Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    honor Avatarı

Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben %80 ortopedik engelliyim. Fiziksel olarak özel donanımlı araç kullanmama engel bi durumum yok. Ayrıca da diyalize giriyorum. Bildiğim kadarıyla diyaliz hastaları doktor raporu olur ise sürücü belgesi alabiliyorlar( (b) Büyük organ nakli geçirmiş olanlara veya kronik böbrek yetmezliği olup diyaliz tedavisi görenlere, ilgili uzmanın görüşü alınmak suretiyle sürücü belgesi verilir.) zaten ortopedik engelliler de alabiliyor ancak bu ikisinin bi arada olması durumunda bir sorun mevcut mudur bilmiyorum.
    Şu an iki raporun birleşmesiyle %98 raporum var.Ben sürücü belgesi ve kendi adıma özel donanımlı araç alabilir miyim? Elimde diyalizin araç kullanmama engel olmadığı, durumumun uygun olduğuna dair doktor raporu var. Ancak engel oranımın yüksek olması ve dediğim gibi iki ayrı engelin bir arada olmasının yaratacağı herhangi bir sorun olur mu onu bilmiyorum?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Diyaliz rahatsızlığınısı söylemeden al bence (ki söylesen de teorik olarak bir sorun çıkmaz). Devlet hastanesinden, "H sınıfı ehliyet alabilir. Özel donanımlı otomobil kullanabilir" ibareli bir rapor al. Böyle bir raporla özel donanıma sahip otomobil alıp kullanabilirsin...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:39
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alacağınız raporda sizi ilgili doktorlara göndereceklerdir.yapılan incelemede hastalığınız tespit edilir.Hastalığınızın tespit edilmesi halinde % liğide ortaya çıkacaktır.Ortopedik olarak araç alabilirsiniz.İki hastalığınızın birleşmesi halinde oranınız %98 i bulursa, taşıt üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılacak bir araç alabilirsiniz.

Üye
    honor Avatarı

Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim... Benim endişem %90 ve üzerine sadece yakınları engelli kişi adına araç alabilir engelli olan kişi kendisi kullanmak üzere alamaz diye bi tereddüt içindeydim. Yardımlarınız için teşekkürler...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:39
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tereddüt etmene gerek yok.sağlık kurulu raporun %90 ve altında bir derece ile çıkarsa kendin aracını kullanabileceksin.%90 dahil ve üstünde bir derece çıkarsa, üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılacak bir araç alabilirsiniz.Senin vekaletin olmadan hiçbir işlem yapılamaz.

Üye
    sertac Avatarı

Gerçek Adı
    sertaç
    Son Giriş
    16.07-2015
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkdaşlar ben alamadım hem ortapedik özürüm var hemde diyaliz hastasıyım araç almak için rapor almak istedim alamadım nedenide diyaliz hastası araba kullanmazmış... bu kadar saçma bi rapor verdiler

Üye
    sertac Avatarı

Gerçek Adı
    sertaç
    Son Giriş
    16.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zor oldu ama aldım.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@sertac

Nasıl aldınız, rapor olarak % kaç verdiler ve diyaliz hastası olarak araç kullanır ibaresi eklettinizmi.?

Üye
    sertac Avatarı

Gerçek Adı
    sertaç
    Son Giriş
    16.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporu veren nefrolog eğer araç kullanmasında diyalizin sakıncası yoktur yazarsa heyette h sınıfı ehliyet alabilir raporu veriyor en azından ankara hastanesinde böyle oldu . bana nefroloji %90 ve ortapedi %56 verdi totalde %95 rapor aldım .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @sertac

Bilgilendirme için teşekkürler. Ehliyet hayırlıl olsun.

Evet, burada doktor inisiyatifi ile sürücü belgesi alınabiliyor. Aklı başında ve insan evladı birilerine denk gelmek lazım!