Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    snipper Avatarı

Son Giriş
    27.03-2014
    Saat
    11:58
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Burda kafama takılan ve önemli olduğunu düşündüğüm bir soruyu sormak istiyorum.
    Eminimki bu konuyla alakalı birçok engelli arkadaşım bi cevap bekliyordur ve burda ispatıyla hangi yasa ve kanuna göre olduğunu belirten bir cevap çoğu engelli vatandaşımızın aklındaki soru işaretini kaldıracaktır .

Soru: H sınıfı ehliyeti olan engelli bir vatandaşımız ötv istisnasından faydalanarak yurt içinden sıfır araç alıyor. Fakat bu aracını arkadaşımız 2 yıl sonra satmaya karar veriyor (5 yılı doldurmamış) aracının ötv sini vergi dairesine ödüyor arabasını normal plakaya çevirip satıyor.

ötv yi ödemiş olması 5 yılı dolmadan ikinci aracı yine ötv siz almasına imkan sağlar mı.

Teşekkürler.

_____

CEVABI BULDUM TEŞEKKÜRLER.

d) İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışı
    Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendine göre ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanan araçların istisnadan yararlananlar dışındaki üçüncü şahıslar tarafından (bağış, hibe veya satış şeklinde) iktisabında, adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir. İstisnadan yararlanılarak ilk iktisabı yapılan aracın ilk iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden satılması sırasında Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi uyarınca ÖTV ödenmiş olması, bu süre içinde ilk iktisabı yapılacak diğer bir araç için istisnadan yararlanmayı sağlamamaktadır.
    Ayrıca, istisnadan yararlanılarak iktisap edilen aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçtikten sonra, istisnadan yararlanan kişinin, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi kapsamında iktisap edeceği bir başka araç için de ÖTV istisnası uygulanması mümkün olup, bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Kendin pişir kendin ye gibi olmuş

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende 2 yıl önce 2ci el olarak gümrükten aldım araba şimdi ötv sini ödeyip normale çevirmek istiyorum gümrüğü arıyorum adam yokki bilgi versin yafu ne kötü (

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Telefonla sormayın, posta ile dilekçe gönderip sorun: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...k-dilekce.html

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim saolun

Üye
    çerkez2000 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bide şöyle bişey var bugün gümrüğe gittim 2 yıl önce getirdiğim aracımı vergilerini ödeyerek satmak istiyorum dedim bana verdikleri cevap 3 yılı doldurmadan ne vergilerini ödeyebiliyomuşuz nede engelli birine satabiliyomuşuz mecbur 3 yıl bekliyecekmişiz
    bu kanunu çıkaranın...

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Snipper kardeş,
    malesef her ne şekilde satarsan sat bu hakkın her 5 yılda bir kez.