Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    0serdar Avatarı

Gerçek Adı
    SERDAR
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    09:54
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim sol el 4 parmak ampute.
    24.03.2009 tarihinde özel olarak otomobil ve sürücü belgesi için çıkarttığım, üzerinde "H sınıfı sürücü belgesi ve özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi var.
    Bu raporla h sınıfı sürücü belgemi aldım .Raporu 13.05.2010 tarihine vergi dairesine gönderip sordurttum bana yeni yasaya göre ötv den faydalanamıyorsunuz dediler.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursalar sevinirim.

Teşşekürler.

Üye
    0serdar Avatarı

Gerçek Adı
    SERDAR
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de bir sorum olacak.
    Bende 24.03.2009 tarihinde sadece sürücü belgesi ve araç için rapor çıkarttırdım. Bu rapor süresizmiş, üzerinde şu seneden bu seneye kadarda bir tarih yok. Bunu da sağlık bakanlığından tastif ettirdim sınırsız süreli bir rapor o dediler.
    Ben ötv konusunda da bilgilenmek istiyorum. Elimdeki raporda h sınıfı sürücü belgesi ve özel tertibatlı araç kullanabileceğini bildirir ibartesi var. Sürücü belgemdede özel tertibatlı otomobil diye ibare var.
    Benim iş kazasından dolayı sol 4 parmak ampute.bu raporu vergi dairesine gönderdim ve bana ötv den faydalanamazsın dediler. Bu konuda bigisi olan arkadaşlar var ise bilgi paylaşımı yapmalarını isterim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sol elden sakatlığı olanların vergi istisnası ile araç almaları maalesef mümkün değil.
    Yerinizde olsam özel donanım ibaresini kaldırtırdım ehliyetten ve sadece "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi ekletirdim. Böylece en azından otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    0serdar Avatarı

Gerçek Adı
    SERDAR
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki bu iş biraz zahmetli olmazmı Oturan Boğa, gitip rapor çıkartacağım hem o rapor ile sürücü belgemi değiştireceğim. Bu işi 1 günde halledebilirmiyim acaba.Bütün otomatik vitesli arçlar derken motor hacmide farketmiyor herhalde. Nasılsa vergi veriyorum hem bu durumda plakadada engelli işaretide olmayacak herhalde.

Bülent bey,
    Bir şey daha soracağım, ben herhangi bir 2. el araç alabirmiyim.

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

benım sol el parmaKLAR YOK düz ehliyet aldım işte.

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla oserdar kardeş bende o hevesle bütün otomatikleri kullanmak amacıyla tekrar rapor almak istedim sürücü olamaz raporu verdiler ehliyettende olduk. Kanunda açık ça belirtmiyor alınır alınmaz otomatik sürülür sürülmez diye varsa sol koldan engelli olup tüm otomatik vitesli aracları kullanan belirtsin. Oturan boğa sadece olur diyor ama uygulamada yok işte.. Evdeki bulgurdanda olma sözü tavsiyem olsun. Yıllardır hala oturanboğa kardeşim neden böyle bi uygulamayı kesin yapmıyolar kol için de oturan boğa bizi heveslendiriyor anlamıyorum.

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Ferhat0038

sol el parmaklarım yok benımde bilekten sonrası ampute. ama yönetmelik war. yönetmelikte otomatik vites yazmıyor ama H sürücü belgesi alabilir diye yazıyor + bende kavrama yeteneği olduqu için doktorla konustukj bana B sürücü olur raporu verildi ve ben aldım ehliyetimi.

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kanunda doktor insiyatifiyle H sınıfı ehliyet verilir yazıyor. kesin bi ibare yok. Bu durum çıkmaza sokuyor durumu.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Pardon, ben nasıl heveslendiriyorum anlamadım?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sinerji Avatarı

Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim sol elde engelim ve h sınıfı ehliyetim de "gayri ticari otomatik vitesli araç kullanabilir" yazıyor. normal plakalı otomatik vitesli araç kullanıyorum.

Üye
    0serdar Avatarı

Gerçek Adı
    SERDAR
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aman ya ozaman ben bu ehliyetimi sıkı tutayım. doğru diyorsun fehrat ben bu ehlkiyeti alırken bayağı zahmet verdim .1. heyete girdiğimde bana ehlişyet alamazsın araç kullanazsın demişlerdi. ben sağlık bakanlığına itraz dilekcesi verip yeniden bir heyet ayarlattım öylelikle almış idim 2. sindede alem ettim kullem ettim öyle ikna ettim doktoru.

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Pardon, ben nasıl heveslendiriyorum anlamadım?
    Açık bir şekilde kanunda verilir yazmıyor ve siz oturanboğa her seferinde Bütün otomatik araçları kullanırsınız diyorsunuz tama verirse sürülür ama vermiyorlar kanunu siz daha iyi biliyorsunuz İnsiyatifiyle verilir diyor ve verilmesi bile meçhulken bütün otomatikleri kullanmak için raporu nasıl veriyolar burası sorun işte. Siz kendi insiyatifinizle güzel söylüyorsunuz bütün otomatikleri kullanabilirsiniz diye bende normal arabayı bile kolllanırım düz vitesi ama işte Kayserideki heyet hiç kullanamazsın diyor.

0serdar;
    Yine bak başına gelmiş ben derimki hiç uğraşma Bak benim ehliyet sorunlu görünüyor bu yüzüden Kayseriden rapor almayı bekliyom yıllarca ve vermiyolar yıllardır bi çare düşünüyorum ama işin içinden çıkamıyorum... Siz en iyisi hiç uğraşmayın yok bütün otomatikleri kullanacağım diye vermezlerse kendi aracınızıda kullanamazsınız. Oturan boğa kardeşimiz kendi görüşünü diyor alır diyor ama heyette takmıyolar milletin görüşlerini konuşturmuyolar bile rapor vermiyolar. üstüne olumsuzuda dosyana gönderip ehliyetine işliyolar.

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Elden engelli biri sadece yurt dışından vergisiz araç alma hakkı vardır. Yurt içinden hiçbir şekilde ötv muafiyetli araç alamaz. Yurt dışından elden engelli çok arkadaşa araç getirdik. En son 04,03,2010 da El den engelli iki kardeşimize Mitsubishi LANCER 2008 model gümüş ve beyaz getirdik. Şuanda kullanıyorlar.
    Oturanboğa' nın ifadesi doğrudur. İstedikten sonra otomatik vites kullanır raporu alınabilir. bu şekilde alan arkadaşlarım ve müşterilerim var.
    Ferhat kardeş sen ters bir doktora denk gelmişsin. Sıkıntıyı ondan yaşamışsın.