Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    memet_78 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet atlı
    Son Giriş
    26.09-2010
    Saat
    23:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar benim sağ bacağımda (sağ alt exremitede ) polio sekelim var, 2005 yılında %40 rapor alıp özürlü kadrosu ile kpss ile kamu kurumunda göreve başladım,
    bir kaç yıl sonrasında H sınıfı ehliyeti almak istemediğim için normal B sınıf ehliyet aldım (doktorda pek muayene etmedi). bu B sınıf ehliyet almam ileride işim ve almış olduğum %40 raporu etkiler mi?
    yani ehliyetimi iptal ederler mi? yada işim ile ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım.

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Aslında iş ve ehliyet farklı şeyler, birbirini etkilemesi mantıklı gelmiyor ama burası Türkiye.
    Ama Allah korusun bir kazaya karıştınız veya polis kontrolünde polis veya kazanın diğer tarafı bir baktı ki ehliyetiniz B ama siz engellisiniz. O zaman niyeti bozuk olan birisi başınıza dert açabilir gibime geliyor. B

en şahsen sizin durumunuzda olsam hiç rahat olmazdım. Hele bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış tarzı bir hayatım varken hiç direksiyona elimi sürmem, arabaya bile binmezdim. (İnşaallah sizi korkutmamışımdır.)

Üye
    memet_78 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet atlı
    Son Giriş
    26.09-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama anlamadıgım diğer nokta kimi engelli arkadaşlar ehliyet almak istedikleri zaman bir türlü H ehliyeti alamıyorlar,yada H ehliyeti alsalar bile vergi indiriminden faydalanamıyorlar çok tuhf bir ülkee,ya engellisindir ya degilsindir...engelli olarak verilen %40 rapor bir çok yerde geçerli değil..örnegin vergi indiriminde..v.ss hem azizim iyi korkuttun beniii)valla öylede bir şansızım kii sorma gitsin,bahtsız bedviyim desem yeridir)))

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%40 raporun var ve kamuda engelli statüsünde çalışıyorsun.ama B sınıfı ehliyetinde var.ALLAHc.c göstermesin ehliyetinle ilgili bir sorun yaşadığında direkt suçlu sen olursun. hem neden almıyorsun H sınıfı ehliyet.zaten H sınıfı ehliyer ötv'siz,mtv'siz araba imkanı demek.herhalde B sınıfı ehliyet alan biri H sınıfı ehliyet haydi haydi alır.

Üye
    memet_78 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet atlı
    Son Giriş
    26.09-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki türkiyede %40 raporu olup kamuda engelli statsünde çalışıp sonrada B sınıfı ehliyet almak yasakmıdır?yani %40 raporu olan herkes H sınıfı ehliyet almak zorundamıdır,

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Her engelli engel derecesine göre H sınıfı sürücü belgesi alır..
    Şimdi size bir örnek vereyim ben %80 ila%101 arası işitme engelliyim,işitme cihazı kullanıyorum ve H sınıfı sürücü belgem var ve istediğim aracı ticari olmamak kaydı ile kullanabiliyorum 3 ayna ve arka camda stikırlar olmak kaydı ile..
    Şimdi aynı işitme sorunu yaşayan ama engelli olan bir kardeşimiz %50 oranında işitme kaybı mevcut diyelim oda engelli ama B sınıfı sürücü belgesine sahip
    yani ehliyetinizin keyfini sürünüz...