildiğim kadar ama sana rapor vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Sen öncelikle tam teşekkürlü bir hastaneye gidip doktorla görüşmeni tafsiye ederim,niye dersen senin bu durumuna onların vereceği kararla alabilirsin,yani doktorun insafına kalmış bir durum diye düşünüyorum.

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

cevap1)ağır özürlü olamanın sana bir zararı olacağını zannetmiyorum,belki faydası olur.
    cevap2)%40 ve üzeri rapor oranın varsa ister ağır özürlü ol ister hafif,ötvden faydalanırsın.
    cevap3)ötv indiriminden faydalanıp araç alıyorsan plakanda o işaret olur,bundan kaçışın yok,şimdi hem ötvden faydalanıp araç alacan hem de ben özürlü değilim plakama o işarete koymayın diyicen!!!biraz garip.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

toksal;

Teşekkür ederim cevabınız için... Aşağıda yazanlarda göründüğü gibi o soruya cevabı öğrenmiş oldum aslında. Aşağıdaki konuyla ilgili bir bilginiz var mı acaba?

Aşağıda kırmızı ve altı çizik şekilde belirttiğim yerlere dikkat çekmek istiyorum ve bilgi almak istiyorum. Umarım yardımcı olacak arkadaşlar bulabilirim.
    Benim sol ayagımda sorun var. Ancak sol el parmaklarımda da sıkıntı var. Bu durumda ben bundan yararlanamıyor muyum? Yani sinyal vs. kullanıyorum. Otomatik araç kullanmakta bir sıkıntı yaşamıyorum. Ama aşağıda görüldüğü gibi sadece sol alt denmiş. Benim sol el parmaklarımda oynatamama sıkıntısı olduğu için umarım bu uygulamadan faydalanırım. Konuyla ilgili beni aydınlatabilecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

össur;

İyi de sonuç olarak maddeyi belirttim ve gayet açık birşey sordum. Bunun hastane ile ne alakası var. Bilen kişi cevaplayıp yardımcı olur diye sordum. sol alt ekstremitede sorunu olanlar diyor. Benim sol ayağımda sorun var ama sol el parmaklarımda da var. Aşağıdaki madde benim için geçerli mi değil mi? Bunun için hastaneye ne gerk var?

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

össur arkadaş haklı,burada alabileceğiniz cevapları almışsınız.sizin eksiğiniz rapor,onu da hastahane veriyor.rapordan sonra problem çıkarsa burada bilenlerden ve ya benzer durumlarla karşılaşanlardan fikir sorarsınız. hastahaneye araba almak,ötv indiriminden yararlanmak için rapor diye başvurun.

elimdeki raporun kullanım amacı 2022 maaşı diye yazıyor diyorsunuz.siz o raporu bazı yorumlar yaparak,mantık yürüterek istediğiniz şekilde kullanamazsınız.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ama benim %73 oranındaki sağlık raporum zaten var. Ve genel olarak değerlendirilen her konuda geçerli olan sağlık raporu bu. %73 oranlı bu sağlık raporumda ayrıca "ağır özürlü" kısmında EVET yazıyor. Ve hemen altında da şu şekilde not düşülmüş.
    "tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde bulunanlar, özür durumuna ilişkin bilgilerini nüfus cüzdanlarına işletebilmek, özürlü aylığı alabilmek ve vergi indiriminden faydalanabilmek ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, ağır özürlü olduğu bu rapor ile belgelendirilenler, sayılan hakların yanı sıra; bakım hizmetlerinden yararlanabilmek amacıyla ilgili kurumlara başvurabilirler."

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

1- Hayır
    2- Faydalanamazsınız
    3- Ancak %90 ve üzeri raporunuz olsaydı veya araç kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duysaydınız araç alımında vergi avantajınız olurdu. Bu olsaydı evet, plakada sakat damgasının bulunması da şart olurdu.

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa şu linke bakarmısınız.
    http://http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=982266

''Otomatik vitesli araçların istisna kapsamında alınmasının tek yolu sol ayak ve bacakta sakatlığın varlığı halidir. Bu durumda olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılıyor. Sağlık raporuna göre sadece sol ayak veya bacakta sakatlığı bulunanlar, 'H' sınıfı sürücü belgesi sahibi iseler, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek bulunmadan otomatik vitesli araçları ilk alımlarında bu istisnadan faydalanabilir''

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Evet OturanBoğa bu konuda da sorum olmuştu, bilgilendirebilirseniz sevinirim Bülent bey.

Arkadaşın bahsettiği gibi benim sorunum sol bacağımda ve %73 raporum var. Ama sol elimin parmaklarında da sıkıntı var. Oynatamıyorum. Sol el parmaklarımın oynamaması, ş_i_f_a arkadaşımızın bahsettiği otomatik vitesli aracı özel tertibat olarak almama engel olabilir mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yukarıda alıntılanan detay sadece sol bacağından sakatlığı olanlar için geçerlidir...

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sağ tarafım tamamen sağlam ve otomatik araç kullanabiliyorum.
    Ama sol el parmaklarımda ki sorundan dolayı sanırım bu madde de bulunan yasadan faydalanamayacağım Bu da kötü. Özel tertibata ihtiyaç duymuyorum cünkü..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol alt ekstremitede sakatlık varsa, salt otomatik vitesli aracı vergi avantajı ile satın alabilirsiniz. Aynı anda sol kolda da sakatlık olması bir soruna yol açmaz. Önemli olan şey: Sol bacakta sakatlık var mı? Varsa, sorun yok...

Üye
    tarcoban Avatarı

Gerçek Adı
    TARKAN ÇORUK
    Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle şunu belirteyim. her rapor alan kişi özürlü aracı alabilir diye bir şey yok, eğer özürlü kişinin her iki ayağında sorun varsa felç gibi, daha önceden b sınıfı ehliyeti varsa hastaneden h sınıfı ehliyet ve özürlü aracı alabilir raporu aldıktan sonra bir kursa yazılır ve h sınıfı ehliyetini emniyetten alır.
    daha sonra isterse yurtiçinden 0 araç ötvsiz, yurtdışındandan gümrük vergisiz en fazla 3 yaşında ve otomatik vites ve 1600 motoru geçmemek ve gaz ve freni elle kumanda eden tertibat takmak şartıyla araç getirtebilir veya alabilir.

özürlünün sorunu sadece sol bacağındaysa ötv istisnasından yararlanamaz, nedeni de zaten bu kişi otomatik araç kullanabilmekte ve de özel tertibata ihtiyacı olmadığı için ötv den de faydalanamaz. özürla plakası takar fakat indirimlerden yararlanamaz ve de yurt dışından da araç getirtemez. çünkü ben yurt dışından araç getirtmek için ankara gümrük müdürlüğüne heyete girdim. benim önümdeki kişinin sol ayağında sorun vardı ve direk müracaat esnasında o kişiye araç alamayacağını söylediler ve müracaatını bile almadılar. bilginize.

Üye
    cihan_s Avatarı

Gerçek Adı
    CİHAN
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    10:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar bakın lütfen incelemeden kesin cevap vermeyin.

burası gelirler idaresinin resmi sitesi ::Mevzuat Display::

bu da C maddesinin içeriği. c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

yani sol bacak veya ayakta bir sakatlığı olanlar alacakları sağlık kurulu raporunda "otomatik vitesli araç kullanabilir, h sınıfı sürücü belgesi alabilir" ibaresi var ise ÖTV İNDİRİMİNDEN FAYDALANABİLİR.

gelirler idaresi başkanlığındaki kesin ve net bilgi budur.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon