Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    14:55
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar ben
    04/11/2004 te yurtdışından bir araç ithal edilp aldım,gümrük müdürlüğü ithal izin belgesi ile şu an araç hala durmaktadır.

daha sonra 17 aralık 2009 dada yurt içinden sıfır km bir araç aldım şuan kullanmaktayım.
    benim sorunum bu elimde olan yurtdışından aldığım aracımı gümrük müdürlüğü aracılığı ile engelli bir arkadaşa devir için başvuruda bulunduk gerekli işlemler yapıldı, notere gittik hibe yolu ile elimizde gümrük müdürlüğünün yazısıyla bir türlü devir işlemini gerçekleştiremedik.

noterde söylenen araç kayıtlı olduğu trafik şube den onay alamıyor denildi.ordanda aldığımız cevap araç üzerinde bir tek gümrük müdürlüğünün koyduğu hak mahrumiyeti var denildi. acaba 2 araç üzerime ÖTV siz kayıtlı olduğu içinmi yoksa nedir sorun?
    bilgilendirirseniz çok sevinirim

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

İthal edilen aracın şerhini kaldırtmak için Ankara Naklihane'ye gönderilecek dilekçe.
    Bildiğiniz üzere ithal tarihinden itibaren 10 yıl geçmiş bulunan sakat statüsündeki otomobiller vergisiz olarak istenilen kişiye satılabilir.
    Ne var ki bunun olabilmesi için araç ruhsatındaki şerhin kaldırılması gerek. Bu da ancak ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü'nce yapılabiliyor.

İşte bu işlemi posta yoluyla gönderdiği bir dilekçeyle gerçekleştiren bir arkadaşımızın yazışmaları aşağıdadır. Emsal olması açısından paylaşmak istedim:

Şerhin kaldırılması için Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne gönderilecek dilekçe örneği:

ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü
    istanbul yolu 6.km.toprak mahsülleri arkası behiçköy/ankara

1998 yılında sakatlara mahsus özel tertibatlı otomobilimi yurtdışından bedelsiz ithal ettim.
    ... marka otomobilimin şasi nosu ve motor nosu ...... dur. Malatya trafik amirliğince otomobilimin üzerine satılamaz-devredilmez şerhi konulduğu için 10 yılını doldurduğu halde aracımı satamıyorum. Vergisiz, harçsız olarak otomobilimin üzerindeki şerihin kaldırılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim

Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'nden gelen yanıt:
    ilgi:sayılı dilekçenize cevap...

ilgide kayıtlı dilekçeniz konusu ile alakalı olarak aynı gün ve sayılı yazımızla malatya trafik şube müdürlüğüne araç üzerinde bulunan şerhin kaldırılması hususunda bilgi verilmiştir.
    bilgi alınmasını rica ederim.

A.s..... G......
    Müdür yardımcısı gümrük müdürü A.

istanbul yolu 6.km. TCDD gümrüklü ambarları behiçbey/ankara
    0312 397 77 89 / 405 faks: 0312 397 75 52

tc başbakanlık gümrük müsteşarlığı ankara gümrük ve muhafaza başmüdürlüğü
    naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü ankara

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama benim aracım 10 yılı doldurmadı daha 6 yıl oldu,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Olsun, yine de devir için Naklihane'den izin almanız şart. Aksi halde satış mümkün değil.

Üye
    birkul Avatarı

Son Giriş
    11.12-2012
    Saat
    09:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2 aracı üzerine nasıl aldın onuda anlamadım. normalde sistem düzgün çalışsa buna izin vermemesi gerek oda ilginç bir durum

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

5 yılı doldurduktan sonra 2. bir araç alabilme hakkımız yokmu? ben prosüdürü bilmiyorum gittim yurtiçinden bir otomobil firmasından sıfır ÖTV siz olarak aldım kullanıyorum.fakat elimde olan yurt dışından aldığım 5 yılını doldurmasına rağmen başka bir özürlü arkadaşa satmak için ankaraya gümrük müdürlüğüne gittik, fakat bir türlü noterde hibe satış onayı verilmedi, bize söylenen sistem onay vermiyor denildi.bir türlü çözemedim hala bir çözümde bulamadım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yurt içinden alım için 5 yıl geçmesi yeterli. Yurt içinden alınmış eldeki aracı satma zorunluluğu da yok.
    Ama yurt dışından alınan araç elden çıkartılmadan yurt içinden araç almak çok pahalıya patlayabilir size. Çünkü bir kişi ancak tek bir ötv'si araç alabilir. Bu haldeyken büyük risk var. Bir an önce yurt dışından aldığınız aracı sakat birine satmaya bakın.

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa, yurt dışından aldığım aracımın ötv sini ödersem aracı normale çıkarırsam herhangibir sorun çıkmaz değilmi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Teorik olarak aynı anda iki araç alamaman gerekirdi. ve yine teorik olarak ikinci arabanın ÖTV'sini senden geri almaları lazım. Ama, bu hata farkedilmeden ilk aracını satarsan hiç bir sorun olmadan paçayı kurtarabilirsin....

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam oturan boğa.
    ilk aracımı 4 ay önce özürlü bir arkadaşa 3.000-tl ye sattım gümrük müdürlüğünde işlemleri yaptım ama bir türlü noter den onay çıkmadı.bize denilen araç üzerinde bir sorun var dediler.ben şimdi bu aracın ötv sini ödeyip normale çıkarıp elimden çıkarmak istiyorum.yine sorun yaşarmıyım?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

sayın avast39 aynı şeyi bende yaptım ve aracımı 7 yıl sonra normal birine sattım.
    kısaca anlatmak gerekirse
    gümrük müdürlüğünden aracını satabileceğin ile ilgili aldığın yazının bir nüshasınıda bağlı bulunduğun trafik dairesine göndermeleri gerekmekte
    trafik dairesi sana aynı rehinli araçları (borcu bitince ) satmak için düzenlediği bir yazı gibi yazı verecek
    o yazıyla notere gidip satışını gerçekleştireceksin
    trafik ten o yazıyı almadan senin ithal ettiğin arabayın satışını noter yapmaz

hoşçakal kolay gelsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

ottobock'un yazdığı gibi elden çıkartırsan, bir sorun yaşamayacağını umuyorum. Ama inan bu şansa bağlı... Biri çıkıp "aynı anda iki aracı vergisiz almışsın" diye tespitte bulunursa, o zaman maliye işe karışabilir.. Olmamasını umalım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa
    peki ben bu gümrük müdürlüğünde vergilerimi gümrük müdürlüğünemi yoksa vergi dairelerinemi yatıracağım,bu nasıl olacak?ve 2. bir aracı yurtiçinden sıfır olarak aldıysam ve aldığım yerin vergi dairesi onay verdiyse bunun sorumlusu benmiyim yoksa aracı satan firma ile vergi dairesimi?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

sen ikinci aracınıdamı vergi indirimli aldın yani iki tane tekerlekli sandalye işaretli aracınmı var

Üye
    avast39 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet 2 tane tekerlekli sandalye işaretli aracım var.birisini kasım 2004 yılında yurtdışından aldım diğerinide yurtiçi sıfır araç aldım. bazı engelli arkadaşlar bir tane yurtdışı bir tane yurtiçi araç alabilirmişiz ende yurtdışından aldığım aracı nasıl olsa satarım dedim satmadan 2. aracımı yurtiçinden aldım hiçbir sorun çıkmadanda işlemler yapıldı aracımı firma teslim etti. şuan ikisinide kullanıyorum

Sayfa 1 / 2 12 SonSon