Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    10:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    doguştan sol elimin baş parmak hariç diger 4 parmak az gelişmiş kısa
    2007 de aldıgım h sınıfı ehliyetimde otomotik vites ya da özel donanım diye ibare yok, boş bırakılmış
    şimdi 2. el araç alacagım plaka degişmeme ( engellei ) veya donanım taktırmama gerek var mı...

cevaplarsanız sevinirim bu konuda

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ehliyetinizde olmasa da, ehliyeti alırken beyan ettiğiniz raporda bir ibare yazıyor muydu?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rapor ortada yok sürücü kursu 2007 de alındıgı için bende degil diyor rapor nerde bilinmiyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu durumda emniyete gidip dosyanızda nasıl bir ibare olduğunu öğrenmeniz gerek... Ve, hatta, o vesileyle "ben nasıl bi araç kullanıcam kardeşim" diye de sorun bence...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler gelişmeleri sizinle paylaşacam ....önce raporu bulmak lazım

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ehliyeti aldıgım sürücü kursu o raporun bir hükmü olmadıgıı 6 ay gecerli oldugunu şimdi yeni rapor cıkarmam gerektigini soyluyor....
    yeni alacagım raporla 2. el manuel vites araba kullanmam mumkun mudur? ( hazırda var) ötv olmadıgı için plaka degişimne engelli işaretli olması gerekli midir?

cevaplarınız beklıyorum teşekkürler

Üye
    yunusbuğra Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    24.07-2011
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2007 yıl sonu veya 2008 yılbaşı tam hatırliyamicam bu yıllarda kanunda küçük bir değişiklikle ehliyetlere doktorun yazdığı ibare yazılmaya başlandı.
    Ben ise 2004 yılında ehliyetimi aldım raporumda ise otomatik vites araç kullanır yazıyordu.Ama ehliyetin altı boştu sadece (H) SINIFI yazıyordu.
    Daha sonra 2009 yılında trafiğe gittim aynen cevap şu yeni rapor çıkartmadan ehliyetimi değiştirmiceklerini söylediler.Ehliyetimi değiştirmek istememin sebebi altına (otomatik vitesli araç kullanır ) yazdırmaktı.Gittim raporumu aldım ve ehliyetim değişti istediğim gibide oldu.Evet rapor sadece 1 yıl geçerli trafik bunu bana söyledi.Ayrıca bu şekilde rapor alırsanız ehliyetinizi de değitirin bunun size faydası araçta tertibat olmicağı için plakanızda amblemde olmicak,haliyle tüm otomatik vitesli raçları kullanabilirsiniz.Yanlız tüm vergileri ödersiniz.

Vergi ödememek için raporda şu ibarenin olması gerek(özel tertibatlı araç kullanır) umarım yardımcı olabilmişimdir...

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ötv de yda vergide degilim onlar ödemeye razıyım ...elimin altında manuel vites araba var ( abimin arabası..kendi yeni aldı onu bana bıraktu ) ehliyetimde otomotik vites yada tertibat diye bişey yazmıyor sadece H sınıfı ...ben bu arabayı üstüme alıp kullanmak istiyorum bunu nasıl yapacak bi türlü çözemedim trafik tescil ... noter ... kimse yardımcı olamadı daa dogruus kimse bilgi saibi degil bu konuda bilgisi olan varmı

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:52
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Bence "H" sınıfı ehliyet kalkmalı...

Bu konuda engellilere verilecek özgürlükler olumsuzluk olacak dönmeyecektir. Sözkonusu trafik güvenliği ise kalıbımı basarım devletin kendi eliyle "B" sınıfı ehliyeti vererek trafiğe çıkmasına müsade ettiği insanların bir çoğundan çok daha güvenli seyahat etmek zorunda engelliler... Zira araç kullanmak bir çok engelli için keyfi bir mesele değil bir mecburiyet... Yeni ehliyet verilmiş bir çok insanı da eminim görmüşsünüzdür trafik açısından ne kadar riskli, ben çevremden biliyorum şöförlük ile alakası olmayan bir dünya ehliyet sahibi insan var... Bu durumda bıraksınlar en baştan engellinin aracının tertibatına hüküm vermeyi, önce bir baksınlar kendi seçtiği bir araçla güvenli bir sürüş sergileyebiliyor mu... Yetkililer arasından hiç kimse bu konuda gerçekten kafa yormuyor, ve saçma sapan bir uygulama sözkonusu...

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa arkadaşım senin bu konularda bilginin fazla oldugu belli oluyor ...ben yeniden rapor çıkartacam acaba direksiyon topuzuyla kullanabilir mi yazdıralım yoksa otomotik vites kullanabilir mi yazdıralım artı ve eksileri ne olur .....acaba manuel vites kullanabilir deme şansı olabilrmi aydınlatırmısın

Üye
    yunusbuğra Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    24.07-2011
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım O aracı kullanman yasak senin.Sana daha öncede söyledim yeni rapor çıkarttır ve raporda otomatik araç kullanır diye ibare yazması yeterlii.Artı topuz taktırsan o tertibat yerine geçmez.
    Yeni rapor almadığın sürece sana kimsenin yardımcı olacağını sanmıyorum eskiside zaten kayıp galiba.EEEE senin kullanacağın özelliğini belirtir bir belgen olmadığı için yeni rapor çıkartman şart.,O da ancak dediğim gibi otomatik vitesli verirler sana.Topuz ,sinyalin sağa alınması vs.vs. bunlar tertibata girmiyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence "salt otomatik vitese sahip otomobil kullanır" ibareli bir rapor almanız en güzeli... Böylece en azından otomatik vitesli tüm araçları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
    Raporda/ehliyette "özel donanım" ibaresi olduğu sürece, özel donanımsız araç kullanamazsınız, ve ironik bir şekilde, sizin için öngörülen hiç bir özel donanım da yok Türkiye'de! Yani, elinizdeki ehliyet aslında kadük.

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim ehliyetimde iç bir ibare yoktu sagolsun oturanboğa arkadaşımızın verdiği bilgilerle emniyete giitim sordum dosyamda da yazmıyordu
    yeni rapor cıkardım OTOMOTİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR diye ve ehliyetimi de degiştiriyorum üzerine işlenecek otomotik kllanabiir diye ...

sorum şu: ben şimdi misal abime ait otomotik vitesli arabayı kullanabiliyor muyum veya başaka kişiye ait otomotik vites arac kullanabilr miyim, yoksa sadece ruhsatı benim adıma kayıtlı olan bir otomotik vites araç mı kulnmalımıyım

bilgisi olan arkadaş var mı... oturan boga arkadaşım sen ne dersin bu işe....

teşekürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hayırlı olsun.
    Artık otomatik vitese sahip tüm araçları kullanabilirsiniz. Ruhsatın sizin adınıza olması vb. hiç bir sınırlama söz konusu değil.

Üye
    babakartal Avatarı

Son Giriş
    30.06-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    H sınıfı ehliyetimde otomotik vites ve gozluk yazıyor. benim sol el parmaklar olmadıgından h ehliyet aldımm. gozluk kullandıgım için ehliyeti degişirken gozluk de yazzmışlar.
    bu durumda yeni çıkan yasaya gore normal plakaya tescilli otomotik vites aracların hepsini engelli iartei olmadan kulanabiliyor muyum

..sayın oturanboga fikriniz nedir teşekkürler

Sayfa 1 / 2 12 SonSon