Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kartal43 Avatarı

Son Giriş
    18.04-2011
    Saat
    18:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben kas hastasıyım ve 20 gün önçe rapor almaya gitim ve rapor olumsuz cıktı
    neticede kas hastası oldugum içinmiş... yürüyorum ama tabiki yürümemiz yavaş araba da kulana biliyorum üç tekerli motorum da var ama ehliyet olmadıgı için kulanamıyoruz plakayı da özürlü plakası olarak alamıyorum normal pilaka alabiliyorum .

bu konular hakında bilgisi olan kardeşlerim var mı ben nasıl ehliyetala bilirim.

Üye
    gezginemlak Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    01.06-2017
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kurs yerleri ile konuş ,onların yonlendirecegi saglik kurumuna başvur alirsin raporu.

Üye
    kartal43 Avatarı

Son Giriş
    18.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben kütahyalıyım kütahya devlet hastanesinden alın dediler elim deki raporun süresi varmı zaman gecmesi gerekiyormu acaba
    21,06,2010 tarihinde aldım. doktorlara da anlatım sıkıntılarımı anlammışlar bizi ben 4 km nasıl gidersem gidegim onlar için sorun degil ama biz özürlüler için sorun ve sıkıntı kim anlasınki yaşayan ve ceken bilir.

Üye
    kartal43 Avatarı

Son Giriş
    18.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sürücü yönetmeliği:

(2) Sinir Hastalıklarından;
    a) Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde ileri derecede bozuk olanlara, sürücü belgesi verilmez. hafif derecede bozukluğu mevcut olanlara, nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir.
    b) Periferik sinir sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan uzuvlarda parezi ve paraliziler araç kullanmayı ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde ileri derecede ise sürücü belgesi verilmez. hafif derecede güçsüzlüğü varsa, nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir. İki ayağı felçli (parapleji), diğer vücut fonksiyonları normal olan şahıslara H sınıfı sürücü belgesi verilebilir.
    c) Epilepsi tespitinde sürücü belgesi verilmez. Şüpheli durumlarda klinik gözlem ve EEG tetkiki dikkate alınır.
    (3) Kas Hastalıklarından myopati ve progresif muskuler distrofisi, myotonisi ve kas-sinir kavşak hastalıkları olan şahıslara sürücü belgesi verilmez. Nöroloji uzmanının kanaatine göre hafif vakalara yılda 1 kez muayene olmak kaydıyla A1, A2, B, F ve H sınıfı sürücü belgesi verilebilir.

Üye
    kartal43 Avatarı

Son Giriş
    18.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeşlerim bende kas hastasıyım 3 hafta önce h sınıfı sürüçü belgesi almak içi ama ortabatik uzmanı ila norolaji uzmanı kas hastasıyım diye bana h sürüçü belgesi alamasın dedi.ve alamadık eve bagımlı olarak.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Sitede kas hastası olup her yıl kontrol muayenesi yaptırmak şartı ile H sınıfı sürücü belgesi almış olan bir çok üyemiz var...
    Arkadaşlar, tecrübelerinizi yazar mısınız lütfen?

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Kas hastasıyım, 1 yıl önce devlet hastanesinden h sınıfı sürücü belgesi alır, yılda bir kontrol şartı ile elden tertibatlı araç kullanabilir şeklinde bir rapor aldım.

Önce noroloji doktoruna gönderiyorlar o muayene ediyor, emg, biyopsi raporlarınızda varsa hastalığın seyri, tipi açısından faydalı olacağı için yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.
    Alt ekstremite gücünden ziyade üst kollarınızın sırt kaslarınızın, ellerinizin gücünün 5 üzerinden değerlendirilerek en az 4 alması gerektiğini söyledi fizik tedavi uzmanları tüm bunları değerlendiriyorlar, noroloji doktoru başta olmak üzere, ortapedi ve fizik tedavininde puanlaması birbiriyle tutarlı ve 4 gibi bir rakam olursa heyetin görüşü de poliklinik sonuçlarını destekliyor genelde ve sonuç olumlu olabiliyor, yıl şerhi konularak.

Dediğim gibi sizin durumunuz doktorların ne kadar objektif ve iyi niyetide gözettiği önemli çünkü aynı dönemde bir başka kas hastası arkadaşımda olumsuz rapor aldı. Yani bir hastaneye bağlı kalmayın derim ben de oldukca ümitsiz başlamıştım ama sonuç çok şükür ki olumlu oldu, pes etmeyin ve özellikle üst kol gücünüzü korumaya çalışın

benim diyebileceklerim bunlar.

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde 2001 yılında almış olduğum yılda bir kez kontrolü uygundur ibareli ehliyetim var..Raporu özel bir hastaneden almıştım.Üniversitede okuduğum için araba almadık babamın arabasını kullanıyordum.Babam vefat edince onun arabasını kullanıyorum şimdi.Araba benim üzerime değil.Biliyorum ki hastaneye gitsem rapor vermeyecekler...15 yıldır araba kullanırım.Çokta severim kullanmayı.Şimdiye kadar bir sıkıntım olmadı.Ama biliyorum ki çok tehlikeli bir durum.Allah korusun herhangi bir kaza durumunda başıma çok iş açılır.Ama kullanmak zorundayım.Arabam benim bacaklarım.Polis şimdiye kadar çok az durdurdu ve şansımdan sorun çıkmadı.
    Geçenlerde almanyadan siteyede üye olan kas hastası bir arkadaş geldi.Adamın avrupadaki yaşam standartlarını duyunca ağzım açık kaldı.Ama beni en çok alakadar eden arabası idi.Wolsvagen trans porter bir araba herşeyi ile ona göre ayarlanmış.Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.Arabada asansör sistemi var,akülü arabası ile biniyor arabaya.Arabanın şöför koltuğu boş direk akülü sandalye ile oraya geçiyor.Sistem onu orda sabitliyor.Arabanın direksiyon ve fren sistemi elektrikli.Bu şekilde kullanıyor arabayı..

Biz sohbet ederken konu kas hastalarının Türkiyede rapor sorunu açıldı.Arkadaş şaşırdı niye verilmiyor gibisinden.Başbakan o tarihlerde antalyada miting yapacaktı.Biz kendi aramızda ya gidelim bu durumu başbakana anlatalım dedik.Ve gittikte.Miting sonrası korumalardan rica edip babaşbakan ile görüşmek istediğimizi söyledik ve görüştük.Ben durumu anlattım başbakanımıza.Kendimi tanıtıp arabanın hayatımda çok önemli olduğunu fakat Türkiyede kas hastalarını rapor alamadığını söyledim.Refklekslerimizin zayıf olduğu gerekçesi ile doktorların rapor vermediğini anlattım.Sayın başbakan ''Ama doktorlar haklı '' diyerek cevap verdi.Bende yanımdaki arkadaşı göstererek.Bakın bu arkadaşta kas hastası Almanyadan geldi kendisi.3500 km yol geldi.Onlar rapor alıyorlar deyince gülümsedi cevap vermedi.Özel kalem müdürüne not almasını söyledi.Telefonumu ismimi aldılar.Arayacaklarını hiç sanmıyordum ama bu sabah aradılar.Konuyu daha düzgün bir şekilde özel kalem müdürüne tekrar anlattım.Sağlık bakanlığı ile görüşeceğini söyledi...Bakanlığın tekrar bana döneceğini iletti.
    Olumlu bir sonuç adına pek ümitli değilim.
    Kas hastalarını çok çok daha önemli sorunları var ülkemizde ama buda önemli bir sorun.Benim için mesala çok önemli.Ama bilmiyorum nasıl bir çözüm bulunur.Sağlık bakanlığından arayacaklar ne diyecekler.Ben ne diyeceğim...
    Bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar toplanırsak,ne yapılacağı konusundada bir fikir alışverişinde bulunabiliriz belki.

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün hastahaneye gittim.Önceden ehliyetimin olmasınin büyük etkisi ile ''H sınıfı sürücü olur.Elden kumandalı.Özel tertibatlı araç kullanabilir.1Yıl sorna kontrolü uygundur.'' ibareli raporumu aldım...

Bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar mutlaka tek bir hastahaneye bağımlı kalmasınlar.Kendilerini doktorlara iyi ifade etsinler.Kesinlikle duyarlı bir doktorla karşılacaksınız...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Sağol Hasan güncel bilgi için...

Üye
    swımmer Avatarı

Son Giriş
    26.08-2011
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ben yarın hsınıf ehliyet raporu almak için hastaneye başvurucam kas hastasıyım miyopati fakat hafif derece yani üniversiteye gidiyorum günlük yaşantımı yaşıyorum düz vites arabamız var onuda biraz zorlansamda debriyajda kullanıyorum ayrıca benim sağ ayağım daha iyi sol ayağım biraz güçsüz sol ayağımdan. ve raporu alma şansım nekadar acaba siz tecrübelisiniz galiba biliyosunuz yazılanları okuyunca karar verdim buna bide ne gibi tetkikler yapılır prosedür nasıl işler örneğin benim bi ton sonucum var biyopsi emg eko vs. bu emg biyopsi sonuçlarını kabul ederlermi yoksa yeni yaparlarmı ??? bu arada başvurucağım hastane eyüp devlet hastanesi.

Üye
    sputnik Avatarı

Gerçek Adı
    yoldaş
    Son Giriş
    07.08-2017
    Saat
    08:16
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

açıkcası şu yşananları okuyunca şaşırıyorum. Ancak atılgan arkadaşları medeni cesaretlerinden ötürüde kutlarım ehliyet konusunda da rahatsızlık ilerleyince çok uğraştırırlar zor olur umarım ki ilerde bu sorunlarada yasal alanlar da çözüm getirilir temel mesele yasalar ve birdde bürokrasi ancak yasalar değşince bürokrası fazla direnemiyor.

bana sorarsanız hiç uğraşmayın devam edin derim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Tamamen yeni tetkikler yaptırır doktor...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mr.gravis Avatarı

Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    12:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar şimdi raporu yüzde kırk olan ve h sınıfı ehliyeti olan biri ötv öder mi ödemez mi ? bide bu h sınıfı ehliyet alan kas hastası arkadaşlarım aranızda miyasteni olupta alan var mı? miyastenilere de verirler mi acaba?

Üye
    zeynomm Avatarı

Son Giriş
    21.03-2014
    Saat
    16:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bende kas hastasıyım byopsi raporumla devlet hastanesine gittim 2008 de ehliyet için degil normal rapor almak için %51 özürlü raporu verdi hastane. ocak 2011 nevsehir devlet hastanesine gittim tekrar heyete girdim ehliyet alabilmek için sadece H sınıfı ehliyeti alabilirsiniz diye. rapor verdiler özür oranı belirlemediler mart 2011 de arabamı aldım. ötv ödemedim ama kdv ödedim. şimdi de kendim kullana biliyorum bi sorunum yok çok şükür..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon