Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Türkiye'nin gerçeği bu sanırım. Yukardaki 2 mesajdan birisinde sol bacağından sakatlığı olan kişinin ÖTV muafiyeti yok deniyor, öte yandan diğer mesajda da mevzuat indirimden yararlanabilir diyor.

Üye
    tinme Avatarı

Son Giriş
    24.02-2011
    Saat
    22:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kederli;

Maalesef! Bana da özel tertibat diye tutturdular.
    Otomatik arabayı babam de kullanır diyorlar
    Düzen tam oturmadı belli ki

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol alt ekstremiteden sakatlığı olan kişiler için yurt içinden alımlarda vergi avantajı var, yurt dışından alımlarda yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tarcoban Avatarı

Gerçek Adı
    TARKAN ÇORUK
    Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haddime düşmeyerek size türkiye'nin gerçeğinden bahsedeyim. 2006 yılında devlet hastanesinden h sınıfı sürücü belgesi alır, gaz ve fren elle idare edilen özel tertibatlı araç kullanır raporu aldım. Süresi kısmında süresiz yazıyordu. Ancak yüzdelik kısmı boş bırıkılmıştı. Yani hiçbirşey yazmıyordu.

şubat ayında 0 araç almak için galeriye gittiğimde bana mutlaka yüzdelik oranının yazması gerektiğini söylediler. Bunun üzerine tekrar devlet hastanesine gittim ve yüzdelik yazılması talebinde bulundum. Onlarda bana tekrar heyete girmem gerektiğini söylediler.

Bunun üzerinde daha önceki raporum h sınıfı ehliyet fotokopisiyle birlikte heyete girdim. Kimse daha önceki raporuma ve ehliyetime bakmadı. Ve sonunda özürlü aracına ihtiyacı yoktur raporu verdiler. .... Işte türkiye gerçeği...

Aynı hastane aynı heyet başkanı...

Sürekli yazan rapor ne olduda değişti. Ben iyileştim mi. Yoksa daha önce ki rapor mu yanlış. Onu verenler doktor değilmiydi...

Elimde iki raporla uğraşırken arkadaşıın tavsiyesi üzerine yurt dışından araç getirmek için ankara gümrük müdürlüğündeki heyete girdim. Yüzdelik oranım yazmayan ilk raporumla. Ve sonuç gaz ve freni elle idare edilebilen özel tertibatlı araç kullanır.. Yani yurt dışından araç getirmek için 6 aylık izin belgesini aldım.

Işte türkiye'nin gerçeği...

şuna inanın eğer ben b sınıfı sürücü belgesi almaya kalksam bu sefer de diyeceklerki sen b sınıfı sürücü belgesi alamazsın buna eminim. Hep zora koşuyarlar. Heyet raporu almaya giden herkese kötü davranıyorlar. Ben 37 yaşında devlet memuruyum. Doktor bana oğlum diye hitap ediyor.

Işte türkiye'nin gerçeği.. Bilmem anlatabildim mi.

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol alt ekstremitte problemi olanlar için net yanıt:

Vergi dairesi ile dizimdeki problemi konuştuğumda bana söylenilen; 'Sol dizde .... problemleri vardır ve otomatik vites araç kullanabilir' raporu olan herkes ÖTV indiriminden faydalanabilir dediler. Tabi ki bu rapor H sınıfı ehliyet alımında da kullanılabilir.

Gayet basit ve net.

Üye
    tarcoban Avatarı

Gerçek Adı
    TARKAN ÇORUK
    Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol alt ekstremitede sorun vardır otomatik vitesli araç kullanır raporu h sınıfı sürücü belgesi alır raporları farklı farklıdır. yani iki farklı rapor almak gerekiyor. yada her ikisini aynı anda sol alt ektremiğtde sorun vardır otomatik vitesli araç kullanır h sınıfı sürücü belgesi alır gibi. h sınıfı sürücü belgesi alır raporunu almak için heyet raporuna harç yatırmanız gerekiyor. ancak özel tertibatlı araç kullanır veya otomatik vitesli araç kullanır raporu almak için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. her ikisin aynı anda almak istediğinizde de heyet raporu için harç yatırmak zorundasınız, ancak her ilin heyet raporu kısmında farklı uygulamalar olabilir.

emniyet genel müdürlüğü trafik daire başkanlığının uygulama talimatını noktasına virgülüne dokunmadan size yazmak istiyorum.

'H' sınıfı sürücü belgelerinde 'otomatik vitesli araç kullanabilir' ibaresi bulunan kişilerin 'H' sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilecek normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanmsı mümkündür.

ayrıca, 'otomatik vitesli araç kullanabilir' ibareli 'H' sınıfı sürücü belgesi olan engelli kişi adına tescilli bulunan ve sakatlara mahsus işaretli plaka verilen otomatik vitesli araçların tescil belgelerine 'araç sahibinden başkası kullanamaz' ibaresi düşülmemesi (ÖTV indiriminden faydalanmadığından) gerekmekte olup, bu araçları başkalarının kullanmasında da bir sakınca bulunmamaktadır.

bilmem faydalı olabildim mi

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı sürücü belgesi almak için hastanede heyete girdim.
    Rapor kararında "H sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik araç kullanabilir" yazıyor.İmzadan çıkmasını bekliyorum. Şimdi benim sormak istediğim birkaç soru var. Bilgi sahibi arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

* Engelli raporum %73 ağır özürlü ve sürekli... C5-C6 seviyesinden engelliyim. Sağ ayağım ve sağ elim sorunsuz. Sol ayak bileğim ve sol el parmaklarımda sorun var. Yürüyorum.

* H sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik araç kullanabilir raporumla ve H sınıfı sürücü belgemle ÖTV indiriminden faydalanabiliyor muyum? Bazı konularda "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olması gerektiği yazdığı için bunu soruyorum. Çünkü ben bilerek kendim otomatik araç sürebildiğimi ve bu tarz rapor istediğimi belirtmiştim.

* Ayrıca ÖTV hesaplamasını nasıl yapacağız? Herşey dahil (kdv-ötv-trafik sigortası) 36.800 TL olan bir aracın bana geliş fiyatı net olarak ne olur? Bunun hesaplaması nasıl yapılır?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol alt ekstremiteden sakatlık olduğu belirtilip "otomatik vites" ibaresi konmuşsa, otomatik vitesli aracı ÖTV'siz olarak stın alabilirsiniz. Hiç bir sorun olmaz.

http://www.engelliler.biz/forum/alim...labilirim.html

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sn OturanBoğa;

Sol alt ekstremitede hasar olduğu raporda özel olarak belirtilmemiş. Yazan karar şu; "H sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir"

Bu durumda ben ÖTV 'den faydalanamıyor muyum?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sol alt ekstremiteden sakatloık olduğu mutlaka belirtilmeli.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Raporun neresinde belirtilmeli, onu hemen düzelttireyim pazartesi günü. Örnek olarak bir metin yazar mısınız bilginiz varsa?

Karar kısmında, "Sol alt ekstremite hasarlı, H sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir" bu şekilde mi olması lazım yani? Bu bilgiye sitede hicbir yerde ulaşamadım. Buradaki verilere güvenerekte H sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir yazdırdım.

Tam olarak ne yazması gerektiğini belirtirseniz sevinirim. Bugünlerde bununla ilgili çok koşturuyorum cünkü yanlıs birsey yapmayayım. Boşuna uğraşmış olmayayım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Tanı kısmında yazılması gerek sanırım. Yazılsın da, neresi olduğu çok da önemli dğeil

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sonuçta muayene yapıldı. Sol tarafımda hasar olduğu doktorlar tarafından görüldü. O mutlaka raporun bi yerinde belirtilmiştir diye düşünüyorum. Nöroloji bölümü yaptı o kontrolü. Raporu p.tesi aldığımda bakarım, raporun herhangi bir kısmında yazmıyorsa eklettiririz artık napalım.

Bu raporu alıp, sürücü kursundan da H sınıfı sürücü belgemizi aldıktan sonra ÖTV indirimi için herhangi birşey yapmak gerekiyor mu? "ÖTV indirimi hakkı vardır" tarzında bi yerden bir yazı almak gerekiyor mu? Yoksa H sınıfı ehliyetle, herhangi otomobil firmasına gitmek yeterli mi oluyor?

Buradan sonuçları bildireceğim, aynı sıkıntıları yaşayan olursa en azından bilgi sahibi olsunlar.

Üye
    sağlıkçı Avatarı

Gerçek Adı
    sağlıkçı
    Son Giriş
    04.12-2010
    Saat
    00:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba telyo.peki otomatik vites araç değilde benimkinde özel tertibatlı araç yazıyo fark edermi hangi tür araç alınabilir aceba bilgin varmı bende otomatik vites alabilirmiyim bu ibareyle tşk

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hocam merhaba. Direk size kanun maddesinden alıntılar yaparak cevap vereyim.

"Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir........sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır."

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi sakatlık durumunuza göre otomatik vitesliler konusunda karar veriliyor. Eğer belirtilen yerlerde sakatlığınız yok ise malesef alamıyorsunuz.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon