Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    naffi Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    24.12-2016
    Saat
    17:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben de ehliyet almak üzere baş vurmayı düşünüyorum ve monoküler sürücülerin yaşadıkları zorluklar varsa öğrenmek isterim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Kastettiğiniz şey ehliyet/rapor almına dair zorluklar mı yksa kullanıma dair zorluklar mı?

Gece araba kullanma yasağı, araçta stikır olması zorunluluğu vb. uygulamalar mahkeme kararıyla iptal edilmiş durumda: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post745587

Sadece her yıl basit bir poliklinik raporu alım emniyete vermek durumunda olacaksınız o kadar: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post745586

Üye
    naffi Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    24.12-2016
    Saat
    17:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında benim öğrenmek istediğim arac kullanımı esnasında ne gibi zorluklarla karsılasılıyordu

Üye
    aksa Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    01.04-2013
    Saat
    10:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı dertten muzdaribim b tipi ehliyetim var 4 yıldır sol gözüm görmeden arac kullanıyorum kanunen ne yapmam gerekir trafikten mi bilgi almam gerekir

Üye
    Ümit Kurtuluş Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bosna
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    2

Diğer arkadaşları bilmem ama ben şahsen H sınıfı Ehliyet almadım. Nedenide hangi gözünüz olursa olsun bi tarafı görmüyorsunuz. Görmek için kafanızı çevirmeniz gerekiyor.

Mesela ben Sağ gözüm yok. Sağ aynaya bakmak için kafamı çevirmek zorunda kalıyorum. Buda solumu tamamen önümü kısmen görme kaybına sebep veriyor. Trafikte saliselik hareketler hem sizin hem sevdiklerinizi hemde karşı tarafın belkide hayatını kurtarıyor.

Şahsen ben Hem kendim Hem sevdiklerim Hemde trafikteki diğer insanların güvenliği için direksiyona oturmuyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bence de bir şey yapmanıza gerek yok. Monoküler olarak sürücü belgenizi değiştirseniz dahi bugün kullandıiğınız araçları aynen kullanmaya devam edersiniz. Değişen hiç bir şey olmayacağı için, bence B sınıfı sürücü belgenizi kullanmaya devam edebilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aksa Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    01.04-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o zaman kimse araç kullanmasın konuya böyle yaklaşım bizim gibilere ters değilmi çözüm için burda deyilmiyiz eğitimle çözümü gitmek daha iyi değilmi

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ümit arkadaşım o sizin düşünceniz bende saygı duyuyorum ama bende aynı durumdan müzdaribim ama ben kullanıyorum herhangi bir sıkıntıda olmuyor önemli olan kurallara uymak ne saglam insanlar var ehliyetli araç kullanıp dünyadan bir haber olan önemli olan nerde ne yapmayı bilmek kuralları yerli yerinde uygulamak

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

monuküler olup araç kullanan arkadaşlara tavsiyem çok ama çok dikkatli olmaları ve hızlı araç kullanmamaları. helede yoğun trafikde. hem kendileri hemde başkalarının hayatlarını riske etmeye değmez. yanınızda yolculuk yapanlar var ise onlardan da yardım almanız yerinde olacaktır. Ben kendi yaşadığımı anlatayım. Dayımın oğlu sol gözünden monoküler. Bir akraba düğününde konvoy olduk gidiyoruz. Dayımın oğlu nedense sırasından çıkıp dahada ileriden yer kapmaya çalıştı yeteri kadar görüş açısı olmadığından sol şeride çıkmasıyla bizim konvoyu sollayan ve ailecek gezintiye çıkan bir aracın ona çarpmasına sebebiyet verdi hem kendi arabası hemde çarpan araba pert oldu allahtan yaralanan olmadı ama. o ailenin yolda kalışı çektiği perişanlık ve yaşanan korku yaşanacak gibi değildi. O yüzden çok dikkatli olun lütfen gereksiz şerit değiştirmelerden sakının ve şerit değiştirirken mutlaka sizi sollayan veya yanınızdan geçen araç olup olmadığına dikkat edin.
    saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yok UZAKLAR, o kazanın nedeni sürücünün monoküler olması değil, hatalı sollama yapmasıdır. Monoküler sürücüler dünyanın her yerinde hiç bir kısıtlama olmaksızın araç kullanabiliyorlar. Bir gözlerinin görmüyor olması onları daha iyi ya da daha kötü sürücü yapmıyor yani.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ümit Kurtuluş Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bosna
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    2

Buzluçay arkadaşım bende sizin görüşünüze saygılıyım. Fakat Trafik kazalarında herzaman iki tarafın hatası yüzünden gerçekleşmiyor. Direksiyonda istediğiniz kadar usta olun. Gelip karşı taraftaki size çarptıktan sonra o kabiliyetlerinizin pekte bir önemi yok.

Kullanan arkadaşlara saygılıyım. Bu sadece benim düşüncem. Kendi canımda Eşimin Canıda Kızımın canıda Karşı tarafın canıda benim için direksiyona oturmaktan daha değerli.

Üye
    haker Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ZONGULDAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

monoküler ehliyetle araç kullanma hakkı pek çok kuruluşun katkıları ve mücadelesi ile 2006 yılında yasallaştı. ben şahsen tek gözümden dolayı çok daha dikkat etme ihtiyacı hissediyorum. biraz daha aynalara bakmak gerekiyor. bir süre sonra yeni ehliyetle araç kullanma gibi alışıyorsunuz. Monoküler araç kullanma haklarımızın bilinci ile hızlı gitmiyorum. kurallara riayet ediyorum. ehliyetimi 2000 yılında almıştım. 2003 te sağ gözümü tamamen kaybettim.Daha önce on da iki görüyordu. 3 yıl bekledim. yasa çıktı ehliyetimi B den B monoküler'e çevirdim. bir insanın herhangi bir uzvunda eksiklik var ise başka uzuvları gelişebiliyor. Bülent Bey ayrıca size teşekkür ederim.

Üye
    aksa Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    01.04-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

haker merabalar benimde ehliyetim b sınıfı b monokülere nasıl cevirdiniz nasıl bir yol izlemek gerekiyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Fatih, rapor alıp emniyete giderek sürücü belgenizi değiştirebilirsiniz. Ama yukarıda da yazdığım gibi, buna gerek yok bence. Sonuçta araç kullanımına dair hiç bir değişiklik olmayacak...

Üye
    die_rooot Avatarı

Gerçek Adı
    serdar başarır
    Son Giriş
    29.03-2013
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    möneküler ehlıyetlı olanlar taksı dolmus harıc tıcarı arac kullanabılırlermı gayrı tıcarı olanları kullanabılırlermı yanı ben kendıme dobla araba alıcam ama tıcarı olarak gecıyor kullanabılırmıyım...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon