Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Şampiyon Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    20:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Rapor oranım %100.
    Mevcut aracımda MTV muafiyetim var yani.
    Rapor tarihinden önce de sağlık durumum elvermediğinden ve dolayısı ile çalışamadığımdan birikmiş motorlu taşıtlar vergi borcum var.
    Bu borçlar da muafiyet kapsamına girer mi bilginiz var mı acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Özel donanım söz konusu olduğunda ("engellilerin bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulmuştur") MTV'nin geçmişe dönük olarak uygulanacağı çok net olarak belli:
    "Buna göre, malûl ve engellilere ait ve ilgili sicile kayıt ve tescilli taşıtların, anılan Genel Tebliğde yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmesi kaydıyla, kayıt ve tescil ettirildiği tarih itibarıyla motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulması gerekmektedir." (bkz: İstanbul Ver. D. Muktezası)
    Buradan yola çıkarak aşağıdaki iki düzenlemeye bakıp, evet, ÖTV gibi MTV de geçmişe dönük olarak istisna sayılmalı diyebiliriz mantıken, ama uygulamad abu nasıl olur, kabul görür mü, bilmiyorum.

Bence İstanbul Vergi Dairesi'ne ya da bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine yukarıda verdiğim mantıkla başvurup, konuyla ilgili mukteza talep edebilirsiniz. En doğru ve resmi yanıt ancak o zaman edinilebilir...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Şampiyon Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Hocam,
    Sizin mesajınıza istinaden yapmış olduğum girişimler olumsuz olunca bende bilgi edinme hakkımdan yararlanarak başvurada bulunmuştum.
    Başvurumda kısaca durumumu özetledikten sonra "motorlu taşıtlar vergisi muafiyetim hangi tarihten itibaren başlar" sorusunu sormuştum.
    Gelen yanıt aşağıdaki gibidir.
    Konu hakkında yorumunuzu esirgemezseniz çok sevinirim.

İlgi : 11 Temmuz 2010 tarihli e-posta dilekçeniz.

Başkanlığımıza gönderdiğiniz İlgi tarihli başvurunuzla, 11/10/2004 tarihinde adınıza tescilli araçla ilgili daha önceden Motorlu Taşıtlar Vergisi ve ÖTV muafiyet hakkından yararlanmak üzere başvurunuz olmadığını belirterek, 15/09/2009 tarihli Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden alınan %100 özürlü raporu ile Motorlu Taşıtlar Vergisi istisnasından yararlanabileceğiniz tarih konusunda Bilgi Edinme Kanununa göre bilgi istemektesiniz.

Bilindiği üzere; 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun istisnalara ilişkin 4 üncü maddesinin “c” bendinde “sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer mahlul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar vergiden müstesnadır.” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 10/01/2004 tarihinde yürürlüğe giren 21 seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinin II İSTİSNALAR başlıklı bölümün 1. bendinde, “ Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri halinde, söz konusu malul ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malul ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.”denilmektedir.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının 03/07/2007 tarihli 6158-14-59263 sayılı yazısında, malul ve engellilere ait ve ilgili sicile kayıt ve tescilli taşıtların, 21 nolu Genel Tebliğde yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmesi kaydıyla, kayıt ve tescil ettirildiği tarih itibariyle Motorlu Taşıtlar Vergisinden İstisna tutulması gerektiği belirtildiğinden anılan tebliği ekinde (Ek-1) “Malul ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu” ile birlikte tebliğde aranan diğer belgeler ile Başkanlığımıza bağlı Yeşil Vergi Dairesi Müdürlüğüne başvurulması halinde değerlendirilecektir.
    Bilgilerinizi rica ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

"kayıt ve tescil ettirildiği tarih itibariyle Motorlu Taşıtlar Vergisinden İstisna tutulması gerektiği" ibaresine istinaden vergi dairesine başvuru yapılabilir. Ben böyle anlıyorum...

Üye
    Şampiyon Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öyle değilmiş maalesef.
    "yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmesi kaydıyla" ibaresi var ya.Ona dayandırıp yükümlülükleri yerine getirdiğin tarih itibari ile diyip çıktılar işin içinden.
    Rahatsızlığımızdan dolayı iş güç çalışamadık.İyi kötü bir arabamız vardı ödeyemedik haliyle vergileri.Neyse ödeyeceğiz artık ama devlet maalesef faiz konusunda çok insafsız davranıyor.Borcum bin lirayı aşmış.En son geçen Aralık ayında sorgulattığımda 560 TL idi.

Bir şey daha danışmak istiyorum.
    MTV muafiyetinden yararlanmak için başvurduğumda Rapor oranım %100 olduğu için aracı benim kullanmamın yasak olduğu,vekil tayin etmem gerektiği iletildi.Gerçekten de forumdaki bazı mesajları okuduğumda buna benzer ifade ve yorumları gördüm ama benim durumumda öyle midir?
    Ya anlamıyorum yorulmamam lazım arabaya gerçekten çok ihtiyacım var.Ama ben sürekli sürücü nereden bulayım ki?Ailemden de uzakta yaşıyorum.(farklı İl'de)
    Eğer öyle ise MTV muafiyeti için başvurmayacağım.
    ÖTV indirimli araç alırsam da durum aynı mı olacak acaba?
    Ya da ÖTV indirimli araç alabilecekmiyim ondan da emin değilim artık.
    Bir yanıt verirseniz çok sevineceğim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İyi ama o ifadeye karşın özel donanım bulunan aracın sakat kişi üstüne tescil edildiği tarih baz alınıyor MTV için. Burada "yükümlülülük" özel donanım. Amenna. Ama, sol bacağından sakatlığı olanlar için yeni yayınlanan yazı, sol bacağından sakatlığı olanlar için "yükümlülüğü" otomatik vitesl olması olarak belirtiyor. Bu da "otomatik vites yükümlülüğü" olan araçlar için MTV istisnasını tescil işleminin olduğu tarih olarak belirliyor.

Tabii ki bu bir yorum... Ama özel donanım için varolan yoruma baktığımda ben böyle anlıyorum... Bu konuda yerel memurlarla uğraşmaktansa, doğrudan gelirler idaresi başkanlığına somut olarak soru sorulmalı bence: X tarihinde otomatik vitesli xx marka model araç aldım. Sonra xx tarihinde sol bacağından sakatlığı olanlar için mtv istisnası uygulanmaya başladı. vs.vs.vs

Sürücü belgeniz varsa, oranın hiç bir önemi yok... Aracı kullanırsınız.

Üye
    Şampiyon Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

(bkz: İstanbul Ver. D. Muktezası) burada yer alan muktezada imzası bulunan Gelir İdaresi Başkan Yrd. Bülent TAŞ beyfendiye mail attım.
    Bakalım gelişmeler ne olacak size bilgi veririm.
    Diğer arkadaşlarımız içinde iyi bir örnek teşkil edecek bu durum.
    Umarım yanıt gelir.

Ehliyet varsa kullanrsınız demişsiniz ya,
    B sınıfı ehliyetim var yeterli mi?
    Vergi dairesindeki memur ruhsata işlenecek ve rapor oranın %100 olduğu için sen kullanamazsın,kullandığın tespit edilir ise geçmişe dönük mtv ler faizi ile birlikte sizden tahsil edilir demişti.

Üye
    harunresitdeveci Avatarı

Son Giriş
    15.11-2014
    Saat
    15:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kaza tarihinden itibaren mtv muaf tutuluyorsun zaten.kaza tarihinden sonra yatırdığın vergi varsa pardon diye başlayarak benim yaptığım gibi vergi dairesine bi dilekçe yazıp geri al.ben aldım saygılar

Üye
    Şampiyon Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kaza yok hocam.Rapor tarihi var ortada.Mantıklı olan rapor aldıktan sonra başvurup başvurun kabul edildiği tarihten itibaren olması ama kendi yayınladıkları genelge de başka bir durumdan bahsediliyor.
    Durun bakalım mailime yanıt alırsam paylaşırım burada.
    Sizin de geçmişe dönük vergileri geri almanız da oldukça ilginçmiş.Devlet geri ödeme yapmayı pek sevmez de

Üye
    aslan_55 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    19:57
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tşkler abiiiii

Moturlu tştlar vrgidi iptal ediloyoo benm oldu arkadsım aynsı iptal edildiiii