Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:17
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    25

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Diğer arkadaşların da dediği gibi danıştay kararının çıktısını ruhsatın içine koyun sıkıntı yaşamayın.

Danıştay kararı: http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf

Ülkemizde sabah akşam yasalar değişiyor, danıştay kararları çıkıyor Bunları memurların bilmesi lazım hem fikirim ama siz de bende bu kararın çıktığı burada veya buna benzer sitede öğrendik. Biraz da kendimiz dikkat etmemiz ve haklarımızın ne olduğunu öğrenmeliyiz.

Üye
    kul_veysi Avatarı

Gerçek Adı
    veysi
    Son Giriş
    09.04-2016
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

26.09.2006 tarih ve 26301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin onbeşinci fıkrasının (ç) bendinde; " Monoküler kişiler;
    1) A1, A2, B, F sınıfı sürücü belgesi alabilir.
    2) Ticari araç kullanamaz.
    3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.
    4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.
    5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.
    6) Kullanacakları araçların azami hız sınırları; yerleşim yeri içinde 50, yerleşim yeri dışında 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır." hükmü bulunmaktadır.

Monoküler sürücülerin her yıl göz uzmanından sağlık raporu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Monoküler sürücülerin her yıl almak zorunda olduğu raporu ilgili tescil kuruluşunca kayıtlara işletebilir veya işletmeden araç kullanırken denetimlerde gösterilmek üzere yanında bulundurması yeterlidir.

Ayrıca, Monoküler sürücülerin gece araç kullanmasında sakınca bulunmamaktadır.

İyi günler dileriz.

-----------------------------------------------------
    Malatya Trafik Tescil Sube Mudurlugu

-----------------------------------------------------
    Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

Bimer başvurum sonucu bana gönderilen cevap bu arkadaşlar en net ve güncel bilgi olurda benim gibi yeni araç alıp şüphede kalan arkadaşlar için paylaştım hepinize kazasız belasız hayırlı sağlıklı ömürler dilerim...

2015/7 ay

Üye
    Birhan13 Avatarı

Son Giriş
    10.04-2016
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm arkadaşlar 10 dk önce susurluk ta trafik cevirmesi kontrolden geçtim gece araç kullanamazsınız dediler ve 1600 lira ceza kestiler nasıl bi iştir bu bi açıklama yapın lütfen nasıl çözülecek bu sorun

Üye
    kul_veysi Avatarı

Gerçek Adı
    veysi
    Son Giriş
    09.04-2016
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Birhan13

Trafik şubeye git bi görüş ben emniyet müdürlüğüne e devletten yazdım cevapta açıkça gece kullanabilirsiniz yazıyor forumda paylaştım zaten bi önceki mesaj ..cevabı yanımda taşıyorum ödeme gerekli yerlere iptali için itirazda bulun ..Hatta benim paylaşımıda gösterebilirsin yapılan uygulama yasal değil iptal edilir diye düşünüyorum ...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Birhan13

Oturduğu yerden kıç büyüten, ceza yazmaktan başka bi halt bilmeyen bir şekilde kapağı devlete atmış memur bozuntuları oldukça rahat yüzü yok.
    Yeni bile değil yasak kalkalı çok oldu.

Üye
    Birhan13 Avatarı

Son Giriş
    10.04-2016
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kul_veysi
    Ufukalp

teşekkürler manisa trafik şubeye gittim onlarında böyle birşeyden haberinin olmadığını soyledi anlamıyorum nasıl iş yapıyorlar danıştayın kararını gösterdim bu dava daha karara bağlanmamıştır denildi

bimere başvurdum ordan cevap bekliyorum bakalım sonuç ne olacak

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Birhan13
    Nasıl, hangi dava sonuçlanmamış?
    Ta 2008 de monoküler sürücüye gece araç kullanma yasağı getiren yönetmeliğin ilgili maddesi danıştayca iptal edildi diye biliyorum.

http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Birhan13

Kesinlikle gece sürüş vb. bir şart yok. Emniyet'e yazılı olarak başvurup yazılı olarak cevap iste. Gelen cevabı araç kullanırken yanında bulundurursun...

Sayfa 5 / 5 İlkİlk 12345