Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Prens Esat Avatarı

Gerçek Adı
    Esat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    Akdeniz-Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aslinda bu tür uygulama AB de var yani engellinin yakitini devlet karşiliyor her ay belli bir litre olarak bu uygulama türekiyedede uygulanabilir diyorum ki biz sadece Akaryakit tan ÖTV alinmasi diyoruz kdv i ödemeye raziyiz sadece ÖTV ödemeye karşi olmaliyiz.

Üye
    güllerdiyarı Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ısparta
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

prens esat;
    mantıklı bence

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Arkadaslar anayasamizda devletin koydugu verginin adil olmasi ve vergi odeyenin gucu nispetinde alinmasi gerektigi soylenir. Bu baglamda benzinden alinan vergi bir dunya rekoru olmakla birlikte anayasal olarak aciklanmaktan uzaktir cunku insanimizin gucunun cok cok uzerindedir. Kisi basi milli geliri 50 bin dolar olan Amerikalilar benzini bir liraya biz dort liraya aliyoruz. Hele de engellilerin bu vergileri odemesi imkansizdir. Caresizce cok mecburi olmadikca arac kullanmama yoluna gitmek yegane cozum oluyor. Bu ise bizi eve tikamanin baska bir yoludur.

Engellier ozelinde arac ve dolayisiyla yakit bir luks degil zorunluluktur. Nasil arac aliminda otv muafiyeti makul bir uygulama ise aylik belli bir limitte engellinin kullandigi benzinden devletin vergi almamasini istemek son derece makuldur. Ornegin aylik 500 liralik benzin alan engelli vatandas daha sonra bu fislerle devletin ilgili birimine gidip vergi iadesi alabilmelidir. Limitli ve sadece engellilere saglanan bir hak oldugundan suistimale acik bir yani da yoktur. Son derece hakli anlasilabilir bir istektir. Engelliler sadece calismiyorlar. Henuz calismayan ama okuyan engelli arkadaslarimiz var. Kaldiki calisanalrin gelirleri de bellidir. Bu insanlar araba alabiliyorsa bir dunya rekoru olan benzindeki bu fahis vergileri de odeyebilir demek her seyden once haksiz bir soylemdir. Ayni sancilari cekien engelli arkadaslardan gelince de ayiptir...

Bazi engelli arkadaslarimiz engelliler bir sey istediginde bunu kafadan abartili bir istek olarak gorme egiliminde. Dunyanin gelismis demokrasilerinde bir engellinin nasil yasadigini bilseler bu taleplerin masumiyetini eminim anlayacaklardir.

Bu konuyu gundemde tutmaliyiz arkadaslar. Entellilerin belli bir limitte yakit ihtiyaclari ucret iadesi yoluyla vergiden muaf olmalidir.

Engelli olmayan vatandas toplu ulasim araclariyla sorununu asabilir. Ya engelliler ne yapacak?
    Bunu en iyi anlayacak olan engelli arkadaslarimiza bile derdimizi anlatamiyorsak hukumetin buna "belescilik" olarak bakmasi dogaldir...

mehmet sarıkurt
    Misafir Üye
    mehmet sarıkurt Avatarı

Sıla arkadaş galiba senin maddi durumun hayli iyi ama birde maddi durumu iyi olmayıp mecburiyetten zar zor eskide olsa araba almak zorunda olanlar var ve sana katılıyorum hak veriyorum Uzaklar arkadaş çünki bende spastik engelliyim otobüsle bir yere gitmem imkansız ve en büyük problem tekerlekli sandalyem merdivenler yaşamayan bilmez annem hergün beni oturduğumuz yerden 25 dakikalık uzaktaki iş eğitim merkezine götürüp getiriyor ve aylık 400tl benzin alıyor bazen öyle zorlanıyorki benzin alamıyor benide götüremiyor ki annem askeri ücretli gezmeye gidemiyoruz çünki o benzinle beni okula götüre bilsin diye servisle gidemiyorum çünki servis şirketinin bana uygun kolayca inip binebileceğim uygun aracı yok oturdoğumuz mevkide bana uygun okul yada iş eğitim merkezi yok yani arkadaşlar böyle giderse inşallah olmasın eve kapanmak zorunda kalacağım bu akaryakıtda fiyat indirimi ve bizlere daha ucuza verilse ne olur bu kadarcıkla devletimiz batmaz herhalde lütfen birlik olup sesimizi çıkaralım mesela ben bugün bimere yazdım sizlerdende aynı duyarlılığı bekliyorum bilik olalım selamlar

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Türkiyede devlet bize babalık değil ,biz devlete babalık yapıyoruz.
    Bu ülkede devlet karşımızda şımarık bir çocuk, biz de onun bütün bakımını üstlenen veliler gibiyiz.
    Maaşımızın yarısı vergiye ,kesintilere gidiyor.Zenginlerden bir türlü alınamayan vergiler asgari ücretlinin yada bordrolu çalışan vatandaşın sırtından alınıyor.Dünyanın en yüksek vergili en pahalı benzinini kullanıyoruz.Bizimle aynı kaynaklara sahip ülkelere göre benzine % 50 daha fazla para ödüyoruz.
    Özel şoförleri ile lüks arabalarıyla, benzine para ödemeden gezen devlet büyüklerimizin !!( bindikleri arabaların silinir büyüklüğünden bahsediliyor ) bizim düştüğümüz zor durumu anlamalarını bekleyemeyiz..
    Gökteki uçan kuş ne yapsın yerdeki karıncayı değil mi yağ ve prinç dağıtıldıkça bu ülkede yıllardır böyle olmuştur ve böyle devam edecektir.
    Bana göre devlet , vatandaşına kömür , prinç sadakaları dağıtan değil, vatandaşını kömür ,prince ihtiyaç duymayacak hale getirendir.
    Neyse konumuza gelirsek;
    Hayatında arabasını bir uzvu gibi kullanan biz engelliler için devlet böyle bir uygulama başlatırsa işte o zaman ben devlete ,devlet baba derim.

Üye
    DOĞAN 74 Avatarı

Gerçek Adı
    DOĞAN
    Son Giriş
    30.04-2012
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    ŞIRNAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok güzel bir öneri ceren hanım ama olacağını sanmıyorum

çünkü bende araba sahibi olduğum bedava değilde en azında daha ucuz olsa

Üye
    suat06 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda muzdarip biri olarak, yapılacak bir toplu harekette bende varım arkadaşlar...

Üye
    karakeçili Avatarı

Gerçek Adı
    HALİL
    Son Giriş
    03.01-2013
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

araba alırken ÖTV ödemediğimiz gibi yakıtı alırken de ÖTV muafiyeti olsun. plakalar belli zaten. devletten çok ta muazzam birşey istemiyoruz. öte yanda dünyanın en pahalı yakıtını biz tüketiyoruz verginin vergisini ödeyen tek millet biziz. dünya milletlerinin bu konuda bize şapka çıkarması gerekir.

mehmet sarıkurt
    Misafir Üye
    mehmet sarıkurt Avatarı

teşekkürler CEREN kardeş harika yazmışsın bende akaryakıt bedava verilsin demiyorum sadece ÖTV indirimine dahi razıyız ve bunun istismar olasılığı çok zayıf plaka belli ruhsat belli hadi arkadaşlar hep birlik olalım haa unutmadan devlet baba gene halkının ağzına bir parmak bal sürdü bakalım ne kadar dayanır benzin fiyatlarında litrede 4tl ila 2tl indirim yapıp lutufta bulunmuş lütfen arkadaşlar bimere engelliler için ÖTV indirimi istediğimizi yazalım

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Fırsat eşitliği adına yapılabilir... Şöyle bir gerçek var ki bu ülkede engelliler ortalama yaşam şartlarını yakalamak adına diğer insanlardan daha fazla para harcamak zorundalar... Örneğin akaryakıtta... Ancak diğer arkadaşların dediği gibi buna gelene kadar daha bir çok konu var...

Üye
    DJ UĞUR Avatarı

Son Giriş
    17.12-2010
    Saat
    10:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam arkadaşlar; evt engelliyiz. ama bu demek değil ki herşeyi bedava alalım. bizler çalışkan mücadeleci ne istediğini bilen haklarını bilen gururlu ve bi o kadarda mantıklı insanlar olmalıyız. düşünün engelli bi arkadaşımız otomatik vitez 1600 cc lik bi engelli aracı alıyor zaten vergilerden muaffff. bi de akaryakıt bedava olsun dersek insanların bize bakış açıları değişir. bunlarda buldukça bunadılar derler o nedenle her şeyi tadın da bırakalım. ve haklarımızı iyi bilip vatandaşların bilgilenmelerini sağlayalım. teşekkürler....

değerli arkadaşım selam... 4 tl ila 2 tl indirim yapılmadı akaryakıtta... 4 ila 2 kuruş yapıldı.... teşekkürler

Üye
    neoplis Avatarı

Gerçek Adı
    kimsesiz.
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:54
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ugur beyin bu görüşüne katılıyorum. insanların bize bedavadan yaşayan ikici sınıf insan gözüyle bakmasını istemem.

Üye
    remzi71 Avatarı

Gerçek Adı
    remzi
    Son Giriş
    29.06-2014
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sırdaş;

Sevgili arkadaşlar, evet herkes haklı gibi. ben sitede dolaşırken en çok konuşulan konular , kpss kamu kurumlarının açtıgı sınavlari, çalışanlar, işe girmeye çalışanlar, bu arada işe girmiş olup çalışanlarda bir magrurlanma hissetmiyorum desem yalan olur.
    Peki hiç benim gibi özel sektöre iş yapmaya çalışan, hatta inşaatlarda ekmek parası çıkartmak zorunda olanınız yokmu. O inşaatta 1.80 boyunda 90 kilo agırlıgında saglam bir insanla yeri geldiginde aynı işi yapmak zorunda kaldıgım çok oluyor.
    İşte bunun için arkadaşın söyldigi gibi bazı pozitif ayrımcılık gereklidir. Bunu duygusal degil , gerçekci düşünmek gerekir.
    Elbette bu işide suistimal edenler olacaktır. Ama bunun bir kanuni yaptırımıda olur o gün geldiginde aglayıp sızlamak onu kurtarmaz.
    bu arada 2006 da çıkan kanun elimdeki %40 belgemi de yok saydı o yüzden ben büyük ihtimal saglam insanlarla aynı mesafede koşuya devam edecegim. hepinize hayırlı günler dilerim. Saygılar.

DJ UĞUR;
    ben bedava olması taraftarı degilim. ama devletin aldıgı %65 oranındaki vergiyi % 15 civarına düşürsün az kar yapsın. benzinliklerin karı degişmesin çünki ticarethane onlar. sonra orakarda istenmeyen kişi konumuna düşmek istemem.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Arkadaşlar, burada önerilen şey ütopik değil. Avrupa'nın bir çok ülkesinde özellikle üniversite öğrencileri söz konusu olduğunda bedava ya da indirimli benzin sağlanması söz konusu.
    Ben de bu uygulamanın yürürlüğe konması gerektiğini düşünenlerdenim. Burada amaç sakatların evden çıkmasının özendirilmesi olmalıdır. Okula gitsin, işe gitsin, gezmeye çıksın...

Üye
    maraşal Avatarı

Gerçek Adı
    tük çavuş
    Son Giriş
    31.10-2015
    Saat
    11:36
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok iyiolur en azından vergiler alınmasın

Sayfa 4 / 14 İlkİlk 12345678 ... SonSon