Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    00:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba

Dediğim gibi kendi sorumu kendim cevaplayacağım, bana özelden yazıp bilgi isteyen arkadaşlar oluyor.
    Biz öyle bir milletiz ki engelliyiz ama birbirimize bile destek olmuyoruz. Şu soruya cevap yazılmamış ya cidden bu forumda monoküler olarak araç kullanan ve cevaplamayan herkesi kınıyorum.
    Neyse ben ehliyetimi aldım 3 haftadır araç kullanıyorum, mesela pazar akşam saat 7 gibi canım sıkıldı sahilde sarıyer bebek tur attım. Yani Bülent arkadaşımızın da yazdığı gibi sürdükçe alışkanlık oluyor ve sağ sol korkunuz olmuyor gayet profesyonel sürüyorsunuz.
    Bunu ben şöyle yorumluyorum, ben tek görüm görmemesine rağmen normal hayatımı 2 gözüm görüyorcasına sürdürüyorum fakat biri tek gözünü kapattığında sen nasıl bu şekilde yürüyor geziyorsun tarzında konuşuyor. Bu tamamen alışkanlıkla ve zamanla tecrübe edinmeyle alakalı.
    Araçda böyle bir şey bence, yani benim gibi monoküler arkadaşlar korkmasınlar, dikkatli olun yeter.

Üye
    beyazenerji Avatarı

Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    20:00
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yamaner1989;
    arkadaşım dilekçenden ötürü gelen cevapta anlaşılan yediğin ceza gece araç kullandığın için değil her sene zorunlu olarak alman gereken göz doktorundan raporu alıp trafik tescil arşivdeki dosyana koyup güncellememekten yemişsin...

ogormek;
    önyargılı zaten yönetmeliği inceleseler anlayacaklar bir gözün görme yetisini yitirdikten sonra 1 sene zaman geçtikten sonra monoküler ehliyet alabilir diyor. yani vücut tek gözlü haline adaptasyon sağlaması için gözün kaybından sonraki 1 yılı işaret ediyor. tabiki iki gözü gören biri gözünün tekini kapattığında çaya şekeri bile atamaz yere döker burada adaptosyon süreci var.... hatta monoküler sürücüler normal sürücülerden daha dikkatli ve daha özenli araç kullanıyor...

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Tek gözü (monoküler) olan ya da tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi sahibi olabilecek. Bu kişilerde, görme gücünün 10'da 10 olması, yatay görüş alanının 120 dereceden daha az olmaması şartları aranacak.
    Hayatının herhangi bir döneminde tek gözlü durumuna gelenler, olayın üzerinden en az 1 yıllık adaptasyon süreci geçtikten sonra ve 120 dereceden daha az olmamak koşuluyla görüş alanına sahip olduğu saptanırsa sürücü belgesi alabilecek.
    Monoküler kişiler (A1), (A2), (B) ve (F) sınıfı sürücü belgesi alabilecek, ticari araç kullanamayacak. Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılacak.
    Monoküler olanların kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunacak, arka camın sağ ve sol üst köşelerine bu durumlarını gösteren işaret yapıştırılacak.
    Monoküler sürücüler, gün batımından bir saat sonrasıyla gün doğumundan bir saat öncesi arasında kalan gece diliminde araç kullanamayacak.
    Bu kişilerin kullanacakları araçların azami hızı yerleşim yerinde 50 kilometre olacak. Yerleşim yeri dışında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen hız sınırından 10 kilometre düşük hız yapılacak.
    Monoküler sürücüler her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu alacak. Yatay düzlemde her iki gözde ayrı ayrı görme alanı 120 dereceden daha az olanlar sürücü belgesi sahibi olamayacak. İki gözden herhangi birinde 120 dereceden az görme alanı olanlara monoküler sürücü belgesi verilecek.
    Göz kaslarındaki bozukluk nedeniyle her iki gözünde tam pizotisi (göz kapağının düşmesi) olanlar sürücü belgesi alamayacak. Tek taraflı pitozisi olup pupili kapalı kişiler, monoküler gibi işlem görecek. Ameliyatla durumunu düzeltenler, görme derecelerine ilişkin şartları yerine getirirlerse, ehliyet alabilecek.
    Paralitik şaşı (felce bağlı göz kaslarının çalışmaması) ya da diplopi (çift görme) olanlar, görme dereceleri ne olursa olsun ehliyet sahibi olamayacak. Monokülerler dahil, diplopi tanısı konulan sürücünün belgesine de el konulacak. (A1), (A2), (B), (F) ve (H) sınıfı için özellikli gözlükler veya kapama ile diplopi kontrol edilebiliyor ve sürücü sürme işlemi sırasında bunlara dikkat edebiliyorsa, 9 ay sonra kapama için monokülarite kriterine uymak koşulu ile ilgili merkez görüşü alınarak sürmeye devam edebilecek.
    Tüm sınıf ehliyetler için tıbbi destek alınarak iyi bir fonksiyonel adaptasyon ve rehabilitasyon sağlanmışsa, durağan olan 9 aylık ya da daha fazla süreli diplopide, bu sürenin sonunda sürüşe izin verilebilecek.
    Diplopi geçmiyor veya rehabilite edilemiyorsa (C), (D), (E) ve (G) sınıfı ehliyet sahiplerine sürüş izni verilmeyecek. Bir gözün kapatılarak araç kullanılması bu grup için geçerli olmayacak.
    Görmeyi zamanla azaltabilecek hastalıklarda görme durumu şartlara uysa dahi, sürücü muayenesi yılda 1 kez tekrarlanacak.

Üye
    reiis Avatarı

Gerçek Adı
    huseyin
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

liljan hanim konuda gece araba surme yasagi kalkti deniyor sen konunun sonunda yok yasaktir diyorsun bi aciklarmisin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Gece sürüş yasağı da araçta monoküler sürücü olduğunu gösteren etiket şartı da söz konusu değil. Bu çok çok net bir durumdur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Cassini Avatarı

Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    01:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2013 yılına geldik hâlâ 2008 yılında çıkan karardan bazı polis memurlarının haberi yok. "Gece araç kullanamazsınız, aracınız men edilecek" diyorlar. Dilimde tüy bitti anlatmaktan. Danıştay kararıyla yasak kalktı emniyet birimlerine yazıyla bildirildi diyorum, bize öyle bir bilgi gelmedi diyorlar. Uygulama yapan memurun yaptığı uygulamanın kanunundan, tüzüğünden haberi olmaması gibi gülünç bir durum olabilir mi? İşin bir diğer komik boyutu da yasağın kalktığını araştırmak istemiyorlar. Oysa ki plakayı sorgulamak için aradıkları nöbetçi memuru arayıp anında durumu öğrenebilirler.

Monoküler sürücülere tavsiyem http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf bu adresteki danıştay kararını yazıcıdan çıkarın aracınızda dursun. Ayrıca bulunduğunuz bölgenin emniyet birimine giderek yasağın kalktığına dair imzalı kaşeli bir evrak alın. Trafik uygulamasında polis memuru yasağın kalktığını kabullenmek istemiyorsa bu belgeleri gösterin.

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

en mantıklısı öyle yapmak

Üye
    bisnev Avatarı

Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    12:18
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar ben de monoküler ehliyete sahibim fakat uzun zamandır araç kullanmıyorum bu yüzden de her yıl göz raporunu hastaneye vermek gibi bir durumum olmadı benim merak ettiğim şu ben şimdi trafik çevirmesinde kontrol amaçlı durdurulsam ve bu durum ortaya çıksa ki çıkar bana uygulanacak yaptırım tam olarak nedir sadece para cezası mı yoksa ehliyeti süreli veya süresiz olarak geri alma gibi bir durum var mı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Para cezası ve sürücü belgesinin iptali ile karşılaşırsınız. Ki zaten kontrol yapmadığınızda sürücü belgeniz geçersiz konuma düşmüştür.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kazım80 Avatarı

Son Giriş
    26.08-2013
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haberi şu an öğrendim ve sevinçten kuşlar gibi hafifledim... Minnettarım sizlere..

Üye
    sonerpasam Avatarı

Son Giriş
    27.09-2013
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar... sol gözümde doğuştan göz tembelliği vardı görme çok az yani.. sağ gözüm tam görüyor.. renk körlüğüm yok.. normalde monoküler ehliyet almam gerekiyordu ama sağlık raporu aldığım hastane (devlet kurumu oluyor bu arada özel de değil) sağ göz sol göz kapatmadan direk oku dedi bende okudum sonra raporu verdi.. her iki gözüm görüyormuş gibi rapor verdi bende bişe diyemedim birden ne yapacağımı bilemedim aldım raporu çıktım.. sonra sınavları kazandım ehliyetimi aldım.. ama şimdi içim içimi yiyor bişe olur mu diye.. vicdanım sızlıyor.. siz olsanız ne yapardınız monoküler e çevirir miydiniz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Tadını çıkar Soner kardeşim... Özenli ve dikkatli araba kullan yeter.

Üye
    onurveemir Avatarı

Gerçek Adı
    onur şevik
    Son Giriş
    11.07-2015
    Saat
    02:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben yıllardır araç kullanıyorum. Gece veya gündüz birçok çevirmeye yakalandım. Uzun yola çıktım binlerce km yol gittim ama ehliyetle ilgili bir problemle karşılaşmadım çok şükür.. Sanırım keyfi hareket ediyorlar

kurallara çok iyi uymalısın.. Sinyal, dönüş açısı ve sağa dönüşlerde biraz daha fazla dikkatli olmalısın

Üye
    meh020 Avatarı

Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,
    Denizli de ikamet etmekteyim monoküler ehliyet alacağım. Gece araç kullanma yasağının kalktığı çok kesin ama neden emniyetteki arkadaşların haberi yok acaba... Emniyetteki ehliyet birimini aradım gece araç kullanma yasağı kalktı dediğim de nerden duydunuz öyle birsey olsa bizim haberimiz olur öyle birşey yok diyorlar.. Tüm birimlere yazı yazılmasını nasıl talep edebiliriz ??yoksa çevirmeye girsek ceza yazmak istediğinde dirensek bağlı bulunduğu emniyete arayacak onların zaten haberi yok sonra bir sürü uğraş boş yere ..

Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    25

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @onerpasam

Ben çevirmezdim. her yıl göz doktorundan aldığın raporu trafiğe vermek zorunda kalmazsın
    Tabi kendin göz kontrolünü yaptır trafiğe çıkamayacak kadar da ileriyse kaza riskini de arttırmamak lazım diye düşünüyorum.

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon