Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    abdullah2727 Avatarı

Gerçek Adı
    abdullah
    Son Giriş
    28.08-2012
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar

ben uygun bi araç buldum.almayı düşünüyorum fakat araç normal pilakalı
    eger donanım taktırırsam trafik devir alırken bana özürlü plakası çıkarır mı artı sıfır araç alırken bizi baya ugraştırıyorlar sadece h-sınıfı ehliyetim bu iş için yeterli olurm u yoksa yeniden rapormu isterler.

beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim çünkü sıfır araç alacak gücüm yok belki benimde bu sayede bi aracım olur cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Üye
    birkul Avatarı

Son Giriş
    11.12-2012
    Saat
    09:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet normal 2. el bir araç alıp aparat taktırıp ruhsatı vs işlemleri yaparak engelli plakası çıkartabilirsin
    mtv sindende muaf olursun. hçbir sorun olmaz.

0 araç alırken de ugraştırıyorlar demişsin maddi sorun dılındaki ugraşlar 2. el araçtakiyle aynıdır onda da aparat takılacak tse standartı vs olup ruhsata işlenecek aynı prosedür onun içnide geçerli farketmiyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, maalesef teorik olarak sıfır araç ile 2. el araç arasında bir prosedür farkı yok... Yine rapor, yine trafik tescil, yine maliye süreci...

Üye
    abdullah2727 Avatarı

Gerçek Adı
    abdullah
    Son Giriş
    28.08-2012
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben ortopedik özürlüyüm sıfır araç alacak kadar param yok o yüzden 2.el bi araç alıp tertibat taktırsam h- sınıfı ehliyetimde var maliye benden yine rapor istermi mtv den muaf olmak için yoksa tam teşekküllü hastaneden özel tertibatlı araç kullana bilirdiye yine rapormu almam lazım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

ikinci el de olsa bir özel donanım takılacaksa ve/veya vergi avantajı olacaksa, yetkili hastaneler'den alınmış rapor şart.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    zeynesmur Avatarı

Son Giriş
    03.06-2013
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bülent peki ben normal ötv ile alakası olmayan aracı aldığımda ruhsata işlettiğimde 5 yıl kuralı sanırım burda uygulanmayacak..yani bu aracıda 5 yıl satamayacakmıyım? selamlar.

birde şuanda 5 yılı dolan aracımı normal birine satış yapıcam bana tam süreç ile ilgili bilgi verebilirmisiniz teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

İkinci el araçlarda hiç bir sınırlama yok. İstenildiği zaman satılabilir.

Aracın noter satışını yapacaksınız. Sonra proje çizdirip donanımı çıkartarak trafikte ruhsatı o şekilde değiştirteceksiniz. Kabaca bu şekilde olacak...

İşlemi adım adım yapan arkadaşlar daha detaylı bilgi verise güzel olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dankin Avatarı

Gerçek Adı
    melih
    Son Giriş
    04.11-2016
    Saat
    06:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet arkadaslar daha onceden bu islemi yaptiran varsa adim adim soyleye bilirmi bende 2. El arac alip aparat taktiracagim. İlk arabam olacagindan hem heyecanliyim hemde bilmedigimden teles icersindeyim )

Üye
    umutsuz13 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya Ve Çevresi :)
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sırayla şöyle

1- Noter Satışı
    2- Tertibat takın araca
    3- Makina Mühendisine gidip proje çizdirin
    4- Makina mühendisi 2 adet dosya vericek biri maliye ye diğeri TUVTURK e Maliye için verilen dosyayı ve aracı maliyeye götürün bakıp onaylıcaklar arac vergiden muaf olucak
    5- Zorunnlu trafik sigortasını yapın

Bu işlemleri yaptıktan sonra dosyanızı ve aracınızla beraber TUVTURK muayene istasyonuna gidip tertibatı ruhsata işletin ardından trafiğe gidin normal plakanızı alın takın araca olay bu kadar.

Zor görünsede aslında cok basit. HAYIRLI OLSUN